2012 rok Władysława Wagnera

2

Z całą pewnością sylwetka Władysława Wagnera nie jest zakorzeniona w świadomości społecznej Polaków w Polsce, jak i zresztą na całym świecie. Jedynie w światku polskiej braci marynarskiej postać Wagnera jest doskonale znana jako symbol heroizmu, wytrwałości i marynarskiej odwagi oraz stawiana za wzór wszystkim polskim pokoleniom marynarzy.

Władysław Wagner urodził się w 1912 roku w Polsce – która dopiero odzyskała niepodległość i dostęp do morza w  roku 1918. Jako młody harcerz zafascynował się nowo otwartymi możliwościami własnych dalekich rejsów i morskich przygód. Swoją podróż dookoła świata pod żaglami, rozpoczął w 1932 roku, ze świeżo wybudowanego portowego miasta Gdynia. Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach trzech kolejnych jachtów nazwanych ZJAWA, ZJAWA II i ZJAWA III.


W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi. Jego rejs cieszył się dużą popularnością w kraju i za granicą. Po drodze spotkał sie ze sławnym francuskim żeglarzem – Alain Gerbault. W roku 1939 zamknął swój wokółziemski krąg, ale wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił mu powrót do Polski. Zatrzymany w Wielkiej Brytanii spędził tam lata wojny w Polskiej Marynarce Handlowej podporządkowanej British Admitalty. Geopolityczne rezultaty wojny, przeszkodziły mu już na zawsze w powrocie do Ojczyzny i pozostał do końca życia emigrantem mieszkającym w Ameryce.

Jako emigrant, pomimo jego nie dających się zaprzeczyć zasług, nie był szanowany ani wspominany przez polskie oficjalne władze tamtego okresu. Niestety ponowne odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1990 roku, nastąpiło trochę zbyt późno w jego życiu. Ze swoją brytyjską żoną miał dwoje dzieci – Suzannę i Michaela. Mieszkał przez długi czas przy Trellis Bay na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a następnie w San Juan, Puerto Rico, gdzie założył stocznię «Wagner Shipyard», dla wszelkiego rodzaju morskich jednostek. Opisał swoje żeglarskie dokonania w książkach: «By the Sun and Stars» -1988, «Pokusa horyzontu»-1937 i «Podług słońca i gwiazd»-1934. Zmarł w roku 1992 w Winter Park na Florydzie.

TABLICA PAMIĄTKOWA WŁADYSŁAWA WAGNERA NA BEEF ISLAND

Społeczność polskich żeglarzy, reprezentowana przez Komitet Organizacyjny przy Yacht Klubie Polski Londyn, zaproponowała wmurowanie tablicy pamiątkowej poświęconej Władysławowi Wagnerowi znanemu na świecie jako WLADEK, na Beef Island, BVI, gdzie spędził on 10 lat swojego pionierskiego życia pozostawiając pierwszy pas startowy lotniska, kamienne budowle, uznanie i wdzięczną pamięć miejscowych mieszkańców.

Przez żeglarzy będzie on zawsze pamiętany jako PIERWSZY POLAK, który w latach 1932-1939 opłynął świat pod żaglami. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbędzie się w dniach 21-22 stycznia 2012 roku, na Karaibach, Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Beef Island, Trellis Bay i Bellamy Cay. Swój udział zapowiedziały liczne załogi z kraju i zagranicy. Wysoką rangę temu wydarzeniu nada udział żaglowca Fryderyk Chopin. Ten największy eksploatowany na świecie bryg, będzie flagowym statkiem całej uroczystości. Armator, kapitan i organizatorzy przyjmą na jego pokładzie lokalne osobistości z Brytyjskich Wysp Dziewiczych z Gubernatorem i Premierem na czele.

Grobowiec ojca i braci Wagnerów gdzie spoczywają prochy Władysława Wagnera – cmentarz na Witominie w Gdyni. Zdjęcie: dr Zbigniew Karnicki.

Rok Wagnera nie jest organizowany w celach rekreacyjnych, rozrywkowych ani zarobkowych. Wynika z potrzeby serca i poczucia historycznej sprawiedliwości wśrod polskiej społeczności żeglarskiej. Wagner Sailing Rally nie była sponsorowana przez żadną instytucję. ROK WAGNERA dopiero się zaczyna.Organizatorzy mają nadzieje, że zainicjowane przez nich wyrazy pamięci będą kontynuowane w Polsce, gdzie pamięć o Władysławie Wagnerze ucierpiała najbardziej.

Komitet organizacyjny:

  • Jerzy Knabe Londo
    ykp_knabe@yahoo.com
  • Kris Kaminski Chicago
    kaminskikris@gmail.com
  • Andrzej W. Piotrowski Chicago
    panmesa@yahoo.com
  • Zbigniew Turkiewicz Toronto
    Zbyszek.turkiewicz@yahoo.com

Opracował na podstawie oficjalnej broszury obchodów Roku Wagnera 2012 -  Zbigniew Paweł Wasilewski

One Response to 2012 rok Władysława Wagnera

  1. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Smutny w tym wszystkim jest fakt,że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ciągle zasypia gruszki w popiele i jest głuchy w tej całej sprawie na temat obchodów Roku Wagnera.Według uchwały Sejmu RP z dnia 16 września 2011 r.rok 2012 został ustanowiony jako ;
    Rok Janusza Korczaka ; Dz. Ust.2011 Nr.905
    Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego;Dz. Ust.2011 Nr.906
    Rok księdza Piotra Skargi;Dz.Ust. 2011 Nr.907
    Nie rozumiem z jakich powodów Sejm Polski nie nadał Władysławowi Wagnerowi rangi państwowej….
    Wielkie brawa dla inicjatywy polskich i polonijnych żeglarzy !!!!
    Ahoj :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>