magia agi

selfportrait

Agnieszka Rajewska,polska artystka-malarka mieszkająca na stałe w Montrealu. Agnieszka urodziła się i wychowała w Krakowie. Pochodzi z rodziny artystów plastyków;ojciec  malarz i grafik,matka również jest artystką tworzącą w tkaninie.Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane jako Kolegium Nowodworskie) jednej z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim. Kontynuowała swoją edukację w Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie w pobliżu Paryża we Francji.Aga uważa,że jej przeznaczeniem było aby po wielu latach spędzonych we Francji pojawić się w Montrealu w Kanadzie gdzie mogła zgłębiać tajniki sztuki i odkrywać takich artystów jak;Frieda Kahlo,Francesco Clemente,Lucien Freud i in. Jest dumna,że mogła dojrzewać pod okiem takich sław jak malarka Marion Wagschal lub wybitnego fotografa kebeckiego Gabora Szilasi pochodzenia węgierskiego.

Inspiracja Johannesem Vermeerem

Gdy się stawiłem na umówione spotkanie z Agnieszką w jej ulubionej kafejce przy bulwarze Monkland, spóźniony ponad cały akademicki kwadrans poprzez przeszkody letniego Montrealu,typu;wypadki na ulicach,roboty drogowe i objazdy,miałem wątła nadzieję na jej spotkanie w wyznaczonym miejscu.Nie tracąc nadziei dobiegłem do kafejki,i rozglądając się spanikowanym wzrokiem zacząłem szukać artystki w najdalszych zakątkach aby bardzo szybko zostać powitanym machaniem jej ręki tuż przy stoliku przy którym stałem. :) Agnieszka ma ten uśmiech naturalny,który uspokaja i przebacza.

Po krótkiej wymianie uprzejmości,przechodzimy do wywiadu,lecz wywiedzieć się konkretów nie da od tej nietuzinkowej artystki. Na pytanie czym jest dla niej sztuka,lub kto jest upoważniony na kwalifikowanie jakiejś kreacji do rangi sztuki odpowiada mi z rozbrajającą wręcz szczerością że tak naprawdę to nie zastanawiała się nad tym nigdy. Sztuka według Agi to jest właśnie ta wolność kreacji wyzwolona,kiedy się tworzy to co się chce,kiedy się chce i maluje się to co się chce bez zależności od panujących trendów,popytu na taki lub inny rodzaj ekspresji artystycznej.W latach 1990-1995 była właścicielką galerii sztuki Portraits International. Ma swoich ulubionych malarzy do których należą Diego Velazquez,Aleksander Gierymski,Jan Stanisławski,Lucien Freud.

2007-wyróżnienie na konkursie miasta Candiac

2007-wystawa w konsulacie RP

2011-wystawa,klub sportowy MAA

2012-Wystawa w Centre d’interpretation Multiethnique ,Rawdon

Strona internetowa: agnieszkarajewska.com

Dziękuję Ci serdecznie Agnieszko,za możliwość porozmawiania o sztuce,o twojej wizji ,o możliwości podzielenia się z szerszym gronem ludzi interesujących się sztuką. Do miłego spotkania na Polskim Festiwalu w Montrealu. Festiwal zaczyna się w sobotę 11 sierpnia. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć 8 oryginalnych prac Agnieszki. Obiecuję;będę na czas :) .

Artyści należą do tej uprzywilejowanej grupy ludzi,którzy widzą niewidzialne ,słyszą niesłyszalne i czują niewyczuwalne. Aga Rajewska do nich należy i chętnie podzieli się swoimi spostrzeżeniami z publicznością na swojej wystawie prac podczas Polskiego Festiwalu w Montrealu w dniach 11-12 sierpnia w Parku Des Faubourgs.

 

Autor:Z.P.Wasilewski

5 Responses to magia agi

 1. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

  Zafrasowana twarzyczka… zpowodu chorej laleczki ? :(

  • beata pisze:

   Aga, portret córeczki, niby najmniej “odkrywczy’ jeśli chodzi o technikę, wśród tak wielu bardzo ciekawych prac ujął mnie najbardziej. Skojarzył mi się z dziećmi Wyspiańskiego, emanuje z niego prostota i wdzięk. Czy to zasługa modela, czy malarki? Pewno jedno i drugie. Gratulacje!!! obejrzę go sobie znowu.

 2. Marcin Śmigielski pisze:

  A mi najbardziej podoba się ten z “Do widzenia, do jutra” :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>