Klub Gazety Polskiej w Montrealu im. Prof. Józefa Lityńskiego

KGP-flaga

W dniu 15.02.2015 r. w sali parafialnej Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu odbyło się inauguracyjne spotkanie Klubu Gazety Polskiej połączone z wykładem dr Aleksandra Macieja Jabłońskiego byłego prezesa Instytutu Naukowego w Ottawie na temat: „Sprawa Polski A.D. 2015”. Zebranie otworzyła i prowadziła pani M.D., M.Sc., Ph.D.  Adrianna Michalak-Kuczyński. Wykład dotyczył oceny aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, był bardzo merytoryczny i ciekawy i spotkał się z dużym aplauzem licznie zgromadzonej Polonii. Frekwencja na spotkaniu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na spotkanie dotarło ponad 100 osób, co jak na warunki montrealskie oceniamy, jako duży sukces organizacyjny. W dyskusji dr Jabłoński zwrócił uwagę na konieczność jedności prawicy i poparcie jednego kandydata na prezydenta Polski Andrzeja Dudę.

Oprócz wykładu były też przedstawione informacje o celach i zadaniach Klubów Gazety Polskiej. Podczas spotkania akces do montrealskiego klubu zgłosiło 42 nowych członków. Organizatorzy, założyciele klubu poinformowali o przyjęciu przez klub imienia zmarłego niedawno wybitnego działacza polonijnego z Montrealu, profesora Józefa Lityńskiego, ambasadora polskiego rządu emigracyjnego na Kanadę oraz wieloletniego prezesa Instytutu Naukowego w Montrealu. W uroczystościach wzięła udział wdowa po profesorze pani Anna Lityńska oraz jego współpracownicy i koledzy.

Żródło: Klub „Gazety Polskiej” w Montrealu

banners

Celem działalności klubów „Gazety Polskiej” jest wspieranie aktywności społecznej przede wszystkim na szczeblu lokalnym ale także ogólnokrajowym.
Aktywność ta musi być zgodna z linią programową „Gazety Polskiej”. Linia ta wyraża się przez:
Dbałość o interes narodowy, suwerenność państwa, krzewienie patriotyzmu.
Budowę państwa i społeczeństwa w oparciu o tradycyjne wartości wywodzące się z kultury chrześcijańskiej.
Przeciwstawianie się wszelkim formom totalitaryzmu w życiu publicznym, szczególnie komunizmu i faszyzmu.
Aktywną walkę z polityczną cenzurą.
Krzewienie zachowań sprzyjających rozwojowi swobodnej debaty.
Animację i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego szczególnie na szczeblu lokalnym.
Celem działalności klubów jest także wspieranie mediów należących do Strefy Wolnego Słowa, przede wszystkim „Gazety Polskiej” oraz tworzenie niezależnych mediów lokalnych działających zgodnie z linią programową „Gazety Polskiej”.
Od dziesiątego kwietnia celem działania klubów „Gazety Polskiej” stała się walka o wyjaśnienie wszystkich przyczyn katastrofy w Smoleńsku oraz o godne upamiętnienie jej ofiar.
Kluby mogą być powoływane wyłącznie przez czytelników „Gazety Polskiej”. Do powołania klubu potrzebne są minimum trzy osoby, zalecane jest jednak, by nie było to mniej niż pięć osób.

logo_500

W MONTREALU grono założycielskie klubu składa się z następujących osób: Krystyn Piętka, Stefan Kozubski, Radosław Rzepkowski, Andrzej Lizoń, Stefan Kuczyński oraz Wojciech Wesołowski, który jest przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Montrealu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>