Dzień Pamięci

coquelicots

Dzień Pamięci, (Remembrance Day) jest świętem w krajach Wspólnoty Narodów na cześć poległych żołnierzy w wojnach obchodzone 11 listopada. W ten dzień o godzinie 11:11 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę. Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada 1918 (o godzinie 11:11 nastąpiło zawieszenie broni). Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów

57541411112006_500

Dzień Pamięci jest dniem wolnym od pracy, obchodzonym w dniu 11 listopada w całej Kanadzie dla uczczenia pamięci poległych Kanadyjczyków w wojnach. Zapoczątkowane zostało aby uczcić pamięć  ok. 60 000 poległych Kanadyjczyków w I wojnie światowej. Święto Pamięci zostało ustanowione z inicjatywy kanadyjskiego deputowanego Isaaca Pedlowa. 06 listopada 1919 roku król Georges V ogłosił apel aby uczcić pierwszą rocznicę zakończenia I wojny oraz poległych w niej Kanadyjczyków 2 minutami ciszy. Następnie począwszy od 1921 roku kiedy to Parlament kanadyjski ustanowił datę 11 listopada jako Dzień Pamięci święto jest obchodzone po dzień dzisiejszy.

231181888

Mak z Flandrii-krainy geograficznej,która była miejscem walk I wojny światowej jest symbolem Dnia Pamięci. Mak był już symbolem śmierci i odnowienia przed I wojną. Ziarna maku mogą pozostać  uśpione w ziemi przez całe lata lecz zaczynają rosnąć obficie gdy ziemia zostanie zaorana. To właśnie w 1914 roku gdy artyleria rozorała pola Flandrii ,maki zaczęły rosnąć pokrywając krwistym kolorem ziemię.

422px-RemembrancePoppies

609689-jour-souvenir-occasion-souvenir-tous

W 1915 roku powstał również jeden z najsłynniejszych poematów wojennych Na Polach Flandrii,napisany przez kanadyjskiego podpułkownika Johna McCrae,zainspirowanego widokiem pola bitwy usianego kwitnącymi makami.

In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place: and in the sky
The larks still bravely singing fly
Scarce heard amid the guns below.

We are the dead: Short days ago,
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved and were loved: and now we lie
In Flanders fields!

Take up our quarrel with the foe
To you, from failing hands, we throw
The torch: be yours to hold it high
If ye break faith with us who die,
We shall not sleep, though poppies grow
In Flanders fields

F_cover

Autor poematu nie doczekał końca I wojny światowej,zmarł na zapalenie płuc w styczniu 1918 roku i został pochowany w Wimereux w północnej Francji.

Kanadyjski banknot 10-cio dolarowy na rewersie upamiętnia Dzień Pamięci ,na którym oprócz pomnika poświęconego poległym Kanadyjczykom na wszystkich wojnach jest również wydrukowany poemat Na Polach Flandrii.

Canada 2007 BC-68a Back

W tym roku Królewska Kanadyjska Mennica uczciła stulecie poematu Johna McCrae  mini serią monet pamiątkowych.

25Cent, poppy Moneta 25 centówka z kwiatem makuMc Craie

Dwudolarówka z podobizną piszącego poemat żołnierza poety

Autor: Zbigniew Wasilewski

Grafika:internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>