Mrugawki z Montrealu – chińskie latarnie

DSC_1023

Co roku w środku jesieni, gdy jeszcze liście ledwo, ledwo trzymają się drzew, organizowana jest w montrealskim Ogrodzie Botanicznym wystawa chińskich latarni.

Wystawa ta cieszy się od wielu lat bardzo wielkim powodzeniem. Dlatego aby zaparkować na płatnym parkingu (5$) trzeba krążyć jakieś 20 min w kółko, aż się coś trafi, a później jeszcze trzeba stać w kolejce po zakup biletów – w naszym przypadku zabrało to 50 min. Po uiszczeniu opłaty za wstęp – 18 $ od osoby – drzwi do świata magii zostają wreszcie przed nami otwarte na oścież. Totalne delirium!!!

Pojawić się tam trzeba po zachodzie słońca, oczywiście zabierając z sobą aparat ze statywem i kontemplować…

…aż do momentu, gdy w tym zapomnieniu strażnik nie upomni, że trzeba się przesuwać do przodu, bo się hamuje całą tą ludzką masę żądną wrażeń.


Ten spektakl odbywa się przy dźwiękach chińskiej muzyki na żywo, wykonywanej na pewnego rodzaju chińskich skrzypcach,  przez chińskiego artystę. Całość spektaklu jest wprost baśniowa.
Wędruje się po pagórkach słuchając dźwięków rodem z Chin i obserwuje feerię kolorów. To może być rodzaj terapii na stres wielkiego miasta, ponieważ pomaga przenieść się do całkiem innego wymiaru.


fot. Z. P. Wasilewski Montreal, Kanada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>