Kanada z bardzo bliska – United Colours of Canada

10

Jest taki samotny dzień… Na północ od Montrealu, jakieś 45 min jazdy samochodem, zaczyna się masyw Gór Laurentyńskich. Są to raczej olbrzymie pagórki mające od 800 do 1200-tu metrów n.p.m. (najwyższy szczyt Mont Raoul-Blanchard 1181 m.n.p.). Nazwa gór jest hagiotoponimem odsyłającym do Św. Wawrzyńca z Rzymu, męczennika, który zginął śmiercią męczeńską na rozżarzonym do czerwoności ruszcie. Wawrzyniec był czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów, pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co tydzień do czyśćca, aby wybawić choćby jedną duszę. Św. Wawrzyniec jest także patronem przewodników sudeckich oraz ratowników GOPR-u. W Montrealu jest jeszcze rzeka, która zainspirowana jest tym samym świętym – rzeka Św. Wawrzyńca.
Wracajmy tymczasem do Gór Laurentyńskich… Był wczesny październik, niedzielny poranek, łyk kawy, wczesna msza w kościółku, modlitwa do Św.Wawrzyńca o zdrowie i pogodę, śniadanie w pośpiechu, kilka jabłek na drogę, kanapka z salcesonem, po butelce wody, buciory do łażenia po górach, aparat i w drogę! Przemknęliśmy bardzo szybko przez uśpiony rankiem, niedzielny Montreal i dotarliśmy w miarę szybko do miejscowości Saint-Sauveur (Święty Zbawiciel).


fot. Mariola Czech-Wasilewska Kanada

Pogoda wymarzona, wymodlona? Kilka chmurek przelotnych i błękit. Jest wtedy jeszcze zieleń na trawnikach i czyste, górskie powietrze. Dlaczego wybraliśmy to miejsce ? Ze względu na unikalne jesienne kolory, bo naprawdę trzeba mieć szczęście, aby te wszystkie elementy się zgrały. Ponieważ czas, pogoda, światło sprzyjają kontemplacji tego naturalnego i ulotnego piękna, po prostu jest na co popatrzeć, odetchnąć, nabrać tej energii, nałykać się powietrza i marzyć, aby ulecieć w te doliny… kolorowe, pastelowe, bajeczne i… przede wszystkim: kolorowe!
Zjednoczone Kolory Kanady.


Są to kolory drzewa klonu, ich liście, których barwa zmienia się w zawrotnym tempie. Ten liść, który umieszczono na fladze kanadyjskiej, a który z bardzo bliska wygląda tak :

- Przepraszam, ktoś na sali powiedział, że jesień jest nostalgiczna, melancholijna i smutna? Owszem, zgadzam się lecz wczesna jesień jest radosna, kolorowa, wesoła, dynamiczna, artystyczna, impresjonistyczna, bajeczna!
fot.Z. P. Wasilewski Kanada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>