Święto Kanady 2013

ballons

Święto Kanady (ang: Canada Day,fr: La fete du Canada) również nazywane Świętem Konfederacji  jest celebrowane 01 lipca na pamiątkę stworzenia Konfederacji kanadyjskiej wprowadzając Ustawę o Brytyjskiej Ameryce Północnej.Wydarzenie to miało miejsce 01 lipca 1867 r.Od tej daty liczona jest historia Kanady.W tym roku obchodzimy 146 urodziny państwa stworzonego przez emigrantów dla emigrantów.Ziemia obiecana i kraj marzeń dla tysięcy ludzi na świecie.

Canada_Day_Banner2013

Dzień 01 lipca został ustanowiony prawnie jako dzień wolny od pracy w 1879.W tamtych czasach święto było nazywane Dniem Konfederacji.Od momentu ratyfikacji Konstytucji kanadyjskiej w 1982 roku przez Królową Elżbietę II święto jest celebtrowane jako Dzień Kanady.

Canadadaylogo

Konstytucja Kanady (ang. Canada Act of 1982 / Constitutional Act of 1982, fr. Loi de 1982 sur Le Canada / Loi constitutionnelle de 1982) – ustawa konstytucyjna uchwalona przez Parlament Kanady 25 marca 1982 i proklamowana przez królową Elżbietę II 17 kwietnia tego samego roku, stanowiąca pełną suwerenność Kanady.

Konstytucja zawiera Ustawę o Ameryce Brytyjskiej z 1867, uchwaloną i przechowywaną do 1981 w Parlamencie Brytyjskim, wszystkie do niej poprawki uchwalone później (każdorazowo za zgodą Parlamentu Brytyjskiego) oraz całkowicie nowe przepisy, tworzące istotę tego dokumentu. Jej ważną częścią jest Kanadyjska Karta Praw i Swobód, gwarantująca 34 podstawowe prawa obywatelskie, między innymi wolność religijną, wolność słowa, wolność nauczania języków mniejszości kulturowych i tolerancję kulturową.

Konstytucja gwarantuje również prawa rdzennych ludów Kanady oraz definiuje zakres kompetencji prowincji i terytoriów. Konstytucja określa także procedurę dokonywania w niej poprawek. W tym celu konieczna jest zgoda co najmniej siedmiu prowincji, posiadających łącznie co najmniej 50% całkowitej populacji Kanady.

Konstytucja została uchwalona i przyjęta bez zgody Quebecu. Uzgodnienia co do repatriacji Konstytucji z 1867 r. z Londynu do Kanady i ogłoszenia niepodłegłości zapadły 4 listopada 1981 r., podczas nocnego spotkania premiera rządu federalnego oraz premierów wszystkich prowincji założycielskich Kanady oprócz Quebecu (“spotkanie kuchenne”, kitchen meeting, w Quebecu zwane “Nocą długich noży”,Nuit des longs couteaux), uznanego przez Quebec za rodzaj zamachu stanu. Próba weta ze strony Quebecu została odrzucona 06.12.1981 przez Sąd Najwyższy Kanady, który uznał, że decyzja ta była “prawomocna [skuteczna], choć bezprawna [zrodzona z nieprawego łoża]” (fr. légale, mais illégitime). Wobec powyższego Quebec nigdy nie podpisał Konstytucji Kanady (formalnie jej nie uznaje, w praktyce z jej zapisów korzysta). Jest to do dzisiaj przyczyną wielu tarć politycznych między Quebekiem a resztą Kanady oraz jedną z podstaw roszczeń separatyzmu quebeckiego.

Gigantyczne torty w formie  flagi kanadyjskiej są tego dnia oferowane dla publiczności w większych miastach kanadyjskich.

W prowicji Quebec to święto jest mało popularne.Wielu obywateli tej prowincji wykorzystuje ten dzień na przeprowadzki z racji faktu, że roczne umowy czynszowe kończą się zwyczajowo 30 czerwca.Ironicznie jest to święto  nazywane Świętem Przeprowadzek.Przeprowadzki 01 lipca w Quebecu jest szczególnym fenomenem społecznym.W Montrealu tego dnia nie braknie atrakcji ponieważ jest Międzynarodowy Fetiwal Jazzowy,manifestacje i zabawy związane z Dniem Kanady oraz pędzące ciężarówki z dobytkiem na inny adres.Nie należy do rzadkości widok materaca,krzesła czy poduszki ,na ulicach,które wypadły z transportu podczas przeprowadzki.Dla tych,którzy pragną relaksu,proponuję łono natury :)

Defilada na wzgórzu parlamentarnym w stolicy Kanady Ottawie.

Flaga kanadyjska obecna na wszystkich obiektach rządowych.

Wieczorem tego dnia są organizowane koncerty oraz sztuczne ognie poczynając od parlamentu w Ottawie a na parkach dzielnicowych wszystkich kanadyjskich miast kończąc.

Opracował:Z.P.Wasilewski

źródła:internet

One Response to Święto Kanady 2013

  1. goldenbrown pisze:

    Zgoda buduje, niezgoda rujnuje – mimo kebeckiej niezgody na konstytucję nie widać słabości państwa. Zawsze się przecież mówi, jak coś jest super, ze to Kanada!!
    Miłego i radosnego świętowania!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>