Banana Boat-koncert w konsulacie

Capture d’écran 2013-07-05 à 11.54.32

To męski sekstet wokalny, wykonujący utwory a cappella. Specjalizuje się w tematyce żeglarskiej – czyli popularnie zwanych szantach (interpretacjach  szant klasycznych), także eksperymentuje z innymi gatunkami muzycznymi (kolędy, utwory o charakterze popularnym i jazzowym). Grupa jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia International Seasong and Shanty Association (ISSA). Uczestniczy w wielu koncertach i festiwalach szantowych, piosenki żeglarskiej, muzyki morskiej itp. ich występy to niezły “show” i świetna zabawa.

964653_10201128611117926_126764879_o

Zespół Banana Boat wyewoluował z istniejącej w latach 1993-1994 wieloosobowej formacji o nazwie Jack Steward, założonej przez Maciej Jędrzejkę. W skład formacji wchodzili uczniowie sosnowieckich szkół średnich (głównie IV LO im. Stanisława Staszica i II LO im. Emilii Plater). Celem śpiewającej młodzieży było zorganizowanie żeglarskiej wyprawy wokół Islandii, zaś zespół miał za zadanie wprowadzać potencjalnych uczestników ekspedycji w problematykę kultury marynistycznej i zachęcać ich do uprawiania żeglarstwa. Dodatkowo, Jack Steward miał także pozyskiwać wsparcie sponsorów dla idei ekspedycji. Choć wyprawa nie doszła nigdy do skutku a Jack Steward rozpadł się w roku 1994, Maciej Jędrzejko zaprosił Pawła Koniecznego, Aleksandra Kleszcza oraz Karola Wierzbickiego z poprzedniej formacji do nowego zespołu, który od 1994 roku – już jako kwartet a cappella – przyjął nazwę Banana Boat. W tym składzie zespół zadebiutował na festiwalu Tratwa ’94 i odniósł pierwsze poważniejsze sukcesy, zdobywając – między innymi – Nagrodę Komandora Zbyszka Sowińskiego (1994), nagrodę główną festiwalu Prosiak (1994), oraz wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu Shanties (1996).

W latach 1996-1998 grupa – której członkowie podjęli podówczas studia – zawiesiła działalność, by pod koniec roku 1998 powrócić na estrady szantowe w nowym, pięcioosobowym składzie, który na przełomie roku 2008 i 2009 zasilił nowy bas, Piotr “Qdyś” Wiśniewski”. Obecny skład zespołu jest następujący:

  • Maciej-YenJCo-Jędrzejko, frontman i lider zespołu,
  • Paweł-Konik-Konieczny, kompozytor i wykonawca partii wysokich,
  • Paweł-Synchro-Jędrzejko, autor większości oryginalnych tekstów zespołu i wykonawca partii barytonowych,
  • Tomasz-Mundry-Czarny, aranżer, kompozytor i zespołowy bas/baryton,
  • Michał-Ociec-Maniara, manager Agencji Artystycznej BananaArt.Pl Art a jednocześnie wykonawca partii środkowych.
  • Piotr-Qdyś-Wiśniewski, wykonawca partii basowych.

Obecni członkowie zespołu są aktywnymi żeglarzami. Reprezentują takie środowiska zawodowe jak medycyna, stomatologia, bankowość, prawo, handel i edukacja wyższa. Od roku 1998 zespół Banana Boat zdobył najważniejsze nagrody w ramach polskich festiwali muzyki morza, nagrał dwa albumy, uczestniczył w licznych projektach zbiorowych i nieustannie koncertuje w Polsce i za granicą występując zarówno dla publiczności kameralnych klubów jak i wielkich festiwali.

źródło:Wikipedia

954803_10201128608317856_121415801_nW poniedziałek 08 lipca 2013 w sali Konsulatu Generalnego RP przy 1500 Avenue des Pins o godz.19:30 odbędzie się koncert tego zespołu. Koncert został zorganizowany przez Konsulat RP w Montrealu wraz z organizatorami Festiwalu Polskiego w Montrealu. Wstęp jest bezpłatny.

http://www.montreal.msz.gov.pl/pl/

http://festivalpolonais.com/pl/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>