Wybory Miss Polonia Montreal 2014

Miss-universe-crown-design1-1

Tradycja wyborów Miss Polonia w Montrealu jest tak długa jak historia samej Polonii montralskiej. Wiadomo od starszej generacji tutejszej Polonii, że takie wybory odbywały się już na różnych balach na początku XX wieku, kiedy to w latach 30-tych, 40-tych najliczniejsze skupisko Polonii kanadyjskiej było w Montrealu właśnie. Po drugiej wojnie światowej Polonia montrealska powraca do tradycji wyborów Miss. Pierwsze, powojenne wybory Miss Polonia zostały zorganizowane z inicjatywy pana Bernarda Kmity, biznesmena i prezesa Kanadyjskiej Izby Handlowej w Quebeku , pod nazwą Miss Polonia Quebec. Pierwszą powojenną Miss Polonia została wybrana Teresa Toczko. Pan Bernard Kmita zorganizował lącznie 7-miokrotnia wybory na Miss. Następnie, po dłuższej przerwie Towarzystwo Białego Orła odnawia tą tradycję. Początkowo przy okazji organizowanych zabaw walentynkowych w sali bankietowej Towarzystwa zostają spontanicznie wybierane młode panny jako Miss Balu aby począwszy od 2002 roku ustanowić oficjalne wybory Miss Polonia Montreal z regulaminem,komisją wyborczą, nagrodami,szarfami i koroną dla wybranej Miss. Wybory Miss Polonia cieszą się olbrzymią popularnością wśród Polonii montrealskiej od samego początku a bilety na bal są wyprzedane na długo przed samym wydarzeniem. Poniżej laureatki z pięciu poprzednich wyborów na Miss Polonia Montreal.

2009Miss Polonia2009: Marta Jabłońska

2010Miss-Polonia-Montreal-2010-Alexandra-Tomczak2010: Alexandra Tomczak

2011Miss Polonia2011: Magdalena Cyga

2012Miss Polonia2012: Elizabeth Skalak

2013Miss Polonia

2013: Izabela Sokolnicka

W tym roku wybory na Miss Polonia Montreal 2014 odbędą się w sobotę 15 lutego o godz.19:00 w sali bankietowej Towarzystwa Białego Orła przy: 1956,rue Frontenac. Lista kandydatek jest otwarta do niedzieli 02 lutego włącznie. Kandydatki w wieku 17-24 lat mogą się zgłaszać do P. Pauline Topolniski tel: 514 727 5002. W regulaminie wyborów na Miss jest 5 kategorii konkursowych:

1. Prezentacja ,(krótkie przedstawienie swojej osoby, ok. 2-3 minuty)

2. Walc wiedeński, (każda z konkurentek ma za zadanie zatańczyć walc wiedeński z profesjonalnym tancerzem)

3. Odpowiedź na zadane pytanie ( jest możliwość aby się przygotować do udzielenia odpowiedzi ponieważ pytanie jest podane kandydatkom przed rozpoczęciem konkursu)

4. Talent, (kandydatki na Miss Polonia przedstawiają swoje pasje, zainteresowania,dowolna rzecz,która pasjonuje je najbardziej)

5. Ogólny styl bycia ( każda z kandydatek otrzyma od jurorów dodatkową notę za sposób bycia podczas całego konkursu, to znaczy będzie oceniony całokształt jej podejścia do konkursu, jej kulturę, zachowanie, naturalność i elegancję)

Spośród laureatek montrealskiego konkursu na Miss Polonia jest jedna osoba, która postanowiła kontynuować karięrę w tej dyscyplinie . Marta Jabłońska ,Miss Polonia Montreal z 2009 roku uczestniczyła w konkursie na Miss Universe Canada w 2012,była jedną z 12 finalistek,zdobyła nagrodę za Humanitaryzm. W tym samym roku brała udział w międzynarodowym konkursie Miss International 2012 jako reprezentantka Kanady w Okinawie ,Japonia.

2012Jablonska,Okinawa Japan Miss Int.Marta Miss International 2012

 Zjęcia Marty Jabłońskiej z konkursu w Japonii w 2012.

Jako ciekawostkę dodam, że w historii Miss Canada dwukrotnie najwyższy tytuł zdobyły Kanadyjki polskiego pochodzenia. Pierwszym razem odbyło sie to podczas wyborów Miss Dominion of Canada w 1963 roku. Zwyciężczyni tytułu nazywała się Jane Kmita pochodząca z Regina w Saskatchewan. Miss Dominion of Canada 1963 KmitaStudebaker 1964,Miss Dominion of Canada Jane Kmita

 

_DSC0014Towarzystwo Białego Orła w Montrealu,pażdziernik 1963 rok, bal Polonii na cześć Jane Kmita Miss Kanada 1963. Jane Kmita brała również udział w konkursach Miss Universe 1963, Miss World 1963 oraz Miss International 1964

Po raz drugi tytuł Miss Canada otrzymała Kanadyjka polskiego pochodzenia Małgosia Majewska z Brampton ,Ontario w 2006 roku.

154233 miss-i003Małgosia Majewska zdobyła również tytuł Vice-Miss  World Sport 2006. Brała udział w Miss Worl Americas.

Autor:Zbigniew Wasilewski

Fot: Zbigniew Wasilewski,materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>