“Wielka wygrana. 12 cudów w moim życiu”

PIN

Józef Lityński, wybitny klimatolog, emerytowany profesor Université du Québec w Trois-Rivieres, jedna z najwybitniejszych postaci Polonii kanadyjskiej. Jego ojciec Stanisław, był pułkownikiem WP, mianowany pośmiertnie generałem przez Rząd RP na Uchodźstwie, w Kampanii Wrześniowej pełnił funkcję szefa sztabu Armii Poznań.

Józef Lityński urodził się w 1928 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego był kurierem powstańczym na Mokotowie oraz kolporterem dla ludności cywilnej „Biuletynu Informacyjnego” AK. Po wojnie uzyskał licencjat z fizyki, magisterium z geofizyki i doktorat z nauk o Ziemi (meteorologia) na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-64 oraz 1966-67 pracował w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym w Warszawie. Od 1956 r. kierował Zakładem Prognoz Długoterminowych. W latach 1967-68 – adiunkt w Instytucie Matematyki Politechniki Warszawskiej. Od 1969 r. profesor na wydziale geografii Université du Quebéc w Trois-Rivieres. Jako ekspert Światowej Organizacji Meteorologicznej pracował m.in., w Kongo (1964-66), na Madagaskarze (1975-76), w Gabonie (1979), a w latach 1985-86 badał klimat wysp Południowego Pacyfiku (Polinezja, Nowa Kaledonia)

97296-147518-product_big-wielka-wygrana

 W 1993 r. prof. Lityński przeszedł na emeryturę, ale przez wiele lat pozostał aktywny naukowo. Opublikował wiele prac z meteorologii i klimatologii, zajmował się także zmianami klimatycznymi i rolą dwutlenku węgla jako gazu cieplarnianego. W oparciu o eksperymentalne dane zawartości dwutlenku węgla w atmosferze, sformułował nową koncepcję jego zmian stężenia w atmosferze, przeczącą katastroficznym prognozom globalnego ocieplenia.Pasjonował się historią wojskową, zwłaszcza Kampanii Wrześniowej, o której napisał kilka rozpraw historyczno-naukowych oraz książkę pt. Rok 1939. Na kilka miesięcy przed śmiercią w Polsce ukazała się jego autobiograficzna książka pt. Wielka wygrana. 12 cudów w moim życiu. 6W latach 1987-90 prof. Lityński był delegatem Rządu RP na Uchodźstwie na Kanadę, a nieco wcześniej (1983-85) wiceprezesem Grupy Działania na Rzecz NSZZ Solidarność. Od 1985 do 2009 r. pełnił funkcję prezesa Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie z siedzibą w Montrealu. Od Prezydenta RP otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

PIN

Logo Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie

Polski Instytut Naukowy w Kanadzie zaprasza na uroczystą promocję książki

“Wielka wygrana. 12 cudów w moim życiu”

wydanej w 2013 przez Wydawnictwo “Europa”, 
autorstwa zmarłego w sierpniu ubiegłego roku prezesa Polskiego Instytutu 

prof. Józefa Lityńskiego 

wtorek, 18 lutego 2013, godz.19.00

Konsulat Generalny RP w Montrealu (1500 Ave Pins Ouest)

DSC_0009

Od lewej;Marek Żółtak-architekt,artysta malarz, Jason Kenney-Minister Pracy i Polityki Społecznej Kanady, Minister Wielokulturowości Kanady, autor, prof. Józef Lityński

Opracował: Zbigniew Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>