Wybory do władz Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec 2015

kpk-logo

W piątek 25 września 2015r. odbędą się wybory do władz Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec. Podczas zebrania wyborczego zostanie wybrany nowy prezes KPKQ, vice prezesi, oraz rada administracyjna. Statut Kongresu zezwala na trzy dwuletnie kadencje zajmowane przez prezesa tej organizacji. Odchodzący prezes pan Edward Sliz , kończy trzecią kadencję i w związku z tym zgodnie ze statutem zostanie wybrana inna osoba do sprawowania tej funkcji. Dotychczas znany jest tylko jeden kandydat, który wyraził swoje zainteresowanie objęciem funkcji prezesa KPKQ oraz przedstawił swój program na najbliższą kadencję na zebraniu przedwyborczym przed wszystkimi członkami zrzeszonymi w Kongresie. Kandydatem tym jest profesor Adam Skorek. Jeżeli w trakcie wyborów będzie on jedynym kandydatem, wówczas zostanie zgodnie z procedurą wybrany przez aklamację prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec na kadencję 2015-2017.

Ustępujący prezes KPKQ, pan Edward Sliz swoją karierę w pracy społecznej w Kanadzie rozpoczął 25 lat temu. Pierwszym krokiem w tym kierunku było zainteresowanie się zespołami folklorystycznymi; Tęcza i Tatry w Montrealu.To właśnie do tych zespołów Edward Sliz zapisał swoje dzieci; Elżbietę, Danutę i Pawła. Szybko zauważył, że w tych grupach jak i w innych organizacjach polonijnych ciągle brakuje chętnych do pracy społecznej. I tak to sie zaczelo.

Mężczyzna Roku 2013Tytuł Mężczyzny Roku 2013 wraz z Marią Strońską- Kobietą Roku 2013

Szybko zostaje Prezesem zespołu tanecznego Tatry, którym jest przez długi okres czasu. Organizuje dzieciom i młodzieży wielokrotnie wyjazdy do Polski między innymi na festiwale do Rzeszowa,gdzie wzbudzają duże zainteresowanie. Tatry,dzięki inicjatywie Edwarda Sliza występują również na Balu Grand Prix Du Canada w 2000 roku. Prezes Sliz organizuje występy polonijnej młodzieży w Paradach Świętego Patryka i innych Świętach Kanady. Młodzież wyjeżdża też do USA na Festiwal Polski do Milwaukee. Pan Edward Sliz nie tylko stara się uaktywnić działalność grupy Tatry ale również jako bisnesmen, wspiera ją finansowo. W 2000 roku przejmuje kierownictwo nad pracami remontowymi w Domu Polskim-Biały Orzeł. W 2002 roku zostaje wybrany Prezesem tejże organizacji. Prezesem tej organizacji jest do dzisiaj. W 2007 roku zostaje wybrany prezesem Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec. Funkcje tą również piastuje do chwili obecnej.Stara się urozmaicić życie Polonii poprzez organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, zabaw, corocznych wyborów Miss Polonia. Zorganizował spotkanie z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Innym sukcesem było zorganizowanie spotkania z małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej-panią Marią Kaczyńską w Ottawie. Jest współorganizatorem przyjazdu Pana Lecha Wałęsy do Montrealu.

DSC_0521Medal Zgromadzenia Narodowego Quebecu wręczony przez deputowaną Carole Poirier, 2012 r.

W sali Towarzystwa Białego Orła odbywają się  powitania i pożegnania przedstawicieli rządu polskiego na placówkach dyplomatycznych. Przyjeżdżają artyści z Polski. Załatwia też cały czas sprawy bieżące,zaprasza do pracy społecznej w Kongresie młodzież,współpracuje z ruchem młodzieżowym Quo Vadis. Pan Edward Sliz wielokrotnie za pracę społeczną został wielokrotnie odznaczony.

Medal intronizacji jubileusz 60-ciolecia.Medal Zgromadzenia Narodowego 2012Srebrny medal 60 rocznicy intronizacji królowej Elżbiety II , 2012r.

Najważniejsze odznaczenia to;

Srebrny Krzyż Zasługi-przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej-Pana Aleksandra Kwaśniewskiego,

Srebrny Krzyż Kawalerski-przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej-Pana Lecha Kaczyńskiego,

Krzyż SPK-nadany przez prezesa pana Józefa Fołtyna,

Medal Zgromadzenia Narodowego Quebeku-przyznany został panu Edwardowi Slizowi jako pierwszemu Polakowi za działalność społeczną na rzecz dobra Polonii Montrealskiej w 2012 roku,

Medal za działalność społeczną w związku z 60-tą rocznicą panowania Królowej Elżbiety w 2012 roku.

Autor: Krystyna Betley

Kandydat na prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec – prof. Adam Skorek

Prof._Adam_Skorek_-_candidate_400x400

Adam Waldemar Skorek (ur. 24 grudnia 1956 roku w Krzczonowie) – profesor tytularny na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki, a także kierownik Laboratorium Nanotermii na Uniwersytecie Quebeku w Trois-Rivières (UQTR) oraz właściciel przedsiębiorstw innowacyjnych i konsultingowych prowadzących działalność gospodarczą w Kanadzie. Profesor wizytujący (2006 – …) na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Ukończył inżynierskie studia magisterskie na Politechnice Białostockiej (1975-1980) oraz studia doktoranckie na Politechnice Warszawskiej (1980-1982). W okresie studiów magisterskich był aktywnym działaczem studenckim oraz inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Chóru Politechniki Białostockiej.

W latach 1983-1987 zatrudniony był jako Adiunkt na Politechnice Białostockiej oraz jako wykładowca w Orańskim Instytucie Telekomunikacji w Algierii. Na Uniwersytecie Quebeku w Trois-Rivières pracuje od listopada 1987 roku gdzie uzyskał status stałego pracownika oraz otrzymał tytuły profesora adiunkta (1988), profesora agregowanego (1992) i profesora tytularnego (1995). Na UQTR pełnił też funkcje Dziekana Wydziału Elektrotechniki Elektroniki i Informatyki (2001-2007) oraz dyrektora Zespołu Badawczego Elektroniki Przemysłowej (1995-2001). Utworzył (1989) i prowadzi na UQTR Laboratorium Elektrotermii Przemysłowej które przekształcił w Laboratorium Nanotermii (2003). Jest współtwórcą międzynarodowej konferencji z zakresu wykorzystania superkomputerów PARELEC. Swe prace naukowe finansuje ze środków otrzymywanych na drodze konkursowej m.in. z Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada oraz Canadian Foundation for Innovation. Jego dorobek naukowy zawiera ponad 100 publikacji dotyczących głównie zjawisk elektrotermicznych. Wypromował 5 doktorantów w Kanadzie i w Polsce oraz wspomagał z Kanady 3 ukończone doktoraty w Polsce. Był recenzentem w 7 przewodach doktorskich. Obecnie prowadzi prace doktorskie w Kanadzie i w Polsce.

Prowadził m.in. wykłady z przedmiotów: nowoczesne techniki analizy systemów, elektrotechnika teoretyczna, materiałoznawstwo, Teoria sterowania, obwody i systemy, metrologia, sieci elektroenergetyczne, fizyka dla inżynierów a także seminaria na studiach magisterskich i doktoranckich. Wypromował ponad 90 dyplomowych prac inżynierskich i magisterskich. Jedna z tych prac zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę wdrożeniową w Prowincji Quebec.

Był i jest członkiem wielu Rad Nadzorczych, w tym Rady Gubernatorów Uniwersytetu Qubeku (2011- 2014), Rady Nadzorczej Uniwersytetu Quebeku w Trois-Rivières (2008 – 2011), IEEE Industry Applications Society Executive Board jako Awards Department Chair (2005-2008) oraz Manufacturing Systems and Applications Development Department Chair (2002-2003). Jest członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) oraz wchodzi w skład Rady Programowej Przeglądu Elektrotechnicznego (2004 -…). Przewodniczył Kanadyjskiemu Stowarzyszeniu Dziekanów Wydziałów Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki (2004) oraz zasiadał jako przedstawiciel Kanady w Radzie Nadzorczej Stowarzyszenia Dziekanów Wydziałów Elektrycznych, Elektroniki i Informatyki Ameryk (2004). Jest członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Medaile(1)

Profesor wizytujący Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej,  profesor tytularny na  Wydziale Elektrotechniki Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Quebeku w Trois-Rivières (UQTR), naukowiec i nauczyciel akademicki  prof. Adam Skorek odznaczony Medalem Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II.  Nowy medal został stworzony, aby zaznaczyć obchody 60 rocznicy  wstąpienia Jej Królewskiej Mości Elżbiety II na tron Królowej Kanady. Medal honoruje szczególne osiągnięcia i znaczący wkład dla społeczności kanadyjskiej, jak również międzynarodowej.

Prof. Adam Skorek jest również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2004), został uhonorowany tytułem Fellow Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (FIEEE, 2009), tytułem Fellow Kanadyjskiego Instytutu Inżynierii (FEIC, 2004), medalem IEEE Canada W.S. Read Outstanding Service Award (2006), nagrodą IEEE RAB Leadership Award (2006) oraz uzyskał stopień Seniora IEEE (SMIEEE, 1992).

Związek małżeński zawarł w 1980 roku. Żona Marzena Skorek z domu Piotrowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i licencjonowany architekt w Prowincji Quebek, Kanada. Ma syna Marcina i córkę Katarzynę.

Opracował: Zbigniew Wasilewski

Fot: Zbigniew Wasilewski, materiały prasowe

Źródło: wikipedia, materiały prasowe

 

One Response to Wybory do władz Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec 2015

  1. Krzysztof pisze:

    Czesc,

    Czy Adam zostal nowym prezesem Polonii, czy ktos inny ?

    Pozdrawiam
    Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>