Nikola Tesla – elektryk, który poskromił Niagarę

2

09 lipca 2006 roku,  uroczyście odsłonięto pomnik Nikoli Tesli w Parku Królowej Wiktorii (Queen Victoria Parc), w kanadyjskim miasteczku Niagara Falls. Park znajduje się tuż przy Wodospadzie Niagara, zaś pomnik Tesli jest jakby trochę na uboczu, niepokaźnych rozmiarów i  z dala od bulwaru, po którym przechadzają się turyści. Naprawdę trzeba dziecięcej ciekawości, aby podejść kilka kroków po trawniku do pomnika i odczytać napis u stóp monumentu.

Po pierwsze niewiele osób dzisiaj wie kim był ten człowiek, po drugie jeszcze mniej zada sobie pytanie spośród tych osób dlaczego właśnie w pobliżu Wodospadu Niagara i dlaczego postawiono ten pomnik właśnie w ten konkretny dzień. Mimo to, że w dzisiejszej dobie internetu dostęp do informacji jest błyskawiczny udzielę odpowiedzi na te trzy pytania.

Pod koniec XIX-tego wieku, fenomen prądu elektrycznego był już znany i wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle, lecz był on znany tylko pod postacią prądu stałego. Nikola Tesla  opracował podstawy generowania i przesyłu prądu przemiennego, które są stosowane do dzisiaj na całym świecie oraz stworzył projekty urządzeń napędzanych bezpośrednio prądem przemiennym, takie jak świetlówka i silnik elektryczny. Jest również współautorem projektu pierwszej na świecie elektrowni wodnej wraz z Georgem Westinghousem, która została wybudowana przy Wodospadzie Niagara,wykorzystując potężne masy wody do poruszania turbin.

Sam Nikola Tesla, był geniuszem, inżynierem, poliglotą władającym oprócz rodzimego serbskiego, czeskim, francuskim, angielskim, niemieckim, węgierskim, włoskim i łaciną. Był autorem około 700 wynalazków: między innymi radia, które to pozostało w świadomosci zbiorowej jako zasługa Marconiego. Posiadał  także 14 doktoratów z wielu światowych uniwersytetów. Na jego pamiątkę została nazwana jednostka indukcji magnetycznej: tesla.

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 roku w w monarchii austro-węgierskiej, w Smiljan (dzisiejsza Chorwacja). I właśnie w 150-tą rocznicę jego urodzin, został złożony mu hołd w postaci pomnika, w miejscu, od którego rozpoczęła się współczesna elektryfikacja.

Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku,  o 22:30 w prawosławne Boże Narodzenie, w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku. Dożył słusznego wieku, lecz odszedł z tego świata niedoceniony, dożywając ostatnich lat w bardzo skromnych warunkach.

Autor: Zbigniew Wasilewski

fot. Zbigniew Wasilewski

One Response to Nikola Tesla – elektryk, który poskromił Niagarę

 1. Zbyszek pisze:

  Przeprasza, ze sie tak rozpychalem w Miississaudze ale w trakcie pracy, tylko praca sie liczy. Emocje opadly i dotarlo do mnie, ze z sie zachowalem nie elegancko dlatego pisze tutaj forme przeprosin.

  Dobry artykul, wspanialy, zagadkowy czlowiek.

  Dziekuje i jeszcze raz przepraszam.

  Zbigniew Zeranski
  Radio 7 Toronto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>