Sylwetki Polonii: Mikołaj Warszyński – pianista

DSC_3603

Redakcja Kroniki Montrealskiej rozpoczyna dział  Sylwetki Polonii, prezentacją polskiego pianisty mieszkającego w Montrealu. Prosimy o zapoznanie się z Curiculum Vitae tego artysty, które czyta się jak najlepsze książki Marka Twaine’a.

Mikołaj Warszyński, D.Mus., Doctor Sztuki Muzycznej, koncertował w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, we Włoszech i w Kanadzie, w takich salach jak Katedra Laurenskerk w Rotterdamie, Filharmonia w Kielcach, Leopold Mozart Saal w Salzburgu, Sala Falcone Borsellino na Sycylii, Rolston Recital Hall w Banff, Kanada, Salle Claude Champagne & Chapelle Historique du Bon Pasteur w Montrealu.

Zadebiutował z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną III Koncertem Fortepianowym Beethovena. Mikolaj uczestniczył w serii koncertów muzyki Chopina z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, wykonując między innymi jego koncert fortepianowe w wersji kameralnej. Warszyński otrzymał złoty medal na Festiwalu Muzycznym w Royaume (Festival de Musique du Royaume au Quebéc).

Mikołaj Warszyński urodził się w Gdańsku i jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na University of Alberta w Edmonton, pod kierunkiem Marka Jabłońskiego. Dalsze studia muzyczne kontynuował w Konserwatorium w Rotterdamie, w klasie fortepianu profesora Aquilesa Delle Vigne’a, które ukończył z wyróżnieniem w 2004. W trakcie tych studiów uzyskał prestiżowe stypendium Neuimejer, oraz nagrodę w postaci fortepianu Sautera od Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie. Aktywnie koncertował w Hollandii jako solista oraz kameralista, propagując muzykę współczesnych kompozytorów holenderskich.

Po powrocie do Kanady, Warszyński otrzymał stypendium na indywidualne, roczne studia pianistyczne („artist in residence“) w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie w Kanadzie.

Mikołaj Warszyński
Fot: Z. P. Wasilewski

W maju 2011 roku, Mikołaj Warszyński ukończył studia doktoranckie na Université de Montréal, gdzie uczył także gry na fortepianie w klasie Marca Duranda oraz Paula Stewarta. W roku 2009 obronił swoją pracę doktorską zatytułowaną Exoticism and intercultural influences in the middle-period compositions of Karol Szymanowski („Egzotyzm i międzykulturowe wpływy w kompozycjch Karola Szymanowskiego z drugiego okresu jego twórczosci“), za którą otrzymał stypendium od Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebecu: Fonds de Recherche de la Société et la Culture.

Mikołaj Warszyński brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Ameryce Północnej i Europie, takich jak: IBLA Grand Prize na Sycylii, Festiwal Muzyczny w Aspen, Colorado oraz w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff, w Albercie. Wielokrotnie otrzymał stypendium od Fundacji Johanna Straussa, co umożliwiło mu bardziej zaawansowane kształcenie się w kierunku gry na fortepianie na letnich kursach w Międzynarodowej Akademii Muzycznej, Mozarteum, w Salzburgu, w Austrii. Pracował z wieloma renomowanymi profesorami, takimi jak Krzysztof Jabłoński, Ewa Pobłocka, Gilbert Kalish, Anton Nel, Bernard Ringeissen, Sergio Perticaroli, Arthur Silverman i Jamie Parker.

Mikołaj Warszyński brał udział w wielu wywiadach w radiu i telewizji w Kanadzie, w programach stacji CBC, CKUA, CJSR, CFMB, OMNI TV oraz w WPRB w U.S.A.
Oprócz kariery pianistycznej, Warszyński jest aktiwny jako profesor fortepianu, ucząc na Uniwersytecie Montrealskim oraz w Konserwatorium Muzycznym Cégepie w Drummondville, Quebec.

Zaproszenie:

Najbliższa okazja, aby posłuchać recitalu chopinowskiego w wykonaniu Mikołaja Warszyńskiego nadarza się w czwartek, 01 marca 2012 r. w Place des Arts.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>