Twarz z banknotu

can2002-WilfridLaurierFront

St-Lin jest miasteczkiem kanadyjskim o populacji ok.  15 000  mieszkańców, znajduje się w odległości ok. 70 kilometrów na północny wschód od Montrealu w regionie Lanaudiere. W tej miejscowości nad rzeką Achigan, przyszedł na świat 20 listopada 1841 roku przyszły premier Kanady, Wilfrid Laurier. Był najstarszym synem w średnio zamożnej rodzinie farmerów. Ojciec Wilfrida był mierniczym oraz osobą należącą do uprzywilejowanej grupy umiejącej liczyć, pisać i czytać. Zgodnie z tradycją w tamtych czasach, najstarszemu dziecku w rodzinie należało zapewnić edukację. Ojciec Wilfrida Carolus zadłużył się nawet aby zainwestować w wykształcenie syna, który wykazywał się inteligencją, zdolnościami oraz pilnością. Edukacja Wilfrida kończy się na uniwersytecie McGill w Montrealu na wydziale prawa.

Miasteczko St-Lin;domek z epoki w jakim wychowywał się przyszły premier Kanady. Autentyczny dom rodzinny Wilfrida Laurier nie przetrwał niestety do naszych czasów

Wilfrid Laurier jest pierwszym frankofońskim Premierem kanady, który sprawował władzę w latach 1896-1911  z ramienia Parti Liberalnej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych mężów stanu Kanady. Był twórcą tradycyjnych kanadyjskich norm politycznych i społecznych, opierających się na umiarkowaniu i kompromisie.

Tablica przed maleńkim muzeum poświęconemu Wilfridowi Laurier w St-Lin

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 4 $, w cenie  którego jest włączony przewodnik, który oprowadza po domku i szczegółowo opisuje warunki w jakich żyli farmerzy w poł. XIX wieku.

Salonik, który był otwierany tylko na bardzo wielkie okazje

Urocza przewodniczka w rządowym uniformie. Muzeum jest pod zarządem  federalnej instytucji; Parki Kanady

Kuchnia, jadalnia, pralnia, szwalnia, piekarnia oraz łaźnia w jednym i tym samym pomieszczeniu

Zamożniejsi farmerzy mogli się pochwalić posiadaniem porcelanowej zastawy, która nie była wykorzystywana zgodnie z jej powołaniem – używano aluminiowych lub cynowych talerzy. Porcelana jedynie świadczyła o zamożności danej rodziny.

Przymiarka do nosidła na wodę :)

Pokój dla córek, który jest również pracownią

Na zakończenie zdjęcie przewodniczki, która bardzo gorąco zaprasza do odwiedzenia tego muzeum

Wilfrid Laurier oprócz swojej ulicy w Montrealu, nazwy renomowanego  hotelu w stolicy Kanady Ottawie, oraz muzeum a Arthabaska, został uwieczniony na kanadyjskim banknocie 5-cio dolarowym.

Ciekawostka – autorem projektu tego banknotu jest polski grawer Czesław Słania (1921-2005)

Autor: Z.P. Wasilewski

Foto: Z.P. Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>