Montrealski Salon Poezji-Zakazana Polska

sal-1

  W programie zaprezentowane zostaną wiersze  poetów i bardów ruchów opozycyjnych;Stanisława Barańczaka,Ernesta Brylla,Zbigniewa Herberta,Jacka Kaczmarskiego,Czesława Miłosza,Jana Pietrzaka,Adama Zagajewskiego. Piosenki do tekstów;Ernesta Brylla,Krzysztofa Dowgiałło,Przemysława Gintrowskiego,Jacka Kaczmarskiego oraz Jacka Rybickiego zostaną zostaną wykonane przez Stanisława Chylewskiego.

Gospodarz salonu: Bożena Szara

Wiersze interpretują: Liliana Komorowska,Jan Porowski

13 grudnia 1981r gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego i uformowanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego-WRON. Nocą z 13-tego na 14-tego grudnia internowano ponad trzy tysiące osób,w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność na czele z jego przewodniczącym,Lechem Wałęsą. Ogółem internowano 9736 osób,które umieszczono w 52 ośrodkach. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i wozy bojowe. Wojsko,milicja i oddziały ZOMO brutalnie spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących zakładów pracy. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni Wujek,gdzie zginęło 9 górników a kilkudziesięciu zostało rannych.

Poezja ruchów opozycyjnych była społeczną reakcją na przemoc oraz podtrzymywała tak stale zagrożoną i kwestionowaną przez reżim komunistyczny godność człowieka. Stan wojenny to okres szczególnego jej rozkwitu. Ukazywała się w drukowanych na powielaczach tomikach i w czasopismach podziemnych. Jej niezmiernie popularną formą stała się poezja śpiewana. Owiani legendą bardowie w rytm mocnych uderzeń strun gitary,ochrypłymi,przejmującymi głosami wyśpiewywali bunt narodu i jego tęsknotę za odzyskaniem wolności. Słowa pieśni,podchwytywane przez demonstrantów i przez tłumy ludzi zbierających się w kościołach na mszach patriotycznych,pomogły Polakom przetrwać pozostałych osiem lat panowania komunizmu,aż do jego upadku w 1989 roku,kiedy został zburzony jeden z największych symboli systemu zakłamania,mur berliński.

Z materiałów nadesłanych do redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>