Historia Konsulatu Drugiej Rzeczypospolitej w Montrealu

phpThumb_generated_thumbnailJPEG

Historia konsulatu II RP w Montrealu to kolejna pozycja w serii opracowań poświęconych polskim placówkom zagranicznym ukazująca się na rynku wydawniczym dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarty 15 grudnia 1919 r. konsulat w Montrealu jest najstarszą polską placówką w Kanadzie. Wraz z utworzonym w w 1920 r. polskim konsulatem w Winnipeg,placłówka montrealska zapewniała opiekę konsularną i utrzymywała kontakt z Polonią kanadyjską przez cały okres międzywojenny. W oparciu o zespół pracowników konsulatu generalnego w Montrealu,w 1933 r. powstał konsulat generalny II RP w Ottawie. W przeciwieństwie do konsulatów w Montrealu i Winnipeg,konsulat generalny RP w Ottawie zajmował się działalnością dyplomatyczną. W 1942 r. konsulat generalny w Ottawie został przekształcony w Poselstwo, a ostatni konsul generalny II RP w Ottawie,pan Wiktor Podoski,został pierwszym polskim posłem w Kanadzie.

Autorka monografii, pani Katarzyna Szrodt,były dyrektor Muzeum Wychodźstwa polskiego w Łazienkach,jest doświadczonym badaczem dziejów Polonii kanadyjskiej. W oparciu o zebrane materiały archiwalne napisała historię konsulatu generalnego II RP w Montrealu,przyjmując bardzo trafną konwencję – konsulaty to przede wszystkim ludzie, a nie budynki w których pracują. W dużym stopniu praca ekipy konsulatów zależy od talentów i umiejętności ich szefów,kosulów generalnych. Historia konsulatu polskiego w Montrealu została podzielona na fragmenty odpowiadające okresom sprawowania funkcji konsula generalnego. W ramach poszczególnych fragmentów można dostrzec pewne preferencje w działalności konsulatu w okresie kierowania placówką przez kolejnych konsulów. Podstawowe kierunki pracy konsulatu pozostawały oczywiście niezmienne,niezależnie od zmian na stanowisku konsula generalnego. Wszyscy kosulowie generalni starali się jak najlepiej służyć Polsce,Polonii kanadyjskiej oraz rozwojowi stosunków polsko-kanadyjskich. Do dzisiaj zasada ta stanowi fundament służby konsularnej w Kanadzie. Lektura książki pozwala stwierdzić,że konsulat polski w Montrealu miał szczęście do swoich kierowników,których praca zasługuje na upamiętnienie i może stanowić wzorzec dla nowych pokoleń pracowników polskiej Służby Zagranicznej.

Ze słowa wstępnego : Tadeusz Żyliński,Konsul Genetralny RP w Montrealu,Montreal,14 marca 2012 r.

Na zdjęciu od lewej: Bożena Szara;redaktor montrealskiego radia Jedynka,Katarzyna Szrodt;autorka historii konsulatu montrealskiego,Andrzej Szydło;obecny Konsul Generalny kosulatu RP w Montrealu

Dnia 06 grudnia 2012 r. odbyło się w konsulacie generalnym w Montrealu spotkanie promocyjne z autorką Historii Konsulatu Drugiej Rzeczypospolitej w Montrealu 1919-1945,panią Katarzyną Szrodt. Spotkanie zostało przeprowadzone przez bardzo dobrze znaną Polonii montrealskiej redaktorkę polonijnej stacji radiowej Jedynka p. Bożenę Szarą. Wieczór autorski został uświetniony obecnością nowego Konsula Generalnego w Montrealu p. Andrzeja Szydło,który objął stanowisko tej szacownej instytucji w listopadzie 2012 r.

Przedstawiciele Polonii montrealskiej z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchali autorki,opowiadającej z ogromną pasją o swojej pracy nad stworzeniem pierwszej,kompletnej monografii poświęconej placówce dyplomatycznej w Montrealu.

Na zakończenie wieczoru,pan konsul zrobił miłą niespodziankę  dla publiczności w postaci upominku ,wręczając osobiście jeden egzemplarz tej książki przybyłym na spotkanie.

Unikalny moment uzyskania autografu autorki na swoim dziele.

Redakcja Kroniki Montrealskiej za zgodą Konsula  Generalnego oraz autorki Historii Konsulatu Generalnego w Montrealu jest w posiadaniu jednego egzemplarza tej cennej książki z przeznaczeniem na przekazanie pierwszej zainteresowanej osobie-czytelnikowi tej strony,która okaże zainteresowanie. Książka dostanie się w dobre ręce osoby,która zada sobie trud i przegoogluje internet aby znaleźć odpowiedź na pytanie: Kto był polskim Konsulem w Montrealu w latach 1938-1945 ? Wystarczy podać odpowiedź pod tym wpisem i skontaktować się z redakcją w celu przekazania książki. Egzemplarz tej książki jest opatrzony autografem autorki. Ta promocja jest ograniczona dla Polonii Montrealu i okolic (Communauté  métropolitaine de Montréal ),grono redakcyjne jest wyłączone z tej promocji :(

Zdjęcia:Beata Czyżykiewicz

Opracował: Zbigniew Wasilewski

5 Responses to Historia Konsulatu Drugiej Rzeczypospolitej w Montrealu

 1. Paul Wasilewski pisze:

  Hmmmm…. może rzeczywiście pytanie zadane w tekście jest za trudne,co potwierdza jedynie trafność inicjatywy napisania tej książki w celu przybliżenia historii montrealskiego konsulatu. Aby otrzymać jeden egzemplarz Historii Konsulatu wystarczy podać adres;ulicę i numer domu ,przy którym montrealski konsulat jest usytuowany :)

  • Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

   Promocja tej książki miała miejsce równocześnie na facebooku i ku zaskoczeniu redakcji znalazła się osoba która odpowiedziała trafnie na pierwsze trudniejsze pytanie: The winner is Art Folhart. Wielkie brawa :)

 2. Art Folharth pisze:

  Latwe : Tadeusz Brzezinski ;)

 3. Ola pisze:

  Kto był konsulem po Tadeuszu Brzezińskim?

  • Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska pisze:

   Konsulem reprezentującym niepodległą Polskę po Tadeuszu Brzezińskim byłam ja – Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska. Placówkę objęłam w marcu 1992 roku, blisko pół wieku po przejęciu konsulatów i ambasad przez służby PRLu w 1946.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>