Święto Hip Hopu w Kanadzie i USA

SokolBIG

Już niebawem odbędzie się niesamowita trasa koncertowa artystów z Polski - SOKOŁA & MARYSI STAROSTY.  Wystąpią oni w kilku największych miastach USA, oraz w Toronto, Kanada. Trasa ta jest kontynuacją kolejnych koncertów z cyklu – promocja Polskiego Hip Hop’u na naszym kontynencie, a zarazem dawania szansy młodym artystom na przedstawienie swojej twórczości, a nam wszystkim – młodszej części polonii, na wspaniałą, wspólną zabawę! Poprzednie lata przybliżyły nam takie gwiazdy jak między innymi Peja, czy Grubson, który zostawił masę pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń publice w NY/NJ, Chicago i Toronto. Obok koncertów w klimacie Hip Hop, odbyło się wiele koncertów rockowych, reggae’owych, itd. To, że takie zespoły jak Daab, Kult, Budka Suflera i wiele innych pojawiają się w naszych miastach, jest przede wszystkim zasługąGrzegorza Fryca z GRAM-X PROMOTIONS. Jednak nie odbyłyby się bez pomocy wielu lokalnych organizatorów, mediów i promotorów! W planach są kolejne występy gwiazd w klimacie hip hop, rock i innych…

SOKÓŁ -  znany jest przede wszystkim ze swoich tekstów. Nazywany jest najlepszym polskim „storytellerem”. Jest autorem kultowego kawałka „Każdy ponad każdym”, oraz niezapomnianych „Angela”, „Uczę się uczuć”, „Mogę wszystko”, a także pomysłodawcą i współautorem tekstów „W aucie” i „W wyjątkowych okolicznościach”. Prywatnie jest praprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego! Sokół, chociaż wywodzi się z nurtu ulicznego, znany jest z otwartej głowy i szerokiego spektrum działania. Ma na koncie nagrania z tak różnymi osobami, że ciężko odnaleźć jakąś spójność: z Michałem Urbaniakiem, Frankiem Kimono, Piotrem Leniewiczem i Karolem Ludewem z Mojej Adrenaliny, czy Jankiem Młynarskim i Michałem Foxem Królem z 15 Minut Projekt. Zaczynał w 1996 roku z ekipą ZIP Skład, która jest najliczniejszą warszawską grupą hiphopową. W latach 2000-2005 tworzył wraz z DJ Deszczu Strugi i Jędkierem zespół WWO (W Witrynach Odbicia / W Wyjątkowych Okolicznościach) – najbardziej rozpoznawalną za granicą polską grupę hiphopową, z którą wydał 4 albumy. U szczytu popularności w latach 2002-2005 grupa WWO potrafiła grać 150 koncertów rocznie. W 2005 roku wyjechał na półtora miesiąca do Hawany, gdzie nagrał dwa utwory i teledyski z kubańską grupą reggaetonową Los Sicarios. W latach 2007-2009 nagrał trzy albumy z innym reprezentantem ZIP Składu – Pono. Za pierwszy z nich odebrali złotą płytę.

MARYSIA STAROSTA - urodzona w 1981 roku w Warszawie wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Marysia miała styczność z muzyką od najmłodszych lat. Zaczęła od ogniska muzycznego, skąd w wieku pięciu lat trafiła do Polskiego Radia. Tam przez dwa lata nagrywała cykliczną audycję, przy okazji której powstał singiel „Kapcie tańczące”, z którym Marysia wygrała ogólnopolski konkurs piosenki dziecięcej. W wieku pięciu lat nagrała też utwór „Trzej kosmici”, który wygrał europejski konkurs na Węgrzech w Debreczynie i został tam wydany. Później ukończyła szkołę muzyczną pierwszego i drugiego stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1989 – 1993 śpiewała w chórze akademickim, z którym wygrała międzynarodowy konkurs chórów dziecięcych w Arezzo. W 2001 roku dostała się do prestiżowej szkoły wokalnej przy ul. Bednarskiej w Warszawie, z której musiała zrezygnować po roku, kiedy dostała się do telewizyjnego musicalu TVN „Kwiaty we włosach” reżyserowanego przez Andrzeja Strzeleckiego, z którym ruszyła w dwuletnie tournée po Polsce. W 2008 roku ukazał się jej debiutancki album „Maryland”, wyprodukowany w całości przez hip hopowego producenta Matheo we współpracy z samą Marysią oraz jazzowym saksofonistą Grzechem Piotrowskim. Jej singiel „Nie ma nas” przez pół roku gościł na listach radia RMF oraz telewizji VH1.

Wojtek Sokół i Marysia Starosta prywatnie są parą. Wspólny projekt (Czysta Brudna Prawda) nagrywali przez dwa lata od maja 2009 roku. Jak sami mówią, nigdzie im się nie spieszyło i robili to przede wszystkim dla własnej przyjemności. Od 2011 występują razem na koncertach… (źródło: PROSTO.PL)

prócz artystów z kraju, bardzo ważną rolę na każdym koncercie pełnią lokalne zespoły. Postanowiłem Wam przedstawić jeden z ciekawszych POLONIJNYCH składów – KONSORCJUM KSM z Toronto. Porozmawiałem z Krzyśkiem EsWuATe, oraz Pablem ISONem – czyli z fundamentem zespołu, w skład którego wchodzi także wielu innych muzyków.

(K3) - Marcin K3 Talaga | (KSM) - EsWuATe & ISON

(K3) Wyskoczyliście niedawno z nowym materiałem, z nową płytką KSM – opowiedzcie prosze o tym materiale.

(KSM) Chodzi oczywiście o najnowszą naszą produkcję Mixtape “2012″, która jest w całości dedykowana wszystkim najlepszym producentom amerykańskim i polskim, zarówno znanym jak i tym mniej. Jest to taka podziemna składanka w wykonaniu “Wielkiej Familii”…

(K3) A jaki jest odzew od fanów na temat tej płytki? Jakie słyszycie opinie?

(KSM) Przyjęło się całkiem dobrze! Wiadomo, że zawsze jest jakaś mała krytyka, ale to jedynie nas motywuje do większego wysiłku i stworzenia jeszcze lepszych projektów! 2012 Mixtape jest tradycyjną płytką pod kątem produkcji. Nie zrobiliśmy jeszcze składanki, więc to jakby taki pierwszy krok w tą stronę… mamy też dużo zaległych piosenek, więc chcieliśmy to jakoś wszystkim zaprezentować…

Ksm1

(K3) Niedawno mieliście okazję zagrać na nieco większej niż zwykle scenie otwierając koncert zespołu Kult. Także i publika była bardziej “rockowa”. Czy było to dla Was duże wydarzenie? Jak grało się dla nieco innych odbiorców?

(KSM) Bardzo dobre doświadczenie… Pierwszy raz graliśmy na tak dużej scenie, z tak profesjonalnym sprzętem. Było to dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem miejsca jak i publiczności. Atmosfera była typowo rockowa, ale mimo to byliśmy mile zaskoczeni pozytywnym odbiorem naszego występu. Po koncercie duża liczba osób nam gratulowała, choć była też garstka ludzi, którym się nasz show nie za bardzo spodobał. Negatywne komentarze dotyczyły głównie gatunku muzycznego, tego, że nie było to w klimacie rockowym. Tego nie da się uniknąć, ale mimo wszystko jednoczymy się w muzyce – czy to jest rock, czy hip-hop.

(K3) Czuliście lekką tremę by grać przed taką legendą jak Kult?

(KSM) Tremę czujemy przed każdym koncertem, ponieważ zawsze chcemy zrobić niezapomniane show. Choć ta ogromna scena podwójnie podniosła nam adrenalinę – haha!

(K3) Widziałem Was występujących przed Grubsonem – nie wydawaliście się wcale stremowani, wręcz przeciwnie, daliście mega show i fajne gadki pomiędzy kawałkami podgrzewając publikę.

(KSM) Hip-Hop to nasz element, więc czujemy się w nim dobrze. Koncert, to dla nas szansa pokazania się przed większą publiką, więc zawsze dajemy z siebie wszystko! Na pewno sam fakt, że był z nami Grubson dodał nam większej energii!

(K3) To trzeba przyznać, że Grubson i jego załoga to mega pozytywni ludzie i aż bije od nich dobrą energią. Zagrali taki koncert, że mimo iż widziałem w życiu setki najróżniejszych gigów, to do tej pory mam opadniętą szczękę. Czy jeśli chodzi o 2012 rok, uważacie koncert Grubsona za najlepszy, czy może któryś inny zapadł Wam bardziej w pamięć?
(KSM) Podzielamy tę opinie! Uważamy, że koncert Grubsona był najlepszym w tamtym roku i chyba każdy kto tam był myśli podobnie… Tak, to są mega pozytywnymi ludźmi! Mieliśmy szansę spędzić z nimi troszkę czas i poznać ich bardziej od strony prywatnej…Pod względem energii – najlepsza impreza do tej pory! To był dla nas prawdziwy zaszczyt robić suport przed Grubsonem, wspomnienia na całe życie!

Ksm2

(K3) No i nastał nam 2013 i pierwszy koncert z serii Hip Hopowych imprez startuje 1 Marca, a gwiazdami z kraju będą Sokół i Marysia Starosta. Wystąpicie także i Wy jako gospodarze. Kto jeszcze wystąpi? Parę słów na temat Sokoła & Marysi?
(KSM) Mamy ogromny szacunek dla Sokoła i Marysi i bardzo się cieszymy, że mogą do nas wpaść i zagrać koncert. Zobaczycie też tam nas, czyli Konsorcjum, oraz naszych wszystkich znajomych pod flagą “Wielkej Familii”. Będzie też paru DJ’i, którzy będą nakręcać całą noc pozytywną energią…Dj Jordi LaForty i DJ Terrible Tom!

- Mamy wielki szacunek dla Sokoła, za to co zrobił dla Polskiego Hip-Hopu za dawnych czasów i za to co do dzisiaj robi z Marysią!

(K3) Czy przez ostatnie lata zauważacie rozwój niezależnej sceny polonijnej w naszym mieście?

(KSM) Jak najbardziej! Zauważyliśmy, że przez naszą działalność zachęciliśmy dużo innych ludzi do kreowania polskiego hip-hopu na wyjeździe (tak powstała “Wielka Familia”), oraz do wspierania naszej kultury – ogólnie. Przez nasze wszystkie aktywne lata poznaliśmy wielu ludzi w klimacie! To co oni sami nam mówią na temat naszej działalności, jest dla nas świadectwem, że co robimy wpływa bardzo pozytywnie na Polonie…
(K3) No ale jeśli wspomnicie początki, powiedzmy z 5 lat temu, a to co się dzieje przez ostatnie lata, to chyba jest duża różnica, duży skok do przodu?
(KSM) Jest rozwój. Organizowanie takich imprez, jak np. występ Sokoła daje możliwość poznania dużej liczby różnych ludzi, tworzących i wspierających polską muzykę. Tak samo jak my parę lat temu dostaliśmy szanse -  tak każdy może ją dostać… 5 lat temu każdy z nas składał muzyką samemu, budował swój własny styl. Odkąd powstało “Konsorcjum”, nasza twórczość zrobiła duży krok w przód. Każda impreza, każdy rym, każdy wers i nowa piosenka uczy nas. Czasami w okrutny sposób, ale wszyscy uczymy się na błędach. Muzyka jest piękna! Im bardziej Ty rozwijasz się jako wykonawca i jako artysta – tym bardziej ona się dla Ciebie otwiera… Wspieramy się wzajemnie i staramy się tworzyć coraz lepiej z każdym dniem!
(K3) Co możecie powiedzieć o ludziach, którzy pojawiają się ostatnio na koncertach?

(KSM) Nasza publika jest naprawdę zróżnicowana. Często spotykamy ludzi, którzy są tu świeżo z Polski, ale znamy też wielu, którzy siedzą tutaj kilka ładnych lat! Na koncerty wpadają ludzie różnego pokroju i w różnym wieku. Jest dużo hardkorowych hip-hopowców, ale także spotykamy się z innymi, którzy nie siedzą w tym klimacie, ale po prostu lubią Polskie imprezy i na nie właśnie przychodzą! Nie możemy zapominać, że Hip-Hop narodził się z różnych stylów muzyki i uważamy, że każdy może coś w nim znaleźć…Wielu ludziom brakuje klimatu z Polski i wpadając na imprezkę mogą to na nowo przeżyć!

Ksm3

(K3) Czy uważacie, że upadek polonijnych klubów, których kiedyś była masa, a także polonijnych biznesów, organizacji, części mediów itd., ma związek z brakiem świeżej emigracji do Ontario? Czy jest to bardziej związane z tym, że potrzeby młodych ludzi były i są nadal olewane przez tą starszą polonie, która z czasem się wykrusza? Czy uważacie, że większość polonijnych “polityków” i organizacji popełnia błąd nie wychodząc naprzeciw i nie pomagając młodym, niezależnym kapelką i projektom tracąc dorastającą polonie?
(KSM) Młodzi ludzie i ich potrzeby są olewane i na pewno niezauważane… Starszyzna zawsze jakby narzucała nam – młodym jakieś ich zasady nie rozumiejąc “nowych czasów”. Nie wiem dokładnie, dlaczego dzieje się tak jak się dzieje. Będąc młodymi wykonawcami przechodzimy przez to i nie dostajemy żadnego wsparcia. Może ludzie podchodzą do tego w inny sposób, dla nas jest to czysty wyraz, jest to muzyka, jest to impreza – nad którą pracujemy miesiącami i z której nie mamy większych zysków. Robimy to z serca i nie kontrolujemy, to co ludzie myślą czy mówią. My nie jesteśmy biznesmenami! Jesteśmy chłopakami, którzy chcą oddać coś pozytywnego dla Polskiej kultury w Toronto i kto to popiera – ten popiera, a kto nie to już jego rzecz… Na pewno chcielibyśmy by polonijne media bardziej poważnie to traktowały, bo jesteśmy tutaj i nigdzie nie odchodzimy! Koncerty będą się odbywać i ludzie będą na nie przychodzić, bo Hip-Hop to siła młodej generacji i istnieje ona niezależnie i istnieć nie przestanie!

(K3) Dzięki za wywiad i do zobaczenia na koncercie!

(KSM) To my dziękujemy za możliwość wypowiedzenia się! Zapraszamy wszystkich serdecznie na naszą imprezę pierwszego marca – napewno będzie bardzo przyjemnie i pozytywnie!

www.konsorcjum.ca ]

 SokolBIG

 

Artykuł, wywiad i materiały przygotowali:

Marcin K3 Talaga (FALA.FM), Pablo & Krzychu (Konsorcjum KSM)

2 Responses to Święto Hip Hopu w Kanadzie i USA

  1. Marcin Śmigielski pisze:

    Sam hip-hopu nie uważam, ale cieszę się, że jest tu także coś dla tzw. młodzieży i że współpraca zaczyna się dobrze :) Powodzenia!

  2. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Ja sam nawet nie wiem czy `Hip Hopu nie uważam,czy uważam,bo nie zauważam,bo nie znam,dzięki temu artykułowi poznam,może polubię lub znienawidzę.lecz co najważniejsze będzie mi wiadomo ,że takie cuś jest i jest na to cuś popyt. Cuś się rusza cuś się zmienia,ja jestem tylko niemym tej ewolucji obserwatorem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>