Księstwo na wysokościach-Andora

14293484-andorre--bouton-drapeau-brillant

Do Andory prowadzą tylko dwie drogi wjazdowe. Do tego maleńkiego księstwa usytuowanego wysoko w górach Pirenejach leżącego między granicą Hiszpanii i Francji wjechałem od strony francuskiej,dokładnie ostry podjazd zaczął się od miasteczka Foix. Droga wjazdowa przecina całe księstwo i prowadzi do Hiszpanii. Reszta dróg lokalnych kończy się ślepymi zaułkami w samym księstwie. Z miejscowości Foix,na wysokości około 300 mnp. rozpoczął się szaleńczy podjazd pod górę krętymi drogami o zmierzchu. Droga o bardzo dobrej nawierzchni ze stromymi podjazdami oraz bardzo zawrotnymi zakrętami była prawie bezludna,jedynie mały Mini Austin na rejestracjach andorańskich nas wyprzedzał,co było bardzo pomocne podczas tej wspinaczki;po pierwsze,oświetlał drogę daleko w przedzie,po drugie nakazywał zmianę prędkości ponieważ z całą pewnością jechał tą niebezpieczną drogą nie pierwszy raz. Cała karkołomna wspinaczka na wysokość około 1000 mnp. trwała jakieś 45 minut. Stolica Andory,Andora la Vella znajduje się właśnie na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Całe księstwo Andory o powierzchni 460 km kwadratowych znajduje się na średniej wysokości ok. 2000 metrów. Najwyższy punkt w Andorze to szczyt góry Pic Alt de la Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.) .

_DSC0827
Pałac hrabiego de Foix
Według legendy to właśnie Karol Wielki założył Andorę w roku 805 w uznaniu zasług dla ludności zamieszkującej tą okolicę w zwalczaniu Saracenów.Po wielu konfliktach pomiędzy hrabstwem w Foix oraz biskupstwem w Urgell od chwili założenia Andory dotyczących pretensji terytorialnych,dochodzi wreszcie do porozumienia między dwoma zwaśnionymi stronami i kończy się w 1278 roku podpisaniem paktu dotyczącego Andory oraz nadania jej statusu współksięstwa. Aż do 1993 roku biskup Urgell oraz prezydent Francji nosili tytuły Księcia Andory. 14 marca 1994 r. księstwo Andory ogłasza swoją pierwszą w historii konstytucję i tym samym staje się suwerennym i niezależnym państwem z demokratycznymi prawami,instytucjami społecznymi, lecz pozostaje cały czas pod patronatem dwóch książąt,którzy posiadają jedynie prawo weta w kwestiach międzynarodowych.
_DSC0832 Wcześnie rano;widok z okna hotelu na zbocza Pirenejów,koniec czerwca,bardzo chłodny poranek oraz w wyższych partiach gór są jeszcze widoczne wielkie  zaśnieżone połacie terenu._DSC0833Dworzec autobusowy.
_DSC0836 Tablice rejestracyjne Andory. W księstwie nie ma ograniczenia prędkości na drogach. Kierowcy są raczej zdyscyplinowani lub być może bardziej rozważni,ponieważ widzieli przepaście przy drogach w ciągu dnia. Ja jechałem z szaleńczą prędkością pod górę ponieważ tych przepaści nigdy wcześniej nie widziałem. Lęk pojawił mi się wraz z zachwytem nad pejzażami podczas zjeżdżania z Andory._DSC0837

Podstawową działalnością ekonomiczną Andory jest turystyka oraz handel. Pomimo faktu,że księstwo nie należy do Wspólnoty Europejskiej to zaakceptowało jako walutę Euro. Cała Andora jest strefą o bardzo niskich podatkach lub wręcz nieistniejących na produkty takie jak wyroby alkoholowe,papierosy oraz na artykuły luksusowe i elektronikę. Jest prawdziwym rajem dla amatorów mody,ponieważ istniej w stolicy w Adora la Vella  wielkie centrum handlowe z najlepszymi na świecie butikami ,najlepszych kreatorów mody i to po bardzo przystępnych cenach. Turystyka jest skupiona przede wszystkim na sportach zimowych,lecz również latem ten region jest niezwykle popularny ze względu na swoje pejzaże.

_DSC0840 Migawki z centrum stolicy Andory_DSC0845 _DSC0847 _DSC0857 Co najmniej trzy restauracje McDonald w stolicy. Nie ma zbytniego wpływu hiszpańskiej gastronimii,pomimo,że Andorańczycy władają katalońskim,to jednak hiszpańskiej kuchni nie można tutaj uświadczyć._DSC0865 Jeżeli chodzi zaś o kulturę to jednak duma z katalońskiego artysty-ekscentryka,Salvadora Dali jest jak najbardziej wyeksponowana w honorowym,centralnym miejscu stolicy liczącej 22 000 mieszkańców._DSC0872 Widok na stolicę Andory położonej w dolinie z pobliskich gór._DSC0875 Całe terytorium księstwa jest usiane romańskimi kościółkami wybudowanymi na przełomie XI-XII wieku._DSC0884 Rwąca rzeka z wielkim szumem przelewająca się przez sam środek doliny_DSC0885 Romańskie budowle można zobaczyć w samym centrum stolicy Andory_DSC0892 _DSC0899 _DSC0904
Andora nie posiada armii,lecz według jej praw każda rodzina powinna posiadać broń na wypadek najazdu przez wroga. Gdyby ktoś nie posiadał broni,ta zostanie mu dostarczona z rezerw państwowych. Za jedynych żołnierzy w tym państwie jest uważanych kilkunastu wolontariuszy,którzy formują gwardię honorową. Poczta wewnątrz księstwa jest absolutnie bezpłatna co jest ewenementem absolutnie unikalnym na skalę światową. Wynika to z wiekowej tradycji w księstwie kiedy to przewożono listy i inne przesyłki z parafii do parafii przez wolontariuszy;dla przykładu;gdy ktoś z jednej parafii wyjeżdżał w odwiedziny do swoich znajomych lub rodziny w innej parafii zabierał przesyłki od sąsiadów i zostawiał je po drodze do swojego celu. Poczta Andory postanowiła podtrzymać tą tradycję. W Andorze jest znikoma przestępczość,jest jedno więzienie lecz świeci pustkami. Andorańczycy są bardzo pacyfistycznym narodem,są uczciwi,życzliwi,dumni,otwarci,radośni,skromni…tak ,jakby z baśni o Księstwie na Wysokościach :)
Autor:Zbigniew Wasilewski
Foto:Zbigniew Wasilewski

One Response to Księstwo na wysokościach-Andora

  1. Teresa Brylewicz pisze:

    bardzo dziekujemy za tyle wspanialych zdjec I opisow.
    Chetnie pojechaloby sie tam obejrzec wszystko.
    Nie wiele osob zadaje sobie trud aby podzielic sie
    wrazeniami z ninymi. Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>