W mojej ojczyźnie do której nie wrócę…

Lac

Czesław Miłosz (ur.30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji,do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

RK 3762

W mojej ojczyźnie

 

W mojej ojczyźnie, do której nie wrócę,

Jest takie leśne jezioro ogromne,

Chmury szerokie, rozdarte, cudowne

Pamiętam, kiedy wzrok za siebie rzucę.

 

I płytkich wód szept w jakimś mroku ciemnym,

I dno, na którym są trawy cierniste,

Mew czarnych krzyk, zachodów zimnych czerwień,

Cyranek świsty w górze porywiste.

 

Śpi w niebie moim to jezioro cierni.

Pochylam się i widzę tam na dnie

Blask mego życia. I to, co straszy mnie,

Jest tam, nim śmierć mój kształt na wieki spełni

 

 Czesław Miłosz (1911-2004)

Lac
Opracował: Zbigniew Wasilewski
grafika: internet

One Response to W mojej ojczyźnie do której nie wrócę…

  1. Bukanowski pisze:

    Teamat na mature z polskiego 2015 -O jakie “ojczyznie “mysla Milosz ?
    Raczej nie o Polsce ?
    “Dlaczego Miłosz jest tak kontrowersyjny? Zdaniem autorów broszurki był to pisarz antypolski i kosmopolityczny. Czesław Miłosz – czytamy w broszurce – był z pochodzenia Litwinem. Od 1951 r., gdy zerwał stosunki z naszym krajem i został na emigracji, jego awersja z młodzieńczych lat do Polski i Polaków przerodziła się w nienawiść. Zaczął wtedy w swoich utworach obelżywie dyskredytować nasz kraj oraz wszystkie nasze narodowe wartości. Przede wszystkim szydził i oczerniał Polaków, ich różne grupy społeczne, nasz patriotyzm, język polski, katolicyzm, literaturę naszych pisarzy, poetów, wieszczy narodowych i bohaterów, słowem wszystko co Polskę stanowi. Potężne to oskarżenie, ale poparte licznymi opiniami o pisarzu i cytatami z jego twórczości.”
    http://prawica.net/opinie/23407

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>