GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (11)

pl_fo_jablonski_culture.pl

KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – pianista i pedagog- rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat we Wrocławiu. Akademie Muzyczną ukończył w Katowicach w 1986 r. u prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Rudolfa Kerera  oraz Nikity Magaloffa. Od najmłodszych lat zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach pianistycznych: w Mediolanie (1980, V nagroda), w Warszawie na Konkursie Chopinowskim (1985, III miejsce), w Palm Beach (1988, I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworów Chopina), w Dublinie (1988, II nagroda), Monzie (1988, I miejsce),  w Tel-Awiwie ( 1989, Złoty medal Artura Rubinsteina), w Nowym Yorku (1992 , Nagroda Specjalna im. Jorga Boleta), w Calgary (1992, II nagroda). Krzysztof Jabłoński występował na estradach Europy, Ameryki Północnej i Południowej,  Meksyku, Izraela, Japonii oraz Korei Południowej. Współpracował ze sławnymi  dyrygentami  jak Mario Bernardi, Andrey Boreyko, Franz Bruggen, Sergiu Comissiona, Jacek Kasprzyk, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, Witold Rowicki, Yukinori Tezuka i z innymi. Recenzje z koncertów na łamach zagranicznej prasy potwierdzają talent artysty.

pl_fo_jablonski_culture.pl

W ,,The New York Time” czytamy:,, Jabłoński grał z elegancją i niezachwianą kontrolą (…) Cnotą jego artyzmu są wysokie wymagania, a  podziw wzbudzały jego   zdolności co do  kształtowania  jasnej i  logicznej formy utworów (…) W innej gazecie ,,Israel, Yedioth Ahronoth’’ możemy przeczytać ,,(…)Publiczność zaczęła klaskać już w połowie recitalu Jabłońskiego (…) jego gra nigdy nie jest krzykliwa,  jego Sonata Haydna trzymała w napięciu,  w muzyce Liszta wydobył z fortepianu wspaniałe barwy,  a doskonałe wykonanie utworów Chopina długo pozostanie w pamięci”. Krzysztof Jabłoński   prowadzi także działalność jako kameralista. Występował z Deseret String Quartet, Israel Chamber Orchestra String Quartet, Shanghai Quartet oraz z takimi artystami  jak Andrzej Bauer, Ewa Iżykowska, Roman Jabłoński, Stefan Kamasa, Konstanty Andrzej Kulka, Shauna Rolston,  Tomasz Strahl ( z którym założył Chopin Duo). Od 2005 roku jest członkiem Kwintetu Warszawskiego założonego  w 1963 roku przez Władysława Szpilmana i Bronisława Gimpela. W 2008 r. zainicjował utworzenie Tria w składzie K.A.Kulka-T.Strahl- K.Jabłoński. Artysta nagrywał dla radia i telewizji w kraju i za granicą.

K.Jablonski PAP-EPAKrzysztof Jabłoński fot:PAP,EPA

Ma w dorobku kilkanascie płyt kompaktowych nagranych w Niemczech, Polsce i Japonii. W ramach Wydania Narodowego Dzieł Chopina nagrał komplety etiud, preludiów i impromptus F.Chopina (1998), jak również Wariacje B-dur na fortepian i orkiestrę i Rondo a la krakowiak na fortepian i orkiestrę z tow. Sinfonii Varsovii pod dyr. J.Kasprzyka (2000). Z Kwintetem Warszawskim nagrał płytę z utworami G.Bacewicz i J.Zarębskiego. Z ,,Chopin Duo” i ,,Kulka Trio”-komplet dzieł kameralnych Chopina. W sezonie 1998-99 był częstym gościem uroczystości z okazji 150 rocznicy śmierci F.Chopina. M.in. wziął udzial w koncercie w Teatrze Wielkim inaugurującym obchody Roku Chopinowskiego w Polsce oraz w koncercie kończącym Rok Chopinowski w Rosji z tow. Orkiestry Teatru Bolszoj w Moskwie. W 1999 r. Minister Kultury Turcji odznaczył pianistę za wkład w popularyzacje muzyki oraz złożył mu specjalne podziękowania za udział w obchodach Roku Chopinowskiego w Turcji.

pl.chopin.nifc.plFot:pl.chopin.nifc.pl

Od 2000 roku K.Jabłoński jest członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu.  Zajmuje się też pracą pedagogiczną. W latach 1994-95 prowadził klasę fortepianu w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w latach 1997-99 w Katowicach. Od 2004 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora. Prowadzi też kursy mistrzowskie. Bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych , m.in na XV Konkursie Chopinowskim w Warszawie, International Frederic Chopin Piano Competition in ASIA, The Seventh National Chopin Piano Competition of the United States.

Autor: Radosław Rzepkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>