Fort Chambly

11

Około 30 minut jazdy samochodem na południe od Montrealu, znajduje się małe miasteczko Chambly (wym. Sząbli). A w nim fort doskonale zakonserwowany, a pochodzący z czasów podboju kontynentu amerykańskiego. Pierwszy fort drewniany, został wybudowany w 1665 przez Francuzów i nazywał się Fort Saint-Louis. Po wielu próbach podboju kolonii, król Ludwik XIV przysłał do Nowej Francji regiment Carignan-Salières dowodzony przez Henri de Chastelard de Salières, aby walczył z Irokezami.

Kapitan Jacques de Chambly, z tego samego regimentu został następnie wysłany, aby zbudować fort drewniany w pobliżu rzeki Richelieu (wym. Riszelju). Początkowo mierzył sobie 144 stopy długości na planie kwadratu i otoczony był palisadą o wysokości od 15 do 20 stóp. To jeden z pięciu fortów wybudowanych wzdłuż rzeki Richelieu, ciągnych się aż do jeziora Champlain (dzisiaj jezioro to, znajduje się w większej części w Stanach Zjednoczonych i tylko mała jego część leży po stronie kanadyjskiej). Fort ten służył jako twierdza oraz punkt ochronny w czasie wypadów przeciwko Mohawkom, należącym do wielkiej grupy plemion Irokezów.

A jak jest tam dzisiaj? Przed wejściem do fortu brama wejściowa oraz narożne wieżyczki strzelnicze:


Detal z bramy wejściowej:


Louise i Philippe ubrani w stroje z epoki śpiewają starofrancuskie piosenki grając na autentycznych instrumentach  – tutaj gra na lutni:


Widok fortu wzdłuż rzeki Richelieu:


Widok na dzisiejsze Chambly od strony fortu zza rzeki Richelieu:


Na dziedzińcu wewnątrz fortu:


Muszkieter:


Ładowanie muszkieta:


Celowanie:

Strzał… i pflapp!!! Irokez spada z dachu. Na pokazie na szczęście nie było tego lądującego z dachu Irokeza, ale z pewnością coś takiego wydarzyło się jakieś 350 lat temu:


fot.Z. P. Wasilewski Canada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>