Wywiad z Mariolą Góral,dyrektorką artystyczną grupy teatralnej “Razem”

Capture d’écran 2014-02-04 à 19.22.31

Grupa teatrala “Razem” powstała w 2005 roku przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu. Obecnie liczy 11 osób. Repertuar przedstawień jest patriotyczno-religijny. Wymieńmy takie przedstawienia jak: “Szopka Krakowska”,“Spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II”, ”Poranek Wielkanocny”,”Spieszmy się kochać ludzi”, ”Jak to naprawdę w Betlejem było ?”.Teatr Razem uświetnia swymi występami wiele uroczystości polonijnych i parafialnych, oraz rozsławia kulturę polską w Montrealu i Ottawie. 

Zbigniew Wasilewski : Witam Pani Góral, jakie były początki założenia grupy teatralnej  RAZEM ? Kto zainicjował tą ideę oraz jakie było jej główne założenie ?

Mariola Góral :Grupa teatralna « Razem »rozpoczęła swoją działalność w 2005r przedstawieniem pt.”Poranek Wielkanocny”.Dwa lata wczesniej występowałam w podobnym przedstawieniu przygotowanym przez o.Bogdana Gawota ,grałam Marię-Magdalenę. Pamiętam, że zagrałam bardzo emocjonalnie ale mało profesjonalnie,tak mocno przeżywałam moją rolę, że w końcu popłakałam się. Pomyślałam wtedy, że nie nadaję się na aktorkę ale na dyrektorkę.  A tak na poważnie, to właśnie wtedy zaświtała mi w głowie myśl, aby zebrać grupę zapaleńców i miłośników teatru i samemu zacząć coś wystawiać. Troche to trwało ale po roku ,pocztą „pantoflową”,głównie ze znajomych mi osob udało się skompletować obsadę do pierwszego przedstawienia. Baliśmy się reakcji widzów, jak nas przyjmą, czy będą nas chcieli oglądać ? Moje obawy okazały sie bezpodstawne,zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Myślę, że wypełniliśmy swoistą lukę w sferze kultury. Wśród Polonii montrealskiej brakowało chyba takiej grupy jak nasza.1 2

ZW : Czy grupa teatralna Razem posiada jakiś wyraźny program artystyczny,chodzi mi głównie o dobieraną tematykę waszych spektakli.

MG :Od samego poczatku zdecydowaliśmy się na  tematykę religijno-patriotyczną.  Co roku wystawiamy „Jasełka”i „Misterium Wielkanocne.  Staramy się także przybliżać sylwetki swiętych. „Franciszek świętym”,czy „Faustyna” są tego przykładem. Scenariusz do tych przedstawień oraz do „Nasza Matka Częstochowska” napisała specjalnie dla nas pani Bożena Jaworska. Ważnym dla nas doświadczeniem było zbiegnięcie się katastrofy w Smoleńsku z przedstawieniem „Katyń”, które wystawialiśmy w tym dniu. Przedstawienie to powtórzyliśmy potem wielokrotnie,także w Ottawie.

ZW : Kim są członkowie waszej grupy teatralnej ? Jesteście zrzeszeni przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu. Czy jesteście otwarci na nabór nowych członków spośród całej Polonii montrealskiej ?

MG :Parafia MBCZ udostępniła nam swoją salę na próby i przedstawienia. Jest to bardzo ładna i dobrze wyposażona sala. Cieszymy sie bardzo, że mamy to miejsce. Do naszej grupy należą osoby z różnych środowisk , z różnych parafii. Generalnie jesteśmy otwarci na wszystkich. Jedynym kryterium jest posiadanie choćby minimum zdolności aktorskich i maximum dobrych chęci , wytrwałości i pracowitości. Wszystkich zainteresowanych grą w naszym zespole proszę o kontakt ze mną. Ciągle jesteśmy otwarci na nowe osoby.

3 4

ZW : Prowadzenie grupy teatralnej wymaga wiele zdolności oraz pasji dla tego trodzaju sztuki. Czy pani ma przygotowanie reżyserskie ,scenograficzne lub aktorskie  oraz czy członkowie grupy Razem to tylko i wyłącznie amatorzy ? A może są wśród nich aktorzy profesjonalni lub marzący o karierze aktorskiej ?

MG :Nie mam profesjonalnego przygotowania reżyserskiego ale teatr jest moją pasją. Posiadam wykształcenie pedagogiczne. Wszyscy aktorzy z grupy „Razem” są  amatorami ale aktorstwo maja we krwi. Są prawdziwymi pasjonatami teatru.

ZW : Wasze przedstawienia są niezwykle starannie przygotowane pod względem doboru tekstów, gry aktorskiej a także strojów. Skąd czerpiecie środki na zakup tych strojów oraz na zakup rekwizytów oraz dekoracji ?

MG :Tak,to prawda. Bardzo starannie dobieramy teksty do naszych przedstawień. Staramy się także aby to co robimy, robić jak najlepiej. Ciągle rozwijamy się, szukamy nowych środków wyrazu. Stroje i dekoracje wykonujemy sami. Każdy z nas posiada jakieś zdolności manualne. Środki na zakup potrzebnych nam materiałów pochodzą z wolnych datków. Podstawową zasadą naszej działalności jest bezinteresowność, robimy wszystko za darmo.

5 W środku na pierwszym planie, Mariola Góral

6

ZW : Gdzie wystawiacie wasze sztuki teatralne ? Jak liczną macie widownię ? i gzie można będzie zobaczyć waszą kolejną kreację ?

MG :Obecnie wystawiamy tylko w sali pod kościołem parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej. Tu jest nasza scena, tu jest nasze miejsce. Kilkakrotnie występowaliśmy  w Ottawie. Dostaliśmy także zaproszenie do Toronto i Chicago. Kto wie?  Może kiedys?  A teraz, już 9 marca  o godz.13 w Sali pod kosciolem  MBCZ zapraszam na spektakl pt.”Pan Tadeusz” Przedstawimy bardzo obszerne fragmenty epopei narodowej autorstwa Adama Mickiewicza. W scenie finałowej, gościnnie wystąpi zespół tańca folklorystycznego „Tecza”. Jak zawsze wstęp wolny!  Zapraszam całą Polonię montrealską!

ZW : Serdecznie dziękuję Pani Góral za udzielenie tego wywiadu czytelnikom Kroniki MOntrealskiej oraz życzę wielu sukcesów i satysfakci w pracy artystycznej .

MG :Dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich miłośników teatru.

Autor:Zbigniew Wasilewski

Fot: strona internetowa grupy Razem

Informacje: Mariola Góral: (450) 663- 0158

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>