Mały Kanadyjczyk – Legenda F1

1981_Monza_Gilles_15

Dzisiaj jest 30-ta rocznica tragicznej śmierci Gilles Villeneuve’a kierowcy Formuły 1. Pamięć o nim jest ciągle żywa w Kanadzie, gdzie Gilles wszedł na trwałe do świadomości społecznej jako legendarny bohater. Sezon 1982 zaczął się bardzo dobrze dla tego kierowcy – uwielbiany za brawurową i oryginalną jazdę,  wschodząca gwiazda w wyścigach F1 -  Gilles jest w formie. Wkrótce doszło jednak do kontrowersyjnego incydentu, który, jak się później okazało, miał fatalne konsekwencje. Villeneuve prowadził w GP San Marino rozgrywanym na torze Imola.


Ferrari 312 T-5 Gilles Villeneuve’a znajdujące się w  Muzeum Motoryzacji w Turynie

Pod koniec wyścigu, m.in. z powodu wycofania się ekipy Renault, szef teamu nakazał zwolnić wszystkim Ferrari. Gilles, pewny zwycięstwa, zastosował się do tego zalecenia. Inaczej postąpił jednak inny kierowca włoskiego zespołu – Didier Pironi, który, tuż przed linią mety, wyprzedził Kanadyjczyka wygrywając tym samym wyścig. Villeneuve poczuł się zdradzony i obiecał, że już więcej nie odezwie się do Pironiego. Rzeczywiście obaj kierowcy już nigdy więcej nie zamienili ze sobą słowa. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu 08 maja 1982 roku na torze Zolder podczas piątkowych kwalifikacji do GP Belgii, Gilles chciał udowodnić, że to on jest “numerem jeden” w zespole. Jednak na jedno okrążenie przed końcem sesji jego czas wciąż był gorszy od tego, który uzyskał Pironi. Będąc pod ogromną presją, Kanadyjczyk popełnia błąd. Wchodząc z dużą prędkością w zakręt, najechał na koło jadącego przed nim bolidu Niemca Jochena Massa. Bolid Villeneuve’a “wystrzelił” w powietrze i wielokrotnie “koziołkując” z wielką siłą, wyrzucił ciało kierowcy na zewnątrz. W wyniku odniesionych obrażeń Villeneuve zmarł.

Tor wyścigowy w Montrealu na wyspie Notre-Dame, kilka tygodni po pogrzebie Gilles’a w jego rodzinnym miasteczku Bertierville, niedaleko Sorel zostaje na jego cześć nazwany Circuit Gilles Villeneuve (Tor Wyścigowy im.Gilles Villeneuve).

Logo Muzeum G.Villeneuve w Bertierville


Pomnik G.Villeneuve przed jego muzeum w Berthierville

1997 r. seria znaczków pamiątkowych Poczty Kanadyjskiej

Pierwsze i najwyższe podium, na którym stanął Gilles Villeneuve to właśnie na torze montrealskim, który dzisiaj nosi jego imię. Od  roku założenia F1 w 1950 r. zginęło tragicznie 45-ciu kierowców.

Na montrealskim torze wyścigowym zginął tragicznie jeden kierowca F1,był nim Włoch Ricardo Palenti, który ponad miesiąc po tragicznym wypadku Villeneuvea w czasie startu do wyścigu, uderzył z prędkością ok. 300 km/godz. w unieruchomiony samochód. Po kilkunastu sekundach jego samochód stanął w płomieniach, a kierowcę udało się wydobyć z wraku dopiero po 28 minutach. Obrażenia po uderzeniu były jednak na tyle poważne, że pożar prawdopodobnie nie miał decydującego znaczenia dla śmierci kierowcy.

Il Piccolo Canadese – Mały Kanadyjczyk – bo taki pieszczotliwy przydomek nadali dla Gilles Villeneuve uwielbiający go Włosi, brał udział w ciągu pięciu lat kariery  w 71 wyścigach, 6 razy stanął na najwyższym podium i nigdy nie uzyskał tytułu Mistrza Świata. Jego syn Jacques Villeneuve, który poszedł w ślady ojca i brał udział w wyścigach F1 163 razy, 11 razy stanął na najwyższym podium i uzyskał jeden raz tytuł Mistrza Świata F1 w 1997 roku.


Popiersie G.Villeneuve przy wejściu na prywatny tor Ferrari w Fiorano,Włochy. fot: Bruno Vagnotti.

Youtube : http://www.youtube.com/watch?v=86V8IYFog0Y (1 min.16 sec: wypadek Roberta Kubicy na torze w Montrealu 2007 )

 

Opracował: Z.P. Wasilewski

Zdjęcia: internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>