Tam tamy z Królewskiej Góry

Capture d’écran 2013-08-27 à 19.38.37

Tam tamy z Mont Royal, jest montrealskim wydarzeniem, które ma miejsce każdej niedzieli od początku maja do końca października. W spontaniczny sposób setki Montrealczyków o różnym pochodzeniu, spotykają się u podnóża pomnika Sir George-Etienne Cartier, aby spędzić czas w rozmaity sposób:  pograć w footbag, frizbee, opalać się, pograć na gitarze, zrobić piknik lub potańczyć w rytmie tam tamów. Obecni są również drobni sprzedawcy z rękodzielnictwem i artykułami spożywczymi. To niedzielne wydarzenie stało się jednym z symboli montrealskich, ukazujących różnorodność tego miasta połączoną w jednym zgodnym wydarzeniu.  Te spontaniczne zgromadzenia na zboczu góry rozpoczęły się w 1978 roku.

Wydarzenie nie jest organizowane przez jakąkolwiek instytucję ani grupę społeczną, mimo że od czasu do czasu pojawiają się w tym parku stróże prawa, czy też sanitariusze w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Pomimo, że w całym Montrealu spożywanie alkoholu jest zabronione w publicznych miejscach, a posiadanie i palenie marihuany jest przestępstwem kryminalnym według kanadyjskiego prawa, to jakby w tym miejscu władze nie kwapią się z egzekwowaniem przepisów. W całym parku młodzież przechadza się z puszkami piwa, a w samym miejscu gdzie odbywają się koncerty bębniarzy, unosi się zapach podobny do zapachu rozjechanego skunksa :) . Generalnie jest atmosfera totalnego relaksu, wszyscy się uśmiechają, są sobie życzliwi, uprzejmi i przyjacielscy. Jednym zdaniem…atmosfera iście sielska nawet bez palenia zielska. :)

Autor: Z.P. Wasilewski

Zdjęcia: Z.P. Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>