Mistrz Fortepianu – Maciej Grzybowski

fortepian_2

Konsulat RP w Montrealu zaprasza na unikalny koncert w wykonaniu polskiego wirtuoza porównywanego do Glenn Goulda.

Konsulat Generalny RP w Montrealu zaprasza 16 maja 2012 o godz. 19:00 na recital fortepianowy polskiego artysty- muzyka młodego pokolenia Macieja Grzybowskiego. W programie  utwory  Mykietyna, Lutosławskiego, Brahmsa, Szymańskiego, Chopina, Debussego oraz Ravela. Maciej Grzybowski wystąpi w Montrealu w ramach tournée które odbywa po Ameryce Północnej.

Tournée jest współsponsorowane przez Instytut im. Adama Mickiewicza oraz polskie placówki konsularne.

Polski pianista o nieprzeciętnej osobowości i wielkiej pasji do muzyki, koncentrujący się na  kompozycjach XX i XXI wieku, nieobojętny na żadne ciekawe wydarzenia w muzyce dawnej i nowej. Zdobywca nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Grał z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Aukso, Orkiestrą Leopoldinum, NOSPR, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z wielkimi autorytetami,  m.in.: Janem Krenzem, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem. Był członkiem zespołu Nonstrom, z którym m.in. w 1998 roku zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

Pojawia się na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, Forum im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Sonds New w Canterbury (Wielka Brytania), a także we Lwowie, w Kijowie, w Odessie i na International Piano Stars w Liepai. W 2005 roku wystąpił z recitalami w Bolonii i Nowym Jorku.

W bogatym repertuarze Macieja Grzybowskiego znajduje się wiele dzieł kompozytorów współczesnych, wśród których wymienić należy kompozycje Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego, Arnolda Schönberga, Charlesa Ivesa (komplet jego sonat fortepianowych artysta wykonał podczas krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum w 2007 roku).

Dorobek artystyczny 

1991-1992            Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą takich mistrzów, jak Jan Krenz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Nowak.

 

1992                     Zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną na I Konkursie Muzyki XX wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

1996-2000            Wespół z Justyną Rekść-Raubo był kierownikiem artystycznym stołecznego cyklu koncertowego „NONSTROM prezentuje”.

1997                     Uznany za Indywidualność Roku występuje na specjalnym koncercie Programu I TVP.

1992-2005            Członek zespołu NONSTROM, z którym w 1998 roku zdobył Nagrodę Specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

2003/2004           Dzięki zaangażowaniu i zapałowi prof. Michała Bristigera doprowadził do wykonania ponad 100 minut muzyki fenomenalnego, zapomnianego, a uznanego za jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX w. światowej sławy pianisty i kompozytora – Andrzeja Czajkowskiego.

2005                     Debiutował w bolońskiej Sali Mozarta – gdzie jego recital złożony z dzieł Chopina, Andrzeja Czajkowskiego, Mykietyna i jego własnego utworu okrzyknięty został artystycznym wydarzeniem ostatnich lat.

 

2005                     Miał miejsce jego debiut w USA (Nowy Jork, Long Island), gdzie wystąpił z recitalem.

2006                     Wziął udział w trzech koncertach (recital, koncert kameralny, koncert z orkiestrą) na bezprecedensowym i uznanym za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, odbywającym się w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i rejestrowanym na DVD.

2006                     Zadebiutował na scenie operowej Teatru Wielkiego w Warszawie w roli pianisty w „Zapiskach tego, który odszedł” Janaczka i „Sonetach Szekspira” Mykietyna – zainscenizowanych przez Leszka Mądzika i wyreżyserowanych przez Łukasza Kosa.

2007                     Podczas międzynarodowego festiwalu Sacrum Profanum podczas jednego wieczoru wykonał w Filharmonii Krakowskiej komplet Sonat fortepianowych Charlesa Ivesa, co zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń imprezy.

2008                     Dokonał polskiego prawykonania Koncertu fortepianowego Andrzeja Czajkowskiego.

 

2008                     Debiutował w Wielkiej Brytanii na festiwalu Sounds New w Canterbury, występując obok Arditti Quartet, London Sinfonietta czy Ensemble Interconterporain.

2008                     Występując obok takich gwiazd jak Ivo Pogorelich czy Grigorij Sokołow brał udział w kolejnej edycji warszawskiego Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Podczas festiwalu wykonał II Koncert fortepianowy Andrzeja Czajkowskiego.

 

2009                     Ponownie zaproszony na Festiwal w Cantenbury wystąpił tam z Olgą Pasiecznik i Kwartetem Śląskim. W maju miał miejsce jego debiut londyński (I Koncert Dymitra Szostakowicza w St. John’s Smith Square).

2009                     W czerwcu wystąpił w Łodzi obok gwiazd światowej pianistyki na festiwalu mistrzowskich recitali „Piotr Anderszewski i przyjaciele”

2009                     Jako gość specjalny występuje jako pianista i dyrygent w spektaklu stołecznego Teatru Narodowego „Marat/Sade” Petera Weissa w reżyserii Mai Kleczewskiej. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznanej całemu teatralnemu zespołowi za tę kreację.

2010                     Podczas kolejnej edycji festiwalu „Chopin i jego Europa” w sierpniu zaprezentował Koncert Romana Maciejewskiego (z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego). We wrześniu został zaproszony do udziału w koncercie w Filharmonii Narodowej – do prawykonania utworu Pawła Szymańskiego zamówionego przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji 10-lecia jego działalności.

Recenzja:

“Maciej Grzybowski ma dar przepełniania partnerów i słuchaczy energią, niczym RedBull albo Tiger z puszki. Zasiada też zawsze przed klawiaturą z niezbitym przekonaniem, że nuty stawiane na pulpicie są zapisem muzyki istotnie ważnej. (…) potrafi grać bardzo delikatnie. (…) taki pianista stanowi doskonałe medium”.

Małgorzata Komorowska (Ruch Muzyczny, 2011)

 Wstęp na koncert całkowicie wolny.

autor: kronikamontrealska.com

komunikat: Sekretariat konsulatu RP w Montrealu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>