Sylwetki Polonii: Jerzy Peter – gitarzysta, pianista, kompozytor

2210

Jerzy Peter zetknął się po raz pierwszy z gitarą mając 5 lat. W jego muzykalnej rodzinie wiele osób grało na gitarze i innych instrumentach. Na święta czy uroczystości rodzinne spotykano się w dużym gronie i wówczas wspólnie grano i śpiewano. Pierwsze akordy pokazała mu jego ciocia i matka chrzestna obeznana z gitarą. Pierwsza jego kompozycja powstała w latach dziecięcych, a publicznie wystąpił już w wieku 10 lat, grając na zabawie ze swoim zespołem. Będąc uczniem liceum prowadził dwa zespoły muzyczne. Pierwszy z nich to zespół rockowy o nazwie „Skrzat-Rock”, który prezentował się na dyskotekach młodzieżowych, grając znane przeboje rockowe oraz jego własne kompozycje. Natomiast drugi, o nazwie „Skrzat”, to zespół, który wykonywał wyłącznie jego kompozycje o charakterze balladowym. Razem z nim wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej, grając dwa utwory w oryginalnej aranżacji i ze zmienioną harmoniką. W nagrodę zespół wyjechał na dwu-tygodniowe tournee do ZSRR. Tenże zespół brał udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki w Opolu. Występował również w byłej NRD.

Jerzy Peter

Często się zdarza, że muzyka i matematyka idą w parze. Będąc w szkole średniej Jerzy zdecydował się na studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał tytuł magistra inżyniera melioracji wodnych. Został nauczycielem matematyki a także pracownikiem Instytutu Badań i Ochrony Środowiska w Krakowie. Ale cały czas działał jako muzyk estradowy. Później w Kanadzie ukończył studia informatyczne na Uniwersytetach Mc Gill i Concordia w Montrealu. Pod koniec lat siedemdziesiątych Jerzy Peter współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Współtworzył z nim muzykę do poezji polskiej. Obydwoje nagrali wspólnie teledysk na rzece Dunajec oraz dokonali nagrań w rozgłośni radiowej w Krakowie.

Po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu muzyka estradowego Jerzy akompaniował śpiewakom operowym i rozrywkowym piosenkarzom oraz pisał partytury i tworzył transkrypcje dla artystów estradowych. Jako muzyk występował z wieloma zespołami w Polsce. Między innymi ze zespołem KRAK w Krakowie, z którym kontynuował pracę po przyjeździe do Kanady. Współpracował z Jerzym Styczyńskim, znanym gitarzystą zespołu „Dżem”. W latach 80-tych grał z Big-Bandem Jurka Boskiego w Myślenicach i w Warszawie w ekskluzywnych lokalach nocnych. Z tymże to big-bandem nagrywał utwory dla Polskiego Radia w Warszawie oraz do filmu rysunkowego w Bielsku-Białej. Współpracował z wokalistką jazzową Janą Zamfir oraz zespołem „Filipinki”.

Z zespołem “Król Maciuś Pierwszy”

Po przyjeździe do Kanady grał w takich zespołach jak: KRAK, Biało-Czerwoni, Relax, itd. Obecnie współpracuje z grupą teatralną „Razem” oraz dziecięcą grupą teatralną, dla których pisze muzykę do spektakli oraz wykonuje ją na żywo („Franciszek Świętym”, „Katyń”, „Jasełka”, „Śluby Panieńskie”, „Faustyna”). Prowadzi 12-osobowy zespół młodzieżowy przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu aranżując utwory w stylu nowoczesnym, z elementami jazzu, rocka i pop. Zespół wykonuje utwory religijne jak i utwory z pogranicza muzyki klasycznej i pop.

W towarzystwie Jerzego Styczyńskiego (zespół Dżem)

W ubiegłym roku podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Montrealu wykonał własne kompozycje. Zaprezentował się też w repertuarze kolęd, które wykonywał solo w okresie Bożo-Narodzeniowym w Montrealu i Ottawie. W 2009 roku wziął udział w koncercie „Wielkiej Orkiestry Pomocy Świątecznej” w Montrealu. Pisze muzykę do filmów krótkometrażowych. Komponuje na gitarę, fortepian, big-band i orkiestrę w różnych stylach muzycznych jak: jazz, pop, klasyka, rock, latin, blues, etc.. Oprócz tego aranżuje utwory innych kompozytorów (jak Jerzy Różycki, czy Laurenti Djintcharadze, były dyrygent big-bandu jazzowego w Wiedniu). Zajmuje się też pedagogiką udzielając lekcji gry na gitarze.

W towarzystwie Piotra Rubika

Obok muzyki, drugą pasją Jerzego są komputery. W latach 90-tych był redaktorem technicznym i graficznym miesięcznika „Rozmaitości Montrealskie”. Tam zamieszczał swoje felietony z dziedziny komputerowej. Pracuje jako Software Engineer dla firmy komputerowej, a tworzenie programów komputerowych (multimedia, gry) to jego hobby. Do swojej muzyki wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii komputerowej, jak VST (Virtual Studio Technology), VSTI (Virtual Studio Technology Instruments). Pasjonuje się ponadto kosmologią i astronomią.

Autor : Radosław Rzepkowski

zdjęcia nadesłane: Jerzy Peter

Redakcja: Pan Jerzy Peter przebywa obecnie w Polsce na Festiwalu Dialogu Kultur jako reprezentant Kanady, sprawozdanie z tego wydarzenia jest oczekiwane przez Kronikę Montrealską.

http://jerzypeter.yolasite.com/

 

 

 

6 Responses to Sylwetki Polonii: Jerzy Peter – gitarzysta, pianista, kompozytor

  1. synkwans pisze:

    Juz nie moge sie doczekac spotkania a Jurkiem…to przeciez tyle lat….Jego muzyka jest zawsze TRENDY!!!Uczta dla duszy i ucha.Czego by nie skomponowal wzruszeniom nie ma konca.Jurek tak trzymac!!! Pozdrawiam !!!

  2. twitty7 pisze:

    jak pamietam nasze wspolne spotkanie jestes znakomity!!nie mielismy wprawdzie okazji do blizszego poznania ale ciesz sie juz na niedzielne spotkanie w CHRZNOWIE!!!! pisala o tym lokalna gazeta “przelo,”

  3. szalona555 pisze:

    Jerzy…znakomicie tylko mocno zaluje.ze mnie tam nie bylo …reszte znasz z naaszych prywatnych komentarzy pozdro raz jeszcze serdeczne ten wieczor bo juz mam(dzieki przyjaciolom) bedzie niezapomniany….maja

  4. romantyczka55 pisze:

    wprawdzie osobiscie nie znam Jurka w przeciwienstwie mojej przyjaciolki,Majki,ktora sie rozplywa pod Jego urokiem nie mniej jednak muzyka,ktota On tworzy rzeczywiscie jest piekna dla ucha i dla ducha …a to drugie ma wieksze znaczenia jesli moge to pozdrawiam Jurka Petera,wierze ,ze z pomoca Majki bedzie nem sie spotkac i na zywo posluchac tej pieknej muzyki Dana

  5. majka pisze:

    Jurek ! ta strona jest bardziej interesujaca …znakomita bo objawia Twoje wszystkie ” walory” zawsze wiedzialam,ze jestes !!!

  6. majka pisze:

    Wracam do utworu ” Wanda” non-stop jesli tylko mnie chandra powala sluchajac wlasnie….czuje sie swietnie pozdrawiam Majka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>