Wyśmienita Wołowina Wędzona-Schwartz’s

110330_08760_cc_schwartz_8

Schwartz’s jest słynnymi hebrajskimi delikatesami w Montrealu o nie słabnącej popularności od chwili założenia.  Jest to zarazem ogromnie popularna restauracja szybkiej obsługi,gdzie jest serwowany bardzo popularny lunch w Montrealu tak zwany Smoke Meat,czyli zwykła kanapka z żytniego chleba obficie wypełniona świeżo wędzoną,gorącą szynką wołową.Swartz’s jest obecnie chyba najbardziej znaną i popularną restauracją z tego typu posiłkami w Montrealu.

Delikatesy Schwartz’s zostały założone w 1928 roku przez dwóch rumuńskich żydów Maurycego i Reubena Schwartzów.Znajdują się w samym sercu dawnej dzielnicy żydowskiej w Montrealu na bulwarze St-Laurent,który był świadkiem od ponad stulecia wielu fal imigracyjnych,przelewających się po jego trotuarze.Sama słynna kanapka z wędzoną szynką wołową została wprowadzona do montrealskiego menu przez żydowskich imigrantów ze wschodniej Europy napływających do Kanady w latach 1890-1900 i na przestrzeni czasu stała się niezwykle popularna na całym kontynencie północno-amerykańskim ,szczególnie zaś w prowincji Quebec.

Schwartz’s jest  restauracyjką o bardzo małej powierzchni co ze względu na jego wielką popularność powoduje,że klienci bardzo często są stłoczeni.Umeblowanie również jest bardziej niż skromne,proste,drewniane stoły poustawiane przy ścianie,krzesła solidne lecz bez uwagi na styl.Tymczasem okazuje się,że to absolutnie nie przeszkadza klienteli,więcej: bardzo często przychodzą tam właśnie na posiłek celebryci,ludzie ze świata polityki,biznesu i sztuki. Zatem,należy być przygotowanym ,że podczas spożywania lunchu w tej restauracji można usiąść przy jednym stoliku twarzą w twarz z Madonną ,Rambo,Spidermanem,Supermanem,Robocopem , Myszką Mickey , X-Manem,Thorem lub z reprezentantką  amerykańskiego  silikonu typu Dolly Parton lub  Cher i innym elementem z nowoczesnej amerykańskiej mitologii.  :)

Z faktu,że jest to mieisce niezwykle popularne ,to i kolejki są niezwykłe.Istnieje również w związku z tymi kolejkami oddzielny kontuar,gdzie można zamówić na wynos.Oprócz kanapek ,można zakupić ogórki kiszone,przyprawy sekretne firmy Schwartzs,można nawet zamówić całego indyka wędzonego na specjalne zamówienie.Kolejki przed restauracją nie należą do rzadkości i bardzo często jeden z pracowników restauracji jest oddelegowany do kierowania ruchem klientów.

Żywe muzeum ? Legenda ?  Skąd pochodzi ta sława…być może  ponieważ wchodząc do Schwartza ma się wrażenie anihilacji czasu,pewien swoisty anahronizm ,który pociąga i  zaciekawia.W przypadku tego miejsca można rzeczywiście traktować jako wyjście do muzeum gastronomii,ponieważ magią tego miejsca jest to,że zachowało swoją oryginalność od momentu powstania i chyba to właśnie jest jest siłą oraz magią tego uroczego skądinąd miejsca.

Proponowano już wiele razy właścicielom,aby rozszerzyli sieć swoich usług na kontynencie amerykańskim na zasadzie franszyzy lecz pozostało to bez echa.

Od miesiąca maja 2012 nowym właścicielem tej restauracji jest mąż oraz impresario narodowej diwy Quebecu ;Celine Dion-Rene Angelil,który nabył tą starą,popularną montrealską dziurę serwującą parującą wołowinę z żółtą musztardą oraz z  kawałkiem ogórka kiszonego za bagatelkę:(10) dziesięć milionów dolarów.Znając Rene Angelil i jego dar mnożenia (rozmnażania)dolara można sądzić,że pojawi się wkrótce sieć Schwartzsa  na całym globie.Celine potrafi zaśpiewać wszystko …romantyzm zaczyna się przy szynce wołowej z musztardą i ogórkiem kiszonym.

Opracował:Z.P.Wasilewski

Źródla:internet

One Response to Wyśmienita Wołowina Wędzona-Schwartz’s

 1. Krzysztof Gaweł pisze:

  Witam,
  po obejrzeniu filmu z Zimmer’er jestem pod wrażeniem przyprawy. Ma Pan może namiary, gdzie to można nabyć w Polsce??? Wiem, że skład jej jest strzeżoną tajemnicą. Będę wdzięczny za info.
  Pozdrawiam.
  PS.
  Warszawa, Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>