kosaciec różnobarwny-roślinny emblemat prowincji Quebec

photo-iris-02

Kosaciec różnobarwny (iris versicolor),jest rośliną z rodziny kosaćcowatych. Rośnie na większości obszaru prowincji Quebec,poza porośniętą tajgą północną.Porasta tereny wilgotne.Jako symbol prowincji został zaadoptowany w 1999 roku,wcześniej symbolem roślinnym była lilia biała, która nie jest jednak rośliną rodzimą dla Quebeku. Nazwa Irys (pol:kosaciec) pochodzi z mitologii greckiej i symbolizuje tęczę. Kosaciec różnobarwny jest byliną osiągającą od 60-90 centymetrów wysokości,ma długie wąskie liście. Kwiat tej byliny jest bardzo duży.Płatki kwiatowe są w kolorze błękitno-fioletowym w żółto-zielono-białe prążki

Kwitnienie:koniec wiosny ,oraz w ciągu całego lata.

Siedlisko: tereny wilgotne.

Występowanie:prawie na całym terytorium prowincji Quebec.

Kontrowersyjny Emblemat roślinny .

Kanadyjska prowincja Quebec jeszcze nie tak dawno posiadała emblemat roślinny,który jest całkowicie obcy dla jej terenów.Emblematem oficjalnym Quebecu była nieodłączna biała lilia(lilum candidum),która występuje nad Morzem Śródziemnym. Jacques Rousseau ,kebecki botanik , szef Ogrodu Botanicznego w Montrealu wypowiedział się na temat białej lilii jako emblematu roślinnego prowincji w następujący sposób; Wybór białej lilii jako symbolu roślinnego Quebecu jest tak niefortunne i niezdarne jak na przykład wybór wielbłąda na zwierzęcy symbol prowincji.

Kosaciec różnobarwny,zbyt popularny i zbyt mało  reklamowany ,traktowany niemalże jako chwast.

Rząd prowincji Quebec zaadoptował kosćca różnobarwnego jako emblemat prowincji Quebec w 1999 roku.

Autor:Z.P.Wasilewski

fot:internet

2 Responses to kosaciec różnobarwny-roślinny emblemat prowincji Quebec

  1. Marcin Śmigielski pisze:

    Redaktorze litości ;) … a wspomnienia z największego wydarzenia polonijnego w Montrealu? To, że mnie nie było, nad czym boleję (do tej pory, bo ząb mądrości boli dosłownie), nie znaczy, że ma nie być relacji ;)

  2. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Śmigaczu cierpliwości -:),cały prawie personel redakcyjny jest na wakacjach,chorobowym,macierzyńskim w rozjazdach ,na kongresach innych boli gęba :) itp… A Festiwal zasługuje na bardziej baczniejszą uwagę,materiały są fotoreportaż będzie. Bywaj :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>