Odznaczenia Ministra Obrony Narodowej dla montrealskich kombatantów, weteranów i działaczy

Capture d’écran 2012-12-11 à 13.41.39
Podczas świątecznego spotkania kombatantów i weteranów, które odbyło się 9 grudnia w siedzibie Związku Weteranów Polskich imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Montrealu, 26 byłych wojskowych i przedstawicieli Polonii zostało uhonorowanych medalami i krzyżami zasługi przyznanymi przez Ministra Obrony Narodowej za wieloletnią pracę i propagowanie wiedzy na temat polskości. Odznaczenia wręczył attaché obrony przy Ambasadzie RP w Ottawie, płk Michał Pęksa, wraz z Konsulem Generalnym RP w Montrealu, Andrzejem Szydło.
 
11 zasłużonych dla ruchu kombatanckiego otrzymało również medale Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, które wręczał prezes Zarządu Głównego Organizacji, pan Andrzej Ruta.

Podczas spotkania została także ogłoszona decyzja o zakończeniu wraz z końcem roku 2012 działalności przez koło numer 7 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, jednej z najbardziej zasłużonych w Kanadzie organizacji kultywujących tradycje walk za wolność naszego kraju i propagującą prawdę historyczną o losach polskich żołnierzy podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Koło było też przez wiele dziesięcioleci ważnym ośrodkiem życia polonijnego w Montrealu. Wystąpienie prezesa, Zbigniewa Berezowskiego,informujące o zamknięciu tak ważnego rozdziału historii montrealskiej Polonii, zostało odczytane przez prezesa Związku Weteranów Polskich, pana Józefa Foltyna.

Konsul Generalny Andrzej Szydło złożył wszystkim zebranym życzenia spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Tekst: za zgodą Konsulatu Generalnego RP w Montrealu   www.montreal.msz.gov.pl

Zdjęcia: Zbigniew Wasilewski

2 Responses to Odznaczenia Ministra Obrony Narodowej dla montrealskich kombatantów, weteranów i działaczy

 1. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

  Nadesłane do redakcji:

  Witam

  Wstyd sie przyznac ale jak do tej pory nie wchodzilam nigdy na Kronike Montrealska a szkoda bo jest naprawde super. Zrobiona na wysokim poziomie,aktualna, duzo ciekawych artykulow jestem pod wrazeniem, az sie prosi zeby byla drukowana na papier. Mysle ze Polacy beda ja kupowac. Trzymam kciuki i naprawde jestem pod wrazeniem. Moje gratulacje-dobrze ze spotkalismy sie w radio bo pewnie jeszcze dlugo nie mialabym pojecia ze istnieje taka fajna polska strona o wydarzeniach i o tym co sie dzieje w Montrealu. Serdecznie pozdrawiam.
  Asia Kwasek

  P.Joanna Kwasek jest właścielką nowo otwartej księgarni Quo Vadis w Montrealu,o której będzie reportaż na Kronice już wkrótce.

 2. Marcin Śmigielski pisze:

  …oraz wieloletnią “panią” z byłej księgarni Gazeta :) Pozdrawiam i czekam na artykuł :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>