Studio Muzyki Dawnej w Montrealu

Capture d’écran 2013-02-25 à 12.37.23

Jednym z ciekawszych zespołów muzycznych w Montrealu jest uznane na scenie lokalnej i międzynarodowej  ,,La Studio de musique ancienne de Montreal’’. Istnieje on od roku 1974, a jego założycielami byli: Christopher Jackson, Rejean Poirier i Helene Dugal- uczniowie organisty Bernarda Legace. Powołany wówczas  zespół   wypełnił  lukę  jaka zaistniała po rozwiązaniu grup kameralnych  ,,l’Ensemble de musique ancienne de Montreal’’, ,,Le Groupe Bach de Kenneth Gilbert’’ i ,,Chœur Bach’’.  Blisko 40 lat sukcesów zawdzięcza  zespół   własnemu repertuarowi i wysokiemu poziomowi  wykonawczemu. Podziwiany jest za wibrujący sposób wydobywania  dzwięków i piękno interpretacji.  W następstwie dymisji szefa  Rejeana Poiriera  w 1988 roku,  dyrektorem artystycznym został Christopher Jackson. Ten znany organista, klawesynista i  dyrygent chóralny piastuje tę funkcje do dziś. Współkierownikiem zespołu jest skrzypek i pedagog Jean Francois Rivest, który pracuje z orkiestrą. ,,Studio’’ przygotowuje rocznie 4-5 programów koncertowych. W jego  skład   wchodzi 40 osob, w tym 10-13  wokalistów. Muzycy grają na  instrumentach pochodzących z dawnych epok albo posługują się ich kopiami.

450285-christopher-jackson-studio-musique-ancienne

 Od wielu lat ,,Studio’’ współpracuje  z wybitnymi solistami (Suzie Le Blanc, Daniel Taylor) i zespołami (np.Tafelmusic z Toronto, I Musici de Montreal).  Na  swoim koncie ma 15 wspaniałych nagrań CD. Oblicza  się, że zespół zaprezentował w sumie przez prawie 40 lat istnienia aż 800 dzieł muzyki renesansowej i barokowej. Dawniej repertuar zespołu sięgał jedynie do1750 roku,  górnej granicy Baroku. Dziś wykonuje on również utwory  pózniejsze, klasyczne, a nawet współczesne. W programach zespołu znajdują się  utwory świeckie i religijne. Do najznakomitszych kreacji zespołu można zaliczyć Oratorium na Boże Narodzenie, Msze h-moll, Magnificat i Pasję wg sw.Jana –J.S. Bacha, dzieła C. Monteverdiego (Il Combantimento di Tancredi e Clorinda, Vespro del Beata Virgini) i J.F. Haendla (Mesjasz, Izrael w Egipcie, Theodora). ,,Studio…’’  występuje najczęściej w  montrealskich kościołach : św.Leona, Jana Chrzciciela, św.Piotra Apostola, Notre Dame du Tres Saint-Sacrament. Ta ostatnia świątynia – preferowana przez zespół – nadaje się chyba najbardziej do prezentacji muzyki dawnej ze względu na świetną akustykę. Dzięki popaciu Rady Kanady ds.Sztuki zespół wielokrotnie koncertował za granicą (Francja, Belgia, Luxembourg,  Hiszpania, Stany Zjednoczone, Meksyk). Brał też udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w szeregu emisji radiowych i telewizyjnych sieci francuskiej i angielskiej Radio-Canada. W ramach misji propagowania muzyki dawnej organizował  seminaria i kursy interpretacji. Specyfiką zespołu jest  dążenie do uautentycznienia  interpretacji  muzyki dawnej zgodnej z daną epoką. Wiąże się z tym konieczność zmniejszenie obsady wykonawczej i zastosowanie dawnych instrumentów muzycznych.

6516387.bin

Dążenie do prawdy historycznej  nie jest jednak  celem samym w sobie. Jest ideą na bazie której  zespół kreuje muzykę w sposób swobodny i nowoczesny. Przez ostatnie lata muzyka dawna była-jak wiadomo- terenem badań nad autentycznymi (czyli zgodnymi z  daną epoką ) sposobami wykonań. Dziś pozostawia się  wykonawcom większy margines. Bo jak wiadomo każde wykonanie jest unikalne  i rodzi się z wewnętrznego ,,ducha’’, a to liczy się w odbiorze najbardziej.

accueil

Z drugiej strony muzykę dawną   powinno się rozumieć jako rodzaj sztuki retorycznej, co narzuca  wykonawcom  bezpośredni sposób   komunikowania się z audytorium. Wówczas reakcje publiczności stają się żywe i naturalne.  Tworzy to  cudowną atmosferę przypominajacą przedstawienie. Ostatnio zespół otrzymal Prix Opus du Concert de l’annee za ,,Le ciel de terres froide’’ zaprezentowany podczas festiwalu ,,Montreal Baroque”.W sezonie 2012-13 zespół występuje z czterema programami z muzyką Renesansu i Baroku. W programach są kompozycje Byrda, Palestriny, Lasso, Gesualdo i innych twórców.

Autor:Radosław Rzepkowski

Zdjęcia:materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>