Dzień Nauczyciela i Pasowanie na pierwszoklasistę

_DSC0481

W ubiegłą sobotę, 18 października 2014 odbyły się dwie uroczystości w nowej siedzibie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy konsulacie RP w Montrealu Dzień Nauczyciela oraz pasowanie na pierwszoklasistę. Po raz pierwszy w tym roku zajęcia tej szkoły odbywają się poza konsulatem, lecz w pobliskim The Sacred Heart School of Montreal przy ulicy Atwater. Dzień Nauczyciela a właściwie i poprawnie - Dzień Edukacji Narodowej, jest świętem wszystkich pracowników oświaty obchodzonym w dniu 14 października. Na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela, rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (14 października) została uznana za oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty.
Dokładne brzmienie artykułu:
Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
Komisja Edukacji Narodowej. Pierwsze na świecie ministerstwo oświaty powstałe na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku. Pełna, pierowtna nazwa komisji brzmiała : “Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. KEN powstała po rozwiązaniu w w 1773 roku zakonu jezuitów, który do tej pory sprawował piecze nad edukacją w Rzeczypospolitej. W pierwszych latach działania komisja opracowała i wprowadziłą trójstopniowy model edukcji. Stopień pierwszy – szkoły parafialne (dla niższych stanów – chłopów i mieszczan), stopień drugi – przeznaczone dla rodzin szlacheckich szkoły powiatowe i stopień trzeci, najwyższy, dla najbardziej uzdolnionych – uniwersytety (w tych czasach istniały dwa : w Krakowie i Wilnie).
Do głównych reform systemu oświaty, obok wprowadzenia trzystopniowego podziału, zaliczyć należy: opracowanie nowych systemów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie polskiej terminologii naukowej, reformę Akademii Wileńskiej i Krakowskiej, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego, utworzenie ‘Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych’ (instytucja opracowująca podręczniki i programy nauczania), dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.

Program sobotniej uroczystości w montrealskim Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym był złożony z dwóch części; oficjalnej z krótkimi przemówieniami i gratulacjami pracownikom oświaty oraz z części artystycznej, po której nastąpiło uroczyste zaprzysiężenie nowych uczniów  i pasowanie na pierwszoklasistę.

_DSC0405Kierownik SzPK w Montrealu, Stanisław Chylewski

_DSC0407Przemówienie Konsula Generalnego RP w Montrealu Andrzeja Szydło

_DSC0416Pierwszy od lewej:Konsul Rafał Pawlak  z Wydziału Promocji i Handlu w Montrealu

_DSC0419 Konferansjerka, Julia Trembecka otworzyła część artystyczną:
W imieniu uczniów naszej szkoły, witam serdecznie nauczycieli i przybyłych gości na uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela. Zapraszamy do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klas 3 i 5. Jak zapewne każdy wie, w każdej szkole można wyróżnić 2 grupy społeczne; jedna to uczniowie a druga nauczyciele. Największą gafę , jaką można popełnić w tej instytucji to pomylić nauczyciela z uczniem. Aby się przed tym ustrzec polecamy instrukcję rozróżniania tych dwóch gatunków.
-Punkt pierwszy: osobnik, który siedzi z przodu za biurkiem i coś tam mówi z mądrą miną lub przechadza się po klasie, zagląda do zeszytów i wymądrza się że ktoś coś źle napisał, przekonuje, że słowo żołnierz piszemy na początku a nie na końcu przez literkę z z kropką, ponieważ to drugie wymienia się na literkę R – to na pewno nie jest uczeń !!!
- Punkt drugi: nauczycielkę klas młodszych można rozpoznać po tym, że jak już jej struny głosowe od ciągłego powtarzania pękną, to stuka linijką w biurkoi szepcze:  cisza… cisza…
-Punkt trzeci: Ci inni, czyli uczniowie, też są bardzo łatwo rozpoznawalni. Jest ich więcej i w tym właśnie tkwi ich siła ! Na lekcjach kręcą się, huśtają na krzesłach, jedzą lub piją pod ławką, rzucają do siebie lub w siebie papierkami, oraz obowiązkowo żują gumę. Niektórzy nic nie robią oprócz nieszczęśliwie znudzonej miny i tylko od czasu do czasu zdobędą się na wysiłek, żeby bąknąć: No przecież ja nic  nie robię !, jakby tego nie było widać gołym okiem.
-Punkt czwarty: Ucznia można bardzo łatwo rozpoznać przy tablicy. Uczeń to osoba, która przy tablicy stoi niepewnie, nasłuchuje czujnie, bo może ktoś się zlituje i coś podpowie, rozglądfa się nieporadnie po klasie. Wydaje przy tym przeciągłe dźwięki typu …yyy, …eee.
-Punkt piąty: osobnik zwany nauczycielem zachowuje się przy tablicy całkiem inaczej. Gdy już zacznie na niej pisać TO NIE WIE KIEDY SKOŃCZYĆ ! TAK TO GO WCIĄGA !!! zamaże całą tablicę, po czym odwraca się do klasy i pyta: rozumiecie ?
Jeśli ktoś jeszcze nie zrozumiał w jaki sposób odróżniamy nauczyciela od ucznia to proponujemy bardziej obrazowy sposób, jakim będzie pokaz mody nauczycielskiej.
_DSC0422
Julia Wołowiec i Julia Oleszczak przeprowadziły pokaz mody:
Dzień dobry. Jesteśmy przedstawicielkami “Absurd Company”. Witamy serdecznie całe grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości na okolicznościowym pokazie mody nauczycielskiej. Nasze hasło brzmi: “Z nami łatwiej, a nami raźniej, z nami wygodniej”. Już za chwilę przedstawiamy państwu kilka strojów, bez których nowoczesny nauczyciel nie może się obyć. Nasz oferta zyskała aprobatę Ministerstwa Opieki nad Nauczycielem i zapewniamy, że specjalnie dla państwa obowiązują dzisiaj ceny promocyjne. W dniu dzisiajszym sprzedajemy nasze unikalne kreacje za kilkanaście lub kilkadziesiąt uśmiechów pedagogicznych.
_DSC0423 Strój nauczyciela matematyki.
Współczesny nauczyciel matematyki nosi strój z motywami matematyczno-zoologicznymi. Długotrwałe noszenie tego stroju sprawia, że już wkrótce 100% uczniów kangurzymi skokami przeskoczy do zadań z matematyki wyższej. Duża ilość gwiazdek na stroju można wykorzystać do codziennego treningu arytmetycznego. Można na nich ćwiczyć podstawowe działania matematyczne. Można gwiazdki dodawać, odejmować, mnożyć lub dzielić. Serdecznie namawiamy do zakupu ! Całość kosztuje tylko 50 uśmiechów pedagogicznych.
_DSC0426 Model: Jacob Rumiński
_DSC0429 Funkcjonalny i wygodny strój dla nauczyciela nauczania zintegrowanego.
Ubiór ten zdobył specjalną nagrodę w konkursie: “Czas dla Zielonych”. Kolor stroju nauczyciela jest kolorem nadziei na lepsze jutro oświaty polskiej. Badania potwierdziły, że rozpowszechnienie tego koloru wśród nauczycieli sprawia, że uczniowie samoistnie zdają sobie sprawę jak “zielono mają w głowach” i ochoczo zabierają się do pracy. Strój uzupełnia plecak na potrzebne nauczycielowi akcesoria;misie, kredki, linijki, gumki do mazania i chusteczki higieniczne. Do całości zakładamy kalosze szczęścia zaprojektowane przez firmę Andersen i Spółka. Obuwie to pozwoli robić siedmiomilowe kroki w szerzeniu wiedzy._DSC0432 _DSC0433 Modelka: Emilia Szydło.
_DSC0435 Nauczyciel wiedzy o Polsce. Proponowany strój łączy w sobie elementy ludowo-historyczne. Złota nawiązuje do XVI-tego wieku, epoki złotego okresu kultury polskiej i wyraża nadzieję, że takoweczasy jeszcze nadejdą. Strój uzupełnia podręczna łopatka ułatwiająca dokopywanie się do pokładów uczniowskiej wiedzy wówczas gdy inne sposoby już całkowicie zawiodą. Satysfakcja z tego stroju ogromna !!! Cena tylko 30 uśmiechów pedagogicznych._DSC0436 Model: David Acquaviva.
_DSC0437 A teraz mamy już na wybiegu hit sezonu ! Strój dla nauczyciela polonisty. Zwracamy uwagę na jej anielsko-baśniowy charakter, co niewątpliwie podkreśla anielską cierpliwość polonistów w wysłuchiwaniu bajek na temat przeczytanych lektur. Z przodu kreacji umieszczono wspaniałe narzędzie do wałkowania zasad gramatyki polskiej oraz prostowania stylu uczniowskich wypowiedzi pisemnych. Strój uzupełnia niezawodna w użytkowaniu miotełka służąca do wymiatania błędów ortograficznych z uczniowskich zeszytów. Cena bardzo przystępna, jedynie 40 uśmiechów nauczycielskich!!!_DSC0439 Modelka: Alicia Kuznik
_DSC0441 _DSC0445 _DSC0449 _DSC0450 _DSC0456 _DSC0459 _DSC0460 _DSC0465 Uroczyste zaprzysiężenie pierwszoklasistów.
_DSC0469 _DSC0472 Pasowanie na pierwszoklasistę przez kierownika szkoły.
_DSC0474 _DSC0476
Komitet rodzicielski przygotował okolicznościowe upominki pierwszoklasistom
Autor: Zbigniew Wasilewski
Fot: Zbigniew Wasilewski
Opracowanie scenariusza : Jadwiga Pikuła, nauczycielka SzPK w Montrealu

One Response to Dzień Nauczyciela i Pasowanie na pierwszoklasistę

  1. staszek szpak pisze:

    Musialo byc ciekawie ? ja osobiscie bylem u weteranow na uroczystosci dnia nauczyciela spotkanie kameralne bez wystepow z ciekawym pdkladem muzycznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>