Parlament Kanady przyznał tytuł Bohatera Ludzkości Polakowi

shadow-man

Parlament Kanady nadał tytuł Bohatera Ludzkości Janowi Karskiemu w uznaniu jego działań na rzecz powstrzymania Holokaustu. Jest to kolejny gest przypadający na rok Jana Karskiego, ogłoszony w br. przez polski Sejm z okazji stulecia urodzin słynnego kuriera. Kanadyjska Królewska Mennica uczciła pamięć Jana Karskiego jako Bohatera Ludzkości umieszczając jego podobiznę na złotej pamiątkowej monecie o nominale 10 dolarów.

rok-karskiego

“Imię Jana Karskiego jest synonimem bohaterskiej ofiarności. Ten dzielny polski oficer ryzykował życie, aby poznać los ludności żydowskiej w Europie w czasie Zagłady. Następnie starał się informować Zachód o strasznej rzeczywistości Holokaustu, za co słusznie został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem. Karski reprezentuje najwyższe wartości służby na rzecz bliźnich, dzięki czemu jest bohaterem dla wielu, w tym wszystkich członków kanadyjskiego parlamentu” – podkreślił minister ds. wielokulturowości Kanady Jason Kenney. To z jego inicjatywy Karskiemu nadano tytuł Bohatera Ludzkości.

Ławeczki Jana Karskiego:

Łódź.Park Ocalałych,autor.Zorro2212 Łódź, fot.Zorro 2212

Ławeczka-przed-budynkiem-Muzeum-Historii-Żydów-Polskich-w-Warszawie Warszawa,

Nowy York,konsulat, RP New York,USA

Kielce.fot-Agnieszka Markiton Kielce, fot.Agnieszka Markiton

Georgetown Georgetown,USA

Tel Aviv.aut.Avi1111Tel Aviv,Izrael

W uroczystości, która odbyła się w czwartek 15 maja 2014 w parlamencie w Ottawie, wziął udział ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki. W swym wystąpieniu podkreślił, że Kanada jest krajem, który “stoi na straży wolności, pokoju i godności ludzkiej”, czego dowodem jest również upamiętnienie Karskiego.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.

2014_06___karski_200zl_R

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown. Uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności.

IMG_3366

W ostatnich miesiącach obchody stulecia urodzin Karskiego zorganizował Uniwersytet Georgetown, a Senat USA przyjął rezolucję upamiętniającą spuściznę i osiągnięcia polskiego emisariusza. W 2013 roku ukazało się wznowione angielskie wydanie wspomnień Karskiego “Tajne państwo”.

Opracował: Zbigniew Wasilewski

Źródło: DEON.pl, materiały prasowe, Huffington Post

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>