Komunikat: Polski Cmentarz w Saint-Sauveur

DSC_02001

Powstały we współpracy z Polskim Instytutem Naukowym w Kanadzie, Komitet opieki nad polską sekcją cmentarza w St-Sauveur w składzie: Halina Babińska, Magdalena Bruce, Teresa Romer i Maria Tiley zaprasza na spotkanie na cmentarzu w Saint-Sauveur-des-Monts w niedzielę 28-go września br. o godzinie 10:30 oraz apeluje do wszystkich Rodzin osób tam pochowanych o wznowienie kontaktu z  Polskim Instytutem Naukowym, podanie swoich aktualnych adresów, e-maili i telefonów.  Prosimy o przesłanie do Instytutu danych o zmarłych pochowanych w polskiej części cmentarza po roku 2001.

POLSKIE GROBY W SAINT-SAUVEUR

Od lat 1950, na malowniczym cmentarzu w Saint-Sauveur-des-Monts, ma swoje gniazdo historyczna kwatera polskich grobów. Pomiędzy grobami miejscowej, przeważnie francusko-kanadyjskiej ludności, spoczywa tu liczna grupa Polaków  i Polek  z pokolenia wojennych i powojennych emigrantów.  Wielu z nich zaznaczyło się w dziejach Polski i Kanady, o czym świadczą widniejące na nagrobkach napisy, w których przeważa w język polski.  Źródłem  bardziej rozbudowanej wiedzy o nich jest także, wydany przez Polski Instytut Naukowy w Kanadzie w 2002 roku, Przewodnik po cmentarzu zawierający zarówno biografie jak i fotografie zmarłych.

Od czasu wydania przewodnika przybyło na cmentarzu ponad dwadzieścia polskich grobów. Dane z przed 12-u lat trzeba zatem uaktualnić.

DSC_0202

Potrzebne jest też sprawowanie pieczy nad polskim sektorem cmentarza w Saint-Sauveur.  Obecnie, aż dziesięć z ponad osiemdziesięciu polskich grobów nie posiada już żadnych spadkobierców. Groby te są zagrożone likwidacją.  Mogłyby w ten sposób zniknąć dwa z najokazalszych pomników na cmentarzu: rodziny Karów i Borkowskich .   Parafia St-Sauveur, właściciel cmentarza, gotowa jest współpracować z nami, aby zagrożone groby  zachować.  Musimy jednak zadbać o powzięcie odpowiednich kroków.

SPOTKANIE NA CMENTARZU

Aby odnowić kontakt zarówno miedzy Rodzinami, jak i z Parafią St-Sauveur, w niedzielę 28-go września b.r. odbędzie się wspólne SPOTKANIE na cmentarzu St-Sauveur, o godzinie 10:30 (po niedzielnej Mszy św. w Kościele parafialnym, o godz. 9:30).

Będzie to okazja do pomodlenia się nad grobami, jak i do wspólnego zastanowienia się nad współpracą oraz nad celami, składem i programem Komitetu Opieki.

Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka Polska podjęły się koordynacji przejazdu dla osób nie posiadających samochodu. Prosimy osoby potrzebujące transportu z Montrealu, jak również  kierowców mogących ofiarować jedno lub więcej miejsc w samochodzie o zgłaszanie się do Biblioteki.

Tel :  514-398-6978      mail:  office@polishinstitute.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>