GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (7)

Capture d’écran 2015-02-02 à 17.30.03

KRYSTIAN ZIMERMAN – polski pianista światowej sławy, laureat I nagrody Konkursu Chopinowskiego w w Warszawie w 1975 roku.  Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat u swego ojca. Następnie został uczniem prof. Andrzeja Jasińskiego aż do końca swojej edukacji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1973 r. zwyciężył  na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec Kralove. W 1975 r. zdobył na Konkursie Chopinowskim w Warszawie I nagrodę , nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, oraz nagrodę TIFC-u za najlepsze wykonanie poloneza. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Duże znaczenie dla jego rozwoju artystycznego miało spotkanie w Paryżu z Arturem Rubinsteinem w 1976 r. Rok później zadebiutował  na Festiwalu w Londynie oraz w Salzburgu. W 1978 r. Salzburgu wykonał zadedykowany mu przez Witolda Lutosławskiego Koncert fortepianowy. W urzekającej grze Zimermana dostrzega się subtelność i moc zarazem, naturalność w prowadzeniu kantyleny i niesłychane bogactwo niuansów kolorystycznych. Jest mistrzem w cyzelowaniu szczegółów i panowaniu nad konstrukcją utworów.

rozrywka-108

W roku 1999  w 150 rocznicę śmierci Chopina powołał ,,Polish Festival Orchestra’’, z którą dał 41 koncertów w krajach europejskich i w USA, wykonując w roli pianisty i dyrygenta dwa Koncerty fortepianowe Chopina. Orkiestra składała się z młodych polskich muzyków, a jej występy cieszyły się wszędzie niebywałym powodzeniem. W Paryżu koncert w Salle Pleyel został powtórzony. W Turynie firma Deutsche Grammophon dokonała nagrań obu koncertów Chopina i wydała płytę, która błyskawicznie rozeszła się po świecie. Sukces tej orkiestry polegał na tym że stała się- w przeciwieństwie do znanych  obiegowych wykonań- równoprawnym partnerem dla fortepianu, prowadząc z nim subtelny dialog pełen romantycznej poezji. Ta śmiała koncepcja interpretacyjna Zimermana spotkała się wśród krytyków z odmiennymi ocenami. Obok głosów entuzjastycznych pojawiały się opinie o ,,szarganiu świętości”. W 2009 r. w 100 rocznicę urodzin Grazyny Bacewicz orkiestra odbyła  trasę koncertową po Polsce. W koncertach wzięły udział m.in skrzypaczki Kaja Danczowska i Agata Szymczewska. Cały program został nagrany w Akademii Muzycznej w Katowicach dla wytwórni Deutsche Grammophon. Zimerman odbył szereg tournee po Europie, USA i Japonii. Grał z najlepszymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Herbert von Karajan, Zubin Mehta, Stanisław Skrowaczewski, Kirył Kondraszyn, Witold Rowicki i wielu innych. Wielokrotnie występował z Kają Danczowską, Gidonem Kremerem, Yehudi Menuhinem.

komorowski_zimerman_pap_60021 września 2013 Krystian Zimerman odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Artysta zabiera ze sobą własny instrument i znany jest z ekscentrycznego zachowania, jak np. przerwanie koncertu w proteście filmowania go, co miało miejsce w Essen w 2013 r. W Los Angeles w proteście przeciwko polityce amerykańskiej oznajmił  po koncercie że już tam nigdy nie przyjedzie. W dziedzinie nagrań płytowych ma wyłączny kontrakt z Deutsche Grammophon dla której nagrał ponad 20 albumów płytowych. Znajdują się tam kompozycje Beethovena, Chopina, Mozarta, Schuberta, , Brahmsa, Schumanna, Griega, Liszta, Bartoka, Szymanowskiego, Ravela, Debussy’ego, Lutosławskiego i wielu innych. Niektóre z nich otrzymały międzynarodowe nagrody fonograficzne. W 1985 roku Zimerman otrzymał nagrodę Academia Chigiana w Sienie jako najlepszy młody muzyk roku, a w 1994 nagrodę Fundacji Muzycznej Leonie Sopnning w Kopenhadze. Artysta mieszka od 1986 roku w Bazylei, gdzie prowadzi mistrzowską klasę fortepianu.

zimerman_2580930b

W roku 2005  Akademia Muzyczna w Katowicach przyznała mu tytuł doktora honoris causa. W ostatnich latach artysta częściej odwiedza Polskę. W 2013 roku w Warszawie dał koncert w rocznicę 100-lecia urodzin Lutosławskiego, a w ubiegłym roku wystąpił w Katowicach podczas inauguracji nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Autor: Radosław Rzepkowski

2 Responses to GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI (7)

 1. Polak pretenduje do miana Czołowego Imigranta
  Michał Kalisiak znalazł się w gronie osób nominowanych do prestiżowej nagrody w ramach dorocznej kampanii Top 25 Canadian Immigrant Award.
  Dr Michał (Mike) Kalisiak jest lekarzem dermatologiem praktykującym w Calgary znanym z działalności na rzecz zapobiegania rakowi skóry.
  Już wcześniej za swoje osiągnięcia został uhonorowany przez takie organizacje jak Canadian Medical Association, Canadian Dermatology Association and American Academy of Dermatology.
  Głosować można na stronie http://canadianimmigrant.ca/canadas-top-25-immigrants/vote, gdzie można oddać do trzech głosów na wybranych kandydatów i zapoznać się z ich sylwetkami.

 2. Czytamy o wybitnych muzykach, artystach i przedstawicieli innych zawodow, ktorzy tak wspaniale reprezentuja Polske na forum miedzynarodowym zdobywajac wyroznienia, nagrody i slawe. Artystą, mistrzem mozna byc w kazdej dziedzinie i stad te tak liczne konkursy, ktorych zwyciezcy zasluguja na tytul Wybitnego Polaka!
  Zasluguja na ten tytul swoim talentem, wieloletnia praca, pasja. Docenmy ich wysilek i osiagniacia, ktore i nas stawiaja w jakze innym, korzystniejszym swietle.
  Popierajmy naszych rodakow – to bedzie dowod naszej wdziecznosci i uznania dla Ich pracy.
  Takim Wybitnym Polskim Imigrantem jest tez Dr Michal Kalisiak, lekarz dermatolog z Calgary, nie tylko znakomity specjalista, ale i spolecznik promujacy zdrowy styl zycia.
  Glosujmy na niego w trwajacym aktualnie konkursie “TOP 25 CANADIAN IMMIGRANT” korzystajac z linku http://canadianimmigrant.ca/canadas-top-25-immigrants/vote. Motywujemy w ten sposob i Dr Michala Kalisiaka i wielu innych rodakow do tworzenia nowego, lepszego wizerunku Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>