Hot Dogi i pierogi prosto z drogi

4968839

Radni miejscy administracji montrealskiej uchylili w 2013 r. zakaz sprzedawania hot dogów w tym mieście, który został wydany 69 lat temu w 1947 roku. Zakaz sprzedaży hot dogów w minionym wieku został podyktowany brakiem higieny przy tej formie sprzedaży żywności, zaśmiecaniem ulic, niezdrową konkurencją oraz tarasowaniem ruchu pieszych w Montrealu.  Od 20 czerwca 2013 roku istnieje prawo zakupu w Montrealu hot doga przy drodze prosto z wózka.  W tym roku Montrealczycy będą mogli poznać namiastkę polskiej gastronomii w wersji fast food ponieważ 05 kwietnia spośród 41 punktów ulicznej sprzedaży pojawi się polski punkt Cuisine Authentique Polonaise na Pl. Victorii w centrum Montrealu ( fr: Square Victoria). Właścicielem tego punktu jest polska restauracja Pyza z dzielnicy Lasalle.

12932768_540965366083910_3092539405073916178_n

Polscy restauratorzy mają do zaoferowania Montrealczykom szeroki asortyment pierogów, bigos a także polskie hot dogi :)

Kiełbasa jest jedną z najstarszych znanych ludzkości form przetworzonej żywności (po raz pierwszy wspomina o niej Homer w Odysei w 9 wieku p.n.e.) można powiedzieć, że historia hot doga ma już prawie 3000 lat. Hot dog istnieje bowiem w wielu formach i odmianach, jednak zasadniczo składa się z dwóch elementów: właśnie kiełbaski bądź parówki oraz bułki. W krajach anglojęzycznych, gdzie hot dog cieszy się największa popularnością, znany jest także jako frankfurter oraz wiener (co wskazuje na związki z kuchnią niemiecką i austriacką), jak również pod wieloma innymi nazwami, bardziej kolokwialnymi czy regionalnymi. Frankofońska populacja Montrealu dla zabawy nazywa często ten uliczny przysmak jako”chien chaud” ,hispanofoni zaś mówią na tą kanapkę “perro caliente” co w jednym i drugim przypadku  oznacza: “Gorący Pies” :) .

Hot_dog_on_a_plate_-_Evan_Swigart

W roku 1987 Frankfurt nad Menem w Niemczech obchodził 500-lecie narodzin hot doga. Frankfurt jest bowiem miastem, któremu zazwyczaj przypisuje się “wynalezienie” kiełbaski zwanej frankfurterką, która tradycyjnie wchodzi w skład hot doga. Według wielu źródeł miało to miejsce właśnie tam, w roku 1487, pięć lat przed wyruszeniem Krzysztofa Kolumba w rejs do Nowej Ziemi. Mieszkańcy Wiednia wskazują z kolei na nazwę wiener, która według nich miałaby dowodzić narodzin hot doga właśnie w tym mieście.

Sama nazwa frankfurter pochodzi natomiast z połowy XIX wieku, kiedy to, w roku 1852, cech rzeźników we Frankfurcie wprowadził na rynek wędzoną oraz pikantną kiełbaskę zamkniętą w cienkiej osłonce, nazwaną właśnie frankfurter na cześć rodzinnego miasta. Kiełbaska była lekko zakrzywiona: jak głosi legenda, stało się tak za namową jednego z rzeźników, który był właścicielem słynnego jamnika (po niemieckudachshund - jest to także i obecnie jedna z funkcjonujących nazw kiełbaski używanej do hot dogów). Właśnie jako dachshund sausage kiełbaska zawędrowała pod koniec XIX wieku do Ameryki, wraz z emigrantami z Niemiec.

5573_1

Wszystko zatem wskazuje, że hot dog amerykański (american hot dog) pochodzi od powszechnej w Europie kiełbasy, którą przywieźli do Ameryki rzeźnicy wielu narodowości, acz głównie z Niemiec. Nie jest jednak pewne, kto konkretnie sprzedawał dachshund sausage w obecnej formie, czyli wraz z bułką. Większość źródeł podaje, że miało to miejsce w Nowym Jorku w latach 60′ XIX wieku, i że sprzedawcą był pewien niemiecki imigrant, który oferował swoje hot dogi, wtedy jeszcze dachshund sausage z pchanego wózka (push cart). Dr Bruce Kraig, historyk specjalizujący się w historii hot doga twierdzi, że skoro Niemcy od wieków podawali kiełbaski, w tym dachshund sausage z pieczywem, więc najprawdopodobniej to właśnie oni zapoczątkowali tradycję łączenia kiełbaski i bułki w jedną, łatwą w konsumpcji, całość.

800px-Frankfurter_stand_LOC_det.4a13502

Pierwszym udokumentowanym sprzedawcą był zaś niejaki Charles Feltman, któryw 1871 roku otworzył pierwsze stanowisko z hot dogami na Coney Island, i który mógł się pochwalić liczbą 3,684 sprzedanych hot dogów w pierwszym roku działalności.

dsc02032

Kolejną istotną datą w historii hot doga był rok 1893, kiedy to w Chicago odbywały się międzynarodowe targi pod nazwą Colombian Exposition, w celu uczczenia 400. (a dokładnie 401.) rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba. Tłumy zwiedzających zaspokajały głód między innymi kanapką hot dog, doceniając łatwość i szybkość jej konsumpcji, smak oraz niewygórowaną cenę, co w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu popularności hot doga.

2011-08-05-TOPDOG_ABovino

Również około roku 1893 hot dog stał się standardową przekąską na stadionach baseballowych. Znaczącą rolę odegrał w tym inny imigrant z Niemiec, Chris von de Ahe, właściciel zarówno baru jak i lokalnej drużyny baseballowej w St. Louis.

1335175793930_ORIGINAL

Pod koniec lat 90′ XIX wieku sprzedawcy kiełbasek zaczęli sprzedawać swoje towary pod akademikami największych uniwersytetów na wschodnim wybrzeżu, a ich wózki były nazywane dog wagons, co miało być sarkastycznym komentarzem na temat jakości serwowanego mięsa. Archiwalne numery gazet uniwersytetów takich jak Yale, Harvard czy Princeton pokazują, że nazwa hot dog była znana wiele lat przed przełomem wieków XIX i XX.

Autor:Zbigniew Wasilewski

grafika: materiały prasowe

One Response to Hot Dogi i pierogi prosto z drogi

  1. Marcin Śmigielski pisze:

    Zapewne w związku z powracającą również w Polsce modą na tzw. food-trucki. I bardzo dobrze! O ile Naczelny nie zapragnął w ten sposób uczcić Prima Aprilis :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>