Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą – Dzień Flagi

flaga

Dzień Flagi, przypadający 2 maja, jest bardzo młodym świętem. Został ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzenie do kalendarza świąt Dnia Flagi RP ma na celu propagowanie wiedzy o symbolach narodowych, ich historii, zasadach używania godła, flagi i hymnu narodowego przez obywateli i instytucje publiczne.

W Polsce Ludowej właśnie tego dnia należało zdjąć, wywieszoną flagę z okazji 1 maja. Miało to zapobiec eksponowaniu flagi 3 maja, czyli w dzień święta pierwszej polskiej konstytucji. Święto to nie było uznawane w czasach PRL-u. Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy-biały górny i czerwony u dołu. Dopuszczalne jest wieszanie flagi pionowo.

W tym wypadku barwa biała powinna się znajdować po lewej stronie. Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z dnia 7 lutego 1831 roku. 2 maja jest świętem państwowym, lecz nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Oprócz Polaków, święto flagi obchodzą również Amerykanie, Finowie, Szwedzi,Ukraińcy, Rosjanie, Estończycy i Chińczycy.

2 maja, od 2002 roku, jest polskim świętem obchodzonym jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą  ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w celu potwierdzenia więzi z ojczyzną i jedności wszystkich Polaków na świecie.

Najliczniejszym skupiskiem emigracji polskiej są Stany Zjednoczone; mieszka tam około 10 mln Polaków, a także Brazylia (1,5 mln), Kanada, Niemcy i inne kraje Europy Zachodniej.Opracował:  Zbigniew Wasilewski

Grafika: materiały prasowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>