MUZYCZNI POTENTACI HANDLOWI

music-notes

 

Spośród wielu sklepów muzycznych w Montrealu największym powodzeniem cieszą się dwie najpoteżniejsze placówki: Maison Archambault i Centre de musique Steve. Magazyn Archambault został wybudowany w 1929 roku przez Edmonda Archambault. Nazwisko to stało się z biegiem czasu synonimem życia muzycznego Quebecu,  a jego dzieło zadomowiło się na stałe w Montrealu. Kto z nas nie pomyśli dziś o « Archambault » planując zakupy nut czy instrumentu muzycznego? W sklepie tym można nabyć również gorliwie poszukiwane płyty compactowe: nowo wydane i stare-zapomniane. Sklep imponuje także ogromną ilością nowych i starszych wydawnictw muzycznych, europejskich i amerykańskich. Można tam kupić nuty  na różne instrumenty  dla początkujących i dla zaawansowanych. Przekrój wydawnictw jest niezwykle szeroki od muzyki rozrywkowej po operową.    Edmond Archambault był od roku 1896 nauczycielem fortepianu i sprzedawcą nut, zanim postanowił otworzyć swój olbrzymi, wielopiętrowy sklep przy 500 Sainte Catherine  Est.   Przed śmiercią w 1947 roku przekazał  swój dom w Saint-Paul-l’Ermite – zakonnicom, a sklep – trzem bratankom (Pierre, Rosaire, Edmond). Pierre wycofał się z branży w 1959 roku, sprzedając swe akcje Rosaire i Edmondowi. W latach 60-tych w magazynie sprzedawano głównie płyty europejskie, a w następnej dekadzie, gdy rząd Quebecu zdecydował się doinwestować miejscowy przemysł muzyczny, rozpoczęto dystrybucje płyt lokalnych pod etykietą « Select Alouette ».Dzięki temu wylansowano wówczas wielu artystów quebeckich (np.Jean-Pierre Ferland, Monique Lefebre).Trzecia generacja Archambault to synowie Edmonda (drugiego) i Rosaire. Podczas ich zarządzania sklep osiągnął niespotykany wcześniej rozmach. W ostatnich dwudziestu kilku latach obroty zwielokrotniły się oraz wzrosła liczba nabywców. Dziś podstawową misją sklepu jest sprzedaż instrumentów elektronicznych i wszelkich akcesoriów muzycznych wysokiej jakości (struny, kamertony, mikrofony, wzmacniacze). Prym wiodą keybordy  i syntezatory o różnych wielkościach i możliwościach wykonawczych. Istnieje też duży asortyment tradycyjnych     instrumentów akustycznych – strunowych i perkusyjnych.

Specjalny salon przeznaczony jest na pianina i fortepiany. Pomieszczenia sklepu zajmuja pięć pięter, a w biurze znajduje się księga pamiątkowa gdzie można odnalezć zapiski historyczne i autografy wybitnych artystów, którzy odwiedzili sklep (Maurice Chevalier, Edith Piaff, Charles Aznavour, Fernandel, Louis Mariano). Ten wielopiętrowy gmach staje się więc powoli pomnikiem historycznym.

Drugi potentat handlowy « Centre de musique Steve « liczy 47 lat. Jego założycielem jest Steve Kirman. Sklep otworzył podwoje w 1965 roku przy ulicy  51 Saint-Antoine Ouest  w pobliżu Saint-Laurent.   Lata 70-te charakteryzowały się,  jak wiadomo, odkryciem nowych technologii w produkcji instrumentów. Dzięki temu zwielokrotniły się ich możliwości dzwiękowe i kolorystyczne. Prym w produkcji wiodła Japonia, a sprzęt muzyczny z tego kraju znajdował wielu nabywców,   dzięki wysokiej jakości i niskim cenom. »Steve» szedł z duchem czasu i potrafił dostosować się do nowych wymogów klienteli. Serwował w sprzedaży organy MIDI, syntezatory, gitary i perkusję elektryczną oraz inne instrumenty. Z roku na rok magazyn rozwijał swą działalność zwiększając ustawicznie  obroty. Dziś ogromny asortyment pozwala zaoferować klientom niemal wszystko czego poszukują. Ustępuje on « Archambault » jedynie pod względem oferty wydawnictw nutowych. Sklep zajmuje szereg pomieszczeń i  zatrudnia ponad 50 pracowników, którzy z dużą kulturą i fachowo obsługują klientów.


Wśród pozostałych sklepów muzycznych Montrealu do najbardziej znanych należą Italmelodie, Nantel-Pianos i Centre Musical Ahuntsic..

 

Autor: Radosław Rzepkowski

10 Responses to MUZYCZNI POTENTACI HANDLOWI

  1. Pleban pisze:

    Ciekawych rzeczy dowiaduję się o moich dwóch ulubionych sklepach ;) Szkoda tylko, że Archambault ma tak mało urozmaicony dział z muzyką polską, ledwie kilka tytułów i to sprzed paru lat. Ale w sumie jest to jedyne miejsce z w miarę sensowną polską muzyką. Poza Allegro.pl oczywiście :) Poza tym można coś polskiego znaleźć w ogólnym dziale z rockiem, albo metalem, jeżeli ktoś to lubi. No i rozumiem, że z tymi “gorliwie poszukiwanymi płytami” to była ironia? ;)
    Co do Steve’s to obok jest jeszcze Jack’s Musique. O wiele mniejszy, ale też ciekawie wyposażony.

  2. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Dzięki Pleban za cenne wskazówki dotyczące możliwości zakupu polskiej muzyki,nawet o tym nigdy bym nie pomyślał,już jutro wybiorę sie tam na zwiady.Jest tutaj blisko redakcji Kroniki Montrealskiej olbrzymi Archambault na Halles D’Anjou.Pozdrawiam :)

  3. Pleban pisze:

    Miałem na myśli ten na rogu Berri i Ste-Catherine, ale jeżeli ten u Ciebie jest tak olbrzymi, to pewnie też coś znajdziesz. Pozdroszejset! :P

  4. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    W tym moim olbrzymim po poszukiwaniu polskiego rocka podszedłem do bardzo młodego ekspedienta i pytam:
    -szukam nagrań z polskim rockiem…
    -a… to Polacy gają rocka ? popatrzył na moje marszczące się brwi i dorzucił;eeee tam taki głupi dowcip,to wszystko z nudów
    -no pewnioe że z nudów-powiedziałem-,ja na twoim miejscu zamiast się nudzić poszedłbym na tamtą stronę gdzie są książki i wydłubał taką jedną ,grubą gdzie jest bardzo dokładnie napisane jak to Polacy nauczyli grać rocka wszystkich Kebeków.
    -poważnie ? zapytał ekspedient aintrygowany
    -jak najbardziej poważnie-dodałem

    Chyba będę musiał się wybrać do twojego sklepu :)
    Pozdroszejset ciebie też -w jakimkolwiek to jest języku :)

  5. Pleban pisze:

    Ja tam nie pytam, tylko sam szukam. Od czasu jak zapytałem o płyty Marka Knopflera w HMV (właściwie kasety, bo to 98 rok był :) ), a pan nie miał pojęcia kto to jest. No ale to trzeba mieć czas do stracenia, bo jest tego sporo :) W tym “moim” na dole jest dział z muzyką etniczną, tam jest kilka tytułów. Various Manx, Trebunie Tutki itp. W Metalu szczególnie polecam Comę, a konkretnie naklejkę na płycie: Winner of 3 Fryderyk Awards (German Grammys) :D

  6. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    @pleban:ja nie trawię metalu,wolę już coś lżejszego,etnicznego,np,jakąś Polkie Galopkie :)

  7. Pleban pisze:

    Z Comą żartowałem, bo to taki metal dla zagubionych nastolatek, chodziło mi o te niemieckie Grammy ;) Byłem tam dzisiaj: Trebunie Tutki, Warsaw Village Band, Jeszcze Raz (Paweł Kunigis), Various Manx i Kayah – taki jest wybór :)

  8. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Paul Kunigis,Yesss ! Kayah,Yessss ! O reszcie będę się musiał dowiedzieć na Universytecie.
    Cytat z Kunigisa: Kto pijąszki ma pojedzie nad morze a kto pijąszkóf nie ma pojechać nie może :)

  9. Pleban pisze:

    Notabene, jeżeli będziesz w tym na rogu Berri i Ste-Catherine to po wejściu od razu uderz schodami na dół do jazzu, reggae i muzyki etnicznej. Tam są te płyty, a jeżeli za ladą będzie gość po 30, w okularach, łysawy ale z dreadami, to zagadaj do niego po polsku. Jest tutejszy, ale zakochany w Polsce i uczy się polskiego :) Odezwałem się do niego jak usłyszałem, że puszcza Golców :)

  10. Zbigniew Paweł Wasilewski pisze:

    Panie plebanie rozbawiłeś mnie do góralskości :) ,poznałem ja tutaj kiedyś takiego Kebeka w księgarni szukając atlasu grzybów,grzybiarzem będąc z zamiłowania bojaźliwym .Człek ten całkiem normalnie wyglądający zagadał do mnie normalnym polskim i poprawnym z lekkim akcentem ,który ujdzie w tłumie i wybaczalnym jest a nawet sympatycznym.Po ponad 20 minutowej konwersacji i udzieleniu cennych wskazówek przez tego uroczego subiekta pytam wreszcie: a pan od dawna w Kanadzie ?
    A on mi mówi :pan myśli ,że ja jestem Polakiem ? albo mam polskie korzenie ? Nic podobnego,ja jestem zamiłowany w polskiej kulturze ,sam się nauczyłem polskiego,uwielbiam polską literaturę,znam w stopniu dostatecznym polską historię i ją doceniam.
    -Co pana do tego skłoniło ? spytałem nie dowierzając
    -Jak pan myśli ? zapytał ze smutkiem w oczach…
    -Kobieta ?
    Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi na to pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>