Molson – kraina piwem płynąca

35554_large

Browar założony przez Johna Molsona w 1786 roku, jest drugim najstarszym zakładem przemysłowym w Kanadzie, po Kompanii La Baie Hudson. Montrealski browar jest jedynym najstarszym browarem na kontynencie amerykańskim, który działa nie przerwanie do dzisiaj, na miejscu jego założenia. Na przestrzeni lat, budynki browaru ulegały modernizacji lecz ciągle jeszcze w podziemiach znajdują się oryginalne chłodnie służące do składowania beczek piwa, służące do dzisiaj.

Gdy John Molson przybył do Kanady w roku 1782, zauważył wielki potencjał na produkcję piwa w Montrealu. W tamtych czasach ceny alkoholi takich jak rum,wino czy porto ciągle wzrastały w związku z popytem nań przez stale napływających nowych emigrantów z Anglii i Irlandii. Gdy Molson osiągnął pełnoletność nabył za pieniądze ze swojego spadku maleńki browar zbudowany z drewna – na wybrzeży rzeki Św. Wawrzyńca, poza miastem lecz w pobliżu fortyfikacji Montrealu.

Molson skoncentrował się na ulepszeniu produkcji i jakości piwa. W tym celu powrócił do Anglii w celu nabycia jakościowych nasion jęczmienia, które to rozdawał za darmo rolnikom w sąsiedztwie, aby uzyskać w ten sposób jakościowe zboże do produkcji tego napoju o rygorystycznej jakości. 6 tygodni po zakupieniu mikroskopijnego browaru, Molson wystawił na sprzedaż pierwszą partię swojego produktu. Piwo w tamtych czasach było sprzedawane po 5 centów za butelkę i sprzedaż szła lepiej niż się spodziewał.

Molson powiela swoją działalność biznesową – otwiera sklep z materiałami budowlanymi a nawet udziela pożyczek drobnym sklepikarzom tamtej epoki. W 1916 roku jego zakład przybiera formę stowarzyszenia, gdzie jego wspólnikami stają się jego trzej synowie: John,Thomas i William.

W 1989 roku, browar Molson łączy się z browarem Carling O’Keefe stając się największym kanadyjskim producentem piwa oraz 5-tym pod względem wielkości na Świecie. Wielu członków rodziny Molson jest do dzisiaj aktywnych w zakładzie założonym przez ich pradziada  w zarządach administracyjnym firmy. Zakład zatrudnia w Kanadzie ponad 3000 pracowników.

W wyniku małego sondażu przeprowadzonego w redakcji Kroniki Montrealskiej, po bardzo wnikliwej, organoleptycznej analizie porównawczej kilku światowych marek piwa, całe ciało redakcyjne zgodnie jak jeden mąż uważa, że najlepszym piwem na świecie jest bezapelacyjnie i bezkonkurencyjnie Molson Export!!! :)

Autor: Z.P. Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>