Dzień flagi w Polonii montrealskiej

Dzien_flagi_flaga_panorama

Dla uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 150 uczniów czterech szkół polskich w Montrealu utworzyło pod Oratorium Świętego Józefa żywą polską flagę – największą ułożoną do tej pory poza granicami Polski. Mimo niesprzyjającej pogody i burzy śnieżnej, która przeszła nad Montrealem poprzedniego dnia, w sobotni poranek 13 kwietnia, ponad 200 uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół polskich szkół zebrało się w najpiękniejszym punkcie widokowym miasta – pod Oratorium Świętego Józefa. Dokładnie o godzinie 10:00 150 uczniów, od pierwszaków po gimnazjalistów, uniosło w górę białe i czerwone plansze, układając na tle zaśnieżonego zbocza Mont Royal biało-czerwone barwy.

Dzien_flagi_flaga_zblizenie

Patronat nad wydarzeniem sprawował Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu oraz Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która przekazała dla uczestników upominki związane z narodowymi symbolami. Kierownicy wszystkich szkół otrzymali też biało-czerwone flagi przesłane specjalnie na tę okazję przez Pana Prezydenta.

Dzien_flagi_dzieci_1 Dzien_flagi_dzieci_2 Dzien_flagi_dzieci_3 Dzien_flagi_dzieci_4 Dzien_flagi_dzieci_5 Dzien_flagi_dzieci_6 Dzien_flagi_flaga_1 Dzien_flagi_flaga_3 Dzien_flagi_flaga_koniec Dzien_flagi_flaga_panorama Dzien_flagi_flaga_zblizenie Dzien_flagi_wreczenie_flag

Montrealski happening był okazją nie tylko do tego, aby przybliżyć wszystkim poprzez niecodzienną akcję znaczenie święta i nasze narodowe symbole. Dał on również możliwość integracji uczniów uczęszczających na co dzień do różnych kanadyjskich i polskich szkół.

W wydarzeniu uczestniczyło łącznie ponad 200 osób: uczniowie, rodzice, nauczyciele i kierownicy Polskiej Szkoły im. Generała Władysława Sikorskiego, Szkoły im. Emilii Plater, Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II i Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Mikołaja Kopernika. Wśród nich znalazła się również wieloletnia Przewodnicząca Polskiej Rady Szkolnej w Montrealu, pani Weronika Schab.

Źródło: materiały otrzymane z Konsulatu RP w Montrealu

15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt  zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego dnia Polonii.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą  jest polskim świętem obchodzonym 2 maja  od 2002, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP– w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Redakcja Kroniki Montrealskiej składa wszystkim członkom naszej polonijnej wspólnoty w Montrealu z okazji naszego święta ,życzenia pomyślności, wiary,że Polakiem jest się wszędzie bez względu na miejsce zamieszkania oraz bez względu na podwójne obywatelstwo. Życzymy całej Polonii montrealskiej,aby będąc wzorowymi Kanadyjczykami nie zapominali,że są również Polakami,dumnymi ambasadorami drogiej nam wszystkim Polski.

Opracował;Zbigniew Wasilewski

Materiały:Konsulat Generalny RP w Montrealu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>