Off Jazz Montreal 2013

offjazz

W dniach 3-12 października odbyła się 14 edycja Off Jazz Montreal. Koncept Off Jazz jest uzupełnieniem olbrzymiej maszyny jakim jest Montrealski Festiwal Jazzowy uważany za największy na świecie. Off Jazz daje możliwość występów nowym talentom oraz promowanie innych jazzowych indywidualności,którym z różnych przyczyn nie udało się występować na corocznym festiwalu jazzowym. Po czternastu latach Off Jazz może się poszczycić 137 jazzmanami biorącymi udział w tegorocznym wydarzeniu,27 koncertami w sześciu montrealskich klubach jazzowych. W dniu 11 pażdziernika tego roku w ramach Off Jazz Montreal 2013 odbył się koncert grupy Jacques Kuby Seguin Litania Projekt w klubie jazzowym Sala Rossa przy ulicy St-Laurent. Koncert Litania Projekt mógł odbyć się dzięki sponsoringowi Konsulatu R.P. w Montrealu. Konsul Generalny R.P. w Montrealu P.Andrzej Szydło wraz z małżonką Katarzyną Kochan-Szydło uświetnili wieczór jazzowy swoją obecnością na sali koncertowej. Litania Projekt jest realizacją związku pomiędzy muzyką neo-klasyczną i jazzem północno-europejskim wyrażonym przez autora, kompozytora o słowiańskich korzeniach – Jacques’a Kuby Seguin. Koncert odbył się w składzie: Kuba Seguin-trąbka, Jonathan Cayer-pianino, Frederic Alarie-Kontrabas, Rich Irwin-perkusja oraz specjalny gość zaproszony z Polski Adam Bałdych- skrzypce.

ADAM BAŁDYCHAdamBaldychBartoszMaz_11Fot: Bartosz Mazfot pawel pilarz1_nFot:Paweł Pilarz

Adam Baldych – skrzypek, kompozytor.Urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wlkp. “Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.” – Ulrich Olshausen – Frankfurter Allgemeine Zeitung. W 2012 roku wchodzi w skład artystów największej i jednej z najbardziej prestiżowych europejskich wytwórni fonograficznych ACT MUSIC. W czerwcu 2012 zostanie wydana jego pierwsza płyta dla tego label’u zatytułowana Adam Bałdych & Baltic Gang  – “Imaginary Room”, a Bałdych w maju 2013 otrzymuje najważniejszą Niemiecką nagrodę muzyczną ECHO 2013, za którą w Polsce nominowany jest do nagrody Fryderyk 2013 – Artysta Roku – Muzyka Jazzowa.

Przez wielu krytyków uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza swojego instrumentu.  Publiczność ceni go za osobowość, wizerunek, świeże spojrzenie na muzykę.
Adam Bałdych na nowo definiuje możliwości skrzypiec. Jego kompozycje natchnione są Polskim charakterem, ale nawiązują do współczesnych trendów. Bałdych przez krytyków nazywany jest jednym z najważniejszych talentów Europejskiej sceny jazzowej. W wieku 16 lat okrzyknięty “cudownym dzieckiem” zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA ( m.in. z  Jimem Beardem, Iiro Rantalą, Taylorem Eigsti, Jacobem Karlzonem, Johnem Benitezem, Grażyną Auguścik, Paulinho Garcia, NDR Big Band, Rene Van Helsdingenem, Miką Urbaniak czy Luluk Purwanto ). W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód.  Muzyka Bałdycha to Muzyka Skrajności, o krok od wybuchu. Emocjonalna, często zestawiająca różne style, wirtuozerska i wciąż poszukująca nowych i ciekawych brzmień. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Wieniawskiego. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje pare lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. Już jako 15-latek potrafił urwać się ze sprawdzianu z biologii aby wsiąść w pociąg a wieczorem grać w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu dla 3000 osób zebranych na festiwalu Wrocław Jazz.
Jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce.

JACQUES KUBA SEGUIN z7602579Q,Jacques-Kuba-Seguin

Jacques Kuba Seguin,montrealski  jazzman oraz kompozytor . Został uhonorowany zaszczytnym tytułem  Odkrycie Jazzowe 2012-2013 przez Radio Canada.Trębacz jazzowy-kompozytor polskiego pochodzenia poszukuje w nowym dziele wpływów neoklasycznych zręcznie połączonym z jazzem współczesnym.Rezultatem tych poszukiwań jest ogromna melodyjność naznaczona skupieniem i kontemplacją. W ciągu ostatnich 12 lat Jacques występował na scenach kanadyjskich i międzynarodowych z takimi artystami jak: Tiken Jah Fakoly, Carlos Placeres, Afro Cuban All Stars,  Vic Vogel Big Band, les DobaCaracol, Pierre Lapointe et Stéphanie Lapointe. Do 2008 roku był aranżatorem oraz solistą towarzyszącym dla Jean Leloup, Ariane Moffatt, Mme Doba, Caïman Fu,  Cirque du soleil (Délirium) et Papagroove. W 2005 wydał płytę “The Oddlot”, w 2010 płyta: “Odd Lot : deux tiers”, z którą odbył  tournée po Polsce i Portugalii.  Płyta Litania Projekt powstała w 2012. Poniżej fotorelacja z tegorocznego koncertu Litania Projekt w klubie jazzowym Sala Rossa:

_DSC0015 _DSC0019 _DSC0021 _DSC0022 _DSC0023 _DSC0024 _DSC0037Frederic Alarie, Kuba Seguin, Adam BałdychLévy BourbonnaisPrezydent Off Jazz Montreal 2013, Levy Bourbonnais

Moje subiektywne impresje z tego koncertu?  Uważam, że koncepcja Off Jazz jest jak najbardziej pożądana i doskonale wypełnia swoją misję. Dzięki temu przedsięwzięciu istnieje możliwość posłuchania jazzu na najwyższym światowym poziomie w kameralnym gronie. Pomimo,że Litania Projekt jest przesiąknięta słowiańską duszą,melancholią,liryką i sarmackim porywem to posiada jednocześnie elementy uniwersalne. Spotkanie dwóch wybitnych Polaków na jednej scenie;wirtuoza skrzypiec oraz renomowanego trębacza stworzyło klimat unikalny. Pozwoliło wznieść się na wyżyny naszej wrażliwości dotąd nie poznanej. Moc trąbki raz budzi w nas,szczególnie Polakach mieszkających za granicą uśpioną tęsknotę, aby zaraz ukoić i uciszyć łagodnym unisono. Skrzypce z wirtuozerią przywołują pejzaże z naszej pamięci, zapierają dech w piersiach swoim impetem aż do obawy,że ten filigranowy instrument eksploduje w rękach wirtuoza,  wprowadzają słuchacza swoim magnetyzmem  w stan euforii lub złości aby pogodzić przeszłość i marzenia w idealnym duecie  harmonii trębacza oraz skrzypka.

Opracował: Zbigniew Wasilewski

Zdjęcia z koncertu: Zbigniew Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>