Zaduszki

vente-bougie

W dzień Zaduszek na montrealskim cmentarzu Notre-Dame-des-Neiges odbyła się uroczystość zorganizowana tradycyjnie jak co roku przez Polską Fundację Społeczno-Kulturalną w polskim sektorze przy kwaterze zasłużonych dla Fundacji. Uroczystość odbyła się przy udziale uczniów ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu. Gości przybyłych na cmentarz przywitał kierownik Punktu Konsultacyjnego P. Stanisław Chylewski. Spotkanie zostało poprowadzone przez księdza franciszkanina OFC Dariusza Szurko,który jest również nauczycielem religii w tej szkole. Młodzież szkolna przyniosła znicze na polskie groby oraz własnoręcznie zrobione polskie chorągiewki. Na spotkanie przybył również obecny Prezes Fundacji P. Andrzej Czyżykiewicz.

_DSC0082_DSC0075

Brama wjazdowa na cmentarz Notre-Dame-des-Neiges_DSC0108

Stefan Władysiuk,Bibliotekarz w Bibliotece Polskiej w Montrealu,pełniący także funkcję sekretarza Fundacji wygłosił uroczystą mowę dla zebranych:

…. Każde miasto, każda większa wioska posiada swój cmentarz, swoją nekropolię. Często jest to miejsce w środku miasta, tak jakby chciano powiedzieć, że ci, którzy odeszli są ważni, kto wie, czy nie najważniejsi Niektóre z nich sa słynne na całym świecie tak jak cmentarz wojskowy Arlington w stolicy Stanów Zjednoczonych Waszyngtonie, Père Lachaise w Paryżu, czy Powązki w Warszawie.   W Montrealu takim cmentarzem jest cmentarz Notre-Dame-des-Neiges, na którym sie znajdujemy, największy cmentarz w Kanadzie. Założony został on w 1855 roku i pochowanych jest tutaj ponad 900 tysięcy osób. Spoczywają tu znane osoby które znacie z podręcznika historii Kanady: Calixa Lavallée twórca hymnu narodowego « O Canada »,założyciele Konfederacji Kanady; Thomas D’Arcy McGee oraz Sir George-Étienne Cartier także znany quebecki poeta Émile Nelligan czy inne znane osobistości z dziedziny kultury ekonomii czy polityki.


Niektóre, zakony czy związki artystów a także grupy etniczne mają swoje wydzielone sektory. Polski sektor powstał w roku 1988 z inicjatywy Polskiej  Fundacji Społeczno Kulturalnej. Jest to jedyna tego rodzaju inicjatywa wsród Polonii kanadyjskiej i amerykanskiej. Odwiedzając polską kwaterę na podstawie życiorysów leżących tutaj osób możemy zapoznać się z historią Polski ostatnich 90 lat.

Bohaterowie ci po drugiej wojnie światowej szukali schronienia poza Polską aby nie być prześladowanymi przez reżim komunistyczny. Trafili na gościnną kanadyjską ziemię.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w 1918 roku w momencie odzyskiwania przez Polskę niepodleglości wybuchło Powstanie Wielkopolskie.  Pochowany w pierwszym grobie Boleslaw Lewandowski brał czynny udział w jedynym w historii Polski Powstaniu które zakończyło się zwycięstwem Polaków.

Nastepna grupa osób to bedą uczestnicy kampanii wrześniowej w 1939 roku
Kazimierz Czerkawski, Franciszek Krakowski, Jan Tesiorowski.

Inna grupa to osoby które w czasie wojny służyły jako lotnicy na przyklad Antoni Jakimik ,leży tutaj także pochowany żołnierz z Bitwy o Monte Cassino Stanisław Ostrowiecki.

Są tutaj więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych; Bolesław Lewandowski czy Adam Juryk więzień Oświęcimia, spośród osób wywiezionych przez Sowietów na Syberię na tak zwaną nieludzką ziemię: Janina Jakimik

Edward Kemnitz członek organizacji ŻEGOTA która w czasie okupacji niemieckiej ratowała Żydów.

Spoczywa tutaj duża grupa żołnierzy Powstania Warszawskiego, m.in. : Jerzy Gonerko, Władysław i Agrypina Stępień, Stanley Ofrecht

W drugim rzędzie stoi pomnik Ojcow Franciszkanów którym to Fundacja odstąpiła działkę. Na pomniku tym widnieje symbol skrzyżowanych rąk i widniej napis „ Pokój i Dobro,  zasada według której franciszkanie postepują.

Niepodal Kwatery znajduje sie duzo polskich grobow. Najstarszy z nich to grób Pierre Dominika Debartcha, który w 1809 roku został wybrany do parlamentu prowincji Quebec. Niepodal znajdują się groby znanej w quebecu rodziny Globenski. Nieco dalej znajduje sie grób znanej pisarki Alicji Poznanska-Parizeau,żony byłego Premiera Quebecu Jacques Parizeau czy malarza Rafala Malczewskiego.

Na pomnikach Fundacji wyrty jest napis :  Pamięć o nich nie zaginie.
Dba o to Polska Fundacja,  nadając stypendia studenckie  i dotacje dla organizacji polonijnych imienia pochowanych tu osób. Odprawiane sę co roku specjalne modlitwy dla uczczenia ich pamięci.

Dbajmy i my wszyscy żeby pamięć o pochowanych tu bohaterach walki o wolność Polski przetwała na zawsze w naszych sercach.
Cześć ich pamieci.
_DSC0131 _DSC0123 _DSC0116Zaproszony gość Kajetan Bieniecki, weteran kampanii wrześniowej podzielił się swoimi wspomnieniami

_DSC0106 Nauczycielka w polskiej szkole, P. mgr Barbara Seguin wyglosiła odczyt następnie uczniowie zaprezentowali krótki program złożony z wierszy polskich poetów

_DSC0102 _DSC0098 OFC Dariusz Szurko

_DSC0094 _DSC0093 _DSC0090 _DSC0084 Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego P.Stanisław Chylewski

_DSC0126

Nagrobek Zbigniewa Małeckiego byłego prezesa Fundacji

_DSC0133
Nagrobek Wandy Malatyńskiej de Roussan prezeski Fundacji zmarłej w maju tego roku.

Autor zamieszczonej powyżej mowy : Stefan Władysiuk

Bibliotekarz Polskiej Biblioteki w Montrealu

Sekretarz Polskiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej

Foto: Zbigniew Wasilewski

http://polskafundacja.org/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>