Tęczowa Dzielnica

drapeau_gai_gris

Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym występującym w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku  widocznego gdy Słońce oświetla krople wody  w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego. Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza. Światło widzialne (z antropocentrycznego punktu widzenia) jest widzialną (postrzegalną wzrokiem) częścią widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od długości fali postrzegane jest w różnych barwach. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach), na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach), i oko ludzkie postrzega łuk składający się z sześciu kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. To są właśnie kolory tęczy.

Pomimo faktu, że w tęczy występuje niemal ciągłe widmo kolorów, tradycyjnie uznaje się, że kolorami tęczy są: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy.

Gay Village (lub oficjalnie Village) jest montrealską dzielnicą gejowską. Centrum tej dzielnicy znajduje się przy ulicy Ste-Catherine w pobliżu stacji metra Beaudry. Zajmuje powierzchnię prostokąta rozciągającego się na przestrzeni 2 kilometrów. Montrealski Gay Village należy do jednych z największych na świecie. Dzielnica gejowska jest wzmiankowana w przewodnikach po Montrealu, jako jedna z ważniejszych atrakcji.

W ciągu lata ruch na ulicy St-Catherine jest zamknięty dla samochodów. Stacja metra Beaudry, jedyna na świecie eksponująca kolory tęczy.

Nie można powiedzieć, że dzielnica jest gettem zamkniętym, ponieważ jest to miejsce gdzie mieszają się wszystkie rasy bez względu na orientację seksualną. Niemniej jednak jest obszarem, który skupia najwięcej klubów, sklepów, kafejek w których kolory tęczy są afiszowane z prawdziwą dumą.

Graffiti: AIDS zniknie pewnego dnia… W oczekiwaniu mamy możliwość uczenia i wzrastania. I musimy to robić.

Przed wejściem do kabaretu Mado.

Ulica St-Catherine, niezwykle kolorowa i ożywiona.

Boutique PRIAPE. W mitologii greckiej Priap występuje jako bóg płodności, zapewniający urodzaj. Był synem Hermesa i Afrodyty. Opiekował się ogrodami, drzewami oraz winnicami. W ogrodach często ustawiano posągi przedstawiające Priapa z wyeksponowanym członkiem w stanie erekcji, przy których składano mu ofiary z pierwszych plonów.

Park-pomnik. Na tablicy widnieje napis: Pamięci osobom  zmarłym na AIDS w Quebec.

Granitowe czarne bloki w tym swoistym parku mają reprezentować śmierć,w głębi parku jest mały ogród reprezentujący życie.

Klub APOLLON. Według greckiej mitologii Apollo był synem Zeusa i Latony. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji. Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie. Apollo był najmłodszym i najprzystojniejszym bogiem spośród mężczyzn.

Restauracja Toro Rosso; Czerwony Byk.

Tęcza
— A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?
— Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.
Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!
Maria konopnicka

W mitologii greckiej tęcza była utożsamiana z drogą, jaką pokonywała posłanka Iris pomiędzy Ziemią i Niebem. W Biblii tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

Tęczowa flaga – zaprojektowany w 1978 roku przez Gilberta Bakera symbol dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Flagi użyto po raz pierwszy na gay pride w San Franciscow 1978 roku.

Oufffffff… ja sobie jednak wolę dmuchnąć w wiatraczek z kolorowych jarmarków i blaszanych zegarków…

Autor: Z.P. Wasilewski

Zdjęcia: Z.P. Wasilewski

grafika: internet, napulpit.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>