Grenadierzy Jej Królewskiej Mości

424px-Canadian_Grenadiers_Guards_Cap_badge.svg

Grenadierzy (z franc.) – formacja piesza powstała na zachodzie Europy w pierwszej połowie  XVII w., której głównym zadaniem było miotanie granatów ręcznych. W XVIII wieku oddziały grenadierów przekształciły się w doborowe jednostki przeznaczone do ataków na bagnety.Grenadierzy uzbrojeni byli w karabiny z bagnetami (początkowo mieli także granaty ręczne) i krótkie szable piechotne – tzw. tasaki. Za czasów Napoleona całkowity ciężar oporządzenia grenadiera wynosił 27-35 kilogramów.Obok grenadierów pieszych pojawili się również grenadierzy konni, którzy tworzyli kompanie wyborcze regimentów dragońskich lub samodzielne pułki. Do najbardziej znanych jednostek grenadierów konnych należał pułk gwardii Napoleona.

Grenadierzy brytyjscy to jedna z najstarszych jednostek brytyjskiej piechoty – założono ją w 1656 r. Jej żołnierze walczyli z wojskami Napoleona i wsławili się w bitwie pod Waterloo w 1815 r. Brali też udział w tłumieniu powstania Mahdiego w Sudanie, wojnie opiumowej w Chinach oraz wojnach burskich w południowej Afryce. Walczyli też na frontach I i II wojny światowej.Brytyjscy i kanadyjscy grenadierzy mają identyczny strój paradny.Dziś żołnierze Gwardii Grenadierów Armii Kanadyjskiej pełnią funkcje przed wszystkim reprezentacyjne .Można ich zobaczyć przed Parlamentem Kanadyjskim,przed siedzibą gubernatora Generalnego Kanady w Rideau Hall oraz przy pomniku poległych Kanadyjczyków w dwóch ostatnich Wojnach Światowych w pobliżu Parlamentu.


Autor:Z.P.Wasilewski

foto:Z.P.Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>