INTRONIZACJA CZESŁAWA KACZYŃSKIEGO

Capture d’écran 2012-10-30 à 10.34.47

W dniu 26 pazdziernika Panteon muzyki klasycznej Konserwatorium  Muzycznego w Trois-Rivieres intronizował wielce zasłużonego dla kultury muzycznej tego miasta polskiego profesora Czesława Kaczyńskiego. Uroczystość uwieńczona została recitalem fortepianowym córki pianisty, Krystyny. Profesor zmarł 10 lat temu a jego szczątki zostały złożone na cmentarzu w Trois-Rivieres  obok swojej żony. Pamiętny pogrzeb  artysty w którym uczestniczyły tłumy, stał się manifestacją świata muzycznego w hołdzie dla jego zasług. A były one dla Trois-Rivieres i  Quebecu   niezaprzeczalne.

 Czesław Kaczyński urodził się w Polsce, a naukę gry na fortepianie  rozpoczął w wieku 5 lat. Studia odbył w Konserwatorium w Warszawie u prof. Bolesława Woytowicza (fortepian). Po wojnie znalazł się w Italii gdzie kontynuował studia w rzymskim Konserwatorium Santa Cecilia. Otrzymał tam dyplom  ukończenia z najwyższym odznaczeniem. Następnie udoskonalał swój warsztat pianistyczny u  Alfreda Casella. Studiował  również wi Accademia Musicale Chigiana w Sienie u Guido Agosti. Na międzynarodowym konkursie  muzycznym w tym mieście zdobył  3 nagrody za interpretacje dzieł Bacha i Chopina. Podczas 7 lat pobytu w Italii  wiele koncertował. Do Kanady przybył po wojnie wraz z żoną Mary  Maltaise, która była znakomitą śpiewaczką (kontralt).

Podróżując po Quebecu zauroczył się regionem Mauricie i postanowił tam się osiedlić. Od pierwszych chwil organizował koncerty i zajmował się pedagogiką,   przebijajac  się stopniowo  w tutejsze nieznane mu środowisko muzyczne. W latach 1954-61 prawie wszystkie fortepiany sal koncertowych regionu Trois- Rivieres rozbrzmiewały pod jego palcami muzyką Chopina. Wytrawniejsi melomani i koneserzy sztuki  potrafili dostrzec jego talent i wspierali jego aktywność. Można  tu przytoczyć nazwisko rodziny Rousseau  i duchownego muzyka Josepha-Gersa Turcotta, który przez wiele lat marzyl o powołaniu w Trois-Rivieres konserwatorium muzycznego. Z myślą o występach publicznych Kaczyński zorganizował w Saint-Jean-des- Piles małą salę koncertową o wspaniałej akustyce, w której występował niekiedy również  ze swoją żoną. Na koncercie inaugurującym    wystapiła znana śpiewaczka Irene Allard Moquin.  W kolejnych latach odbywały się tam recitale sławnych artystów,  a nawet  organizowano mini-festiwale. Publiczność przybywała ze wszystkich zakątków regionu Mauricie. Piękną przeszłość posiada też Konserwatorium w Trois-Rivieres związane z nazwiskiem Kaczyńskiego. Powstało ono w roku 1964 dzięki jego wysiłkom, a także licznych społecznikowców z Allardem Rousseau na czele.  W ten sposób  marzenie  O. Turcotta o powołaniu konserwatorium doczekało się realizacji. Stało się  ono siódmą szkołą tego typu w Quebecu. W  roku założenia liczyło co prawda tylko 35 uczniów  i 3 profesorów, ale w następnych  latach   szkoła systematycznie rozkwitała  W roku 1968 udzielano lekcji  już na 15 instrumentach. Od założenia konserwatorium minęło do dziś 48 lat, a ,,przewinęło’’ się w jego murach ponad 2000 uczniów.

Czesław Kaczyński był dyrektorem w latach 1964-70 i podczas swojej kadencji otoczył się wspaniałą kadrą pedagogiczną. Następnie pracowal jako wykladowca w Konserwatorium Muzycznym w Montrealu. Gdy przeszedł na emeryturę powrócił do Italii i tam spędził ostatnie lata swojego życia. Był  cenionym, znakomitym pianistą. Świadectwem tego są jego liczne recitale które dawał w  salach koncertowych wielu krajów,  m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku  (1960 rok).  Był człowiekim bardzo żywotnym. Działał aktywnie jako  pianista i pedagog aż do 80-go roku życia. Pozostawił dwie córki i dwóch synów-blizniaków. Troje z nich poświęciło się  karierze muzyka. Jedna z córek Florenca jest śpiewaczką , druga Krystyna -  pianistką.  Jeden z jego synów był szefem muzycznym Cirque du Soleil.

Autor:Radosław Rzepkowski

One Response to INTRONIZACJA CZESŁAWA KACZYŃSKIEGO

  1. Jacek Janowski pisze:

    W Polsce jeszcze ma dwie córki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>