Są wśród nas: Weronika Schab

Capture d’écran 2012-11-21 à 05.59.14

“SĄ WŚRÓD NAS” to cykl spotkań pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Montrealu,który ma na celu przybliżenie działalności niektórych Rodaków z Montrealu. Serdecznie zapraszamy na kolejne, 35 spotkanie, które odbędzie się: 22 listopada 2012 (czwartek) o godz 19:00  w Konsulacie RP (1500 Pine Ave. West).

Gość wieczoru:Weronika Schab – przewodnicząca Polskiej Rady Szkolnej od 1994 r.

 Ilustracja muzyczna: MaxMusic Quartet (Ewa i Jerzy Pasternak, Marian Bożełko, Jerzy Peter)

Spotkanie prowadzi organizator cyklu, Jerzy Adamuszek. Wstęp wolny.

Weronika Schab – przewodnicząca Polskiej Rady Szkolnej w Montrealu od 1994 r.Urodziła się w dużej malowniczej podkarpackiej wsi, liczącej ponad 600 domów. Ma młodsze rodzeństwo, dwie siostry i dwóch braci, którzy mieszkają w Polsce ze swoimi rodzinami. Rodzice zmarli, gdy byli grubo po dziewięćdziesiątce. Weronika po ukończeniu podstawówki w 1955, została przyjęta do Liceum Pedagogicznego w Gorlicach, które ukończyła w 1960 roku. We wrześniu podjęła pracę w szkolnictwie, pracując ukończyła Wieczorowe Studium Nauczycielskie we Wrocławiu. Pracowała w szkolnictwie do czasu przyjazdu do Kanady w czerwcu 1967. We wrześniu 1967 podjęła pracę w szkolnictwie polonijnym pracując z przerwami 37 lat. W kwietniu 1994 została wybrana na przewodniczącą Polskiej Rady Szkolnej. Tę funkcję pełni aż do dzisiaj. Organizowała zebrania w celu przeprowadzenia pewnych zmian w szkolnictwie polonijnym. Brała udział w spotkaniach innych organizacji polonijnych nakreślając potrzeby szkolnictwa na bieżąco. W pierwszym roku swojej prezesury opracowała szatę graficzną świadectw i dyplomów. W 1999 roku Polska Rada Szkolna otrzymała numer rejestracyjny w Ottawie, co pozwala otrzymywać dotacje z PFSK jak również z innych organizacji i wystawiać pokwitowania do rozliczeń podatkowych dla sponsorów.

Akademia 3-cio majowa 2012 w Montrealu

Konsul Generalny RP p.Joanna Walasek (pierwsza od prawej) podczas Akademii wręcza odznaczenia państwowe zasłużonym montrealskim pedagogom.

Akademia Majowa;siedzą w pierwszym rzędzie: Andrzej Stec tenor,O.Józef Brzozowski,wikariusz w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu,Weronika Schab przewodnicząca Polskiej Rady Szkolnej,Edward Śliz,prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec.

Jesienią 2004 roku Polska Rada Szkolna obchodziła 50-lecie istnienia. Z tej okazji wydano książkę oraz urządzono bankiet.

W latach 2010–12 zorganizowała Warsztaty Metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych.

Oprócz pracy w Radzie Szkolnej udziela się w kilku organizacjach polonijnych.

Stoją od lewej:Weronika Schab,Maria Palczak vice-prezes Towarzystwa Białego Orła,Edward Śliz prezes TBO podczas bankietu z okazji 110 rocznicy TBO w Montrealu w dniu 18 listopada 2012.

Odznaczenia:

Medal Komisji Edukacji Narodowej (1999 r.)

Złoty Krzyż Zasługi (2002 r.),

Złota Odznaka Kongresu Polonii Kanadyjskiej (2000 r.)

 Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego (2006 r.).

Jej rodzina w Montrealu to mąż Ignacy, trzy córki i dwoje wnuków. Córki chodziły do polskich szkół i ukończyły kursy kredytowe. Władają bardzo dobrze trzema językami, polski, angielski i francuski. Hobby: Lubią z mężem podróżować. Lato spędzają w Laurentydach. Uwielbiają spacery. Dużo czytają. Weronika kocha kwiaty, których ma dużo w domu i w odgrodach.

Więcej informacji Jerzy Adamuszek: www.sawsrodnas.ca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>