KWARTETY SMYCZKOWE W QUEBECU

545154_322329547839110_955540564_n

Kwartety smyczkowe  są to małe czteroosobowe zespoły kameralne. Podobnie jak orkiestry symfoniczne wykazują  nieustanną żywotność    znajdując wciąż wśród kompozytorów dostarczycieli nowych utworów. Spośród  zespołów kameralnych w Quebecu na czoło wybijają się właśnie kwartety smyczkowe. Do najwybitniejszch należą: ,,Claudel’’, ,,Alcan’’ i  ,,Molinari’’.  Przyjęte nazwy  mają swoje uzasadnienie.

molinari

Kwartet ,,Claudel” istnieje od 1989 roku, a przyjął swą  nazwę  od  nazwiska wielkiej rzezbiarki francuskiej Camille Claudel,  przyjaciółki Rodina. Jeśli potrafiła ona po mistrzowsku rzezbić twardą materię  zwinnymi palcami, to artystki  kwartetu  rzezbią materię dzwiękową  pociągnięciami smyczków. Kultywują one, podobnie jak Camille, rodzaj sztuki feministycznej, utożsamiając się z jej osobowością. Nie przypadkiem więc zespół składa się wyłącznie z kobiet. Jego  interpretacje  pełne są kobiecej pasji i namiętności. Na uwagę zasługuje też szlachetność brzmienia i zadziwiająca precyzja.  Artystki w sposób  zgodny odczytują zawartości  partytur, co ułatwia im osiągnięcie zespołowej jedności. Oprócz  wykonywanej muzyki klasycznej, czerpią  też z repertuaru  współczesnego, między innymi z twórczości  kompozytorów kanadyjskich ( Ernest Mc Millan, Claude Champagne, Alain Trudel). Koncertują głównie w  prowincjach Quebec i Ontario. Nagrywają również płyty. Oprócz  pracy w kwartecie grają w  orkiestrach symfonicznych.

Capture d’écran 2013-03-13 à 23.58.23

Kwartet smyczkowy ,,Alcan’’ o wspaniałej reputacji istnieje dzięki  subwencjom  korporacji aluminiowej ,,Alcan”. Stąd pochodzi jego nazwa.   Jest on   jakby ramieniem Orkiestry symfonicznej  Saguenay-Lac-Saint-Jean, a jego siedzibą – Chicoutimi.  Członkowie kwartetu  wchodzą  jednocześnie w skład orkiestry jako odpowiedzialni w sekcji skrzypiec, altówek i wiolonczel.  ,,Alcan’’zaistniał po ogłoszeniu wyników konkursu, a  zwycięzców zaangażowała orkiestra. W przyszłym roku będzie obchodził  25-lecie. Jako część orkiestry  zespół ten  nie musi zajmować się sprawami  administracyjnymi poświecając  się wyłącznie sprawom artystycznym. Koncertuje w Quebecu i w całej Kanadzie, uczestniczy w warsztatach  krajowych i zagranicznych doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem sławnych mistrzów. Jego wykonania odznaczają się doskonałym zgraniem i głęboką ekspresją.  Występy zespół poprzedza  często komentarzami przybliżającymi publiczności wykonywane utwory.  Repertuar kwartetu ,,Alcan” obejmuje muzykę  klasyczno-romantyczną XVIII  i XIX wieku, nie stroniąc jednocześnie od muzyki współczesnej. W skład kwartetu wchodzą obecnie: Laura Andriani (I skrzypce), Nathalie Camus (II skrzypce), Luc Beauchemin (altówka) i David Ellis (wiolonczela).

28130_2

Kwartet Alcan

Kwartet ,,Molinari” należy też do czołówki zespołów kameralnych Quebecu. Nosi on imię znanego,  zmarłego już malarza kanadyjskiego, człowieka artystycznej awangardy, Guido Molinariego. A więc nie jest przypadkiem ze specjalizuje się w muzyce współczesnej XX i XXI wieku. Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Olgi Ranzenhofer, minęło więc 15 lat jego działalności. Już w sezonie 1997/98 został laureatem « Prix Opus » w kategorii « Odkrycie Roku » przyznanej przez Radę Quebecu d/s.muzyki.  Od pierwszych jego występów  krytycy podkreślali wysoki poziom artystyczny zespołu. ,,Molinari” uczestniczył w  wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.  Wielkim wydarzeniem w historii zespołu było wykonanie w wersji teatralnej 7 kwartetów smyczkowych kompozytora kanadyjskiego R.Murraya-Schafera. Zostały one uwiecznione w nagraniach. Za tę  kreacje  Kwartet ,,Molinari” otrzymał   od Rady Quebecu d/s.Sztuki « Prix Opus » 1999/2000  w kategorii ,,Koncerty roku w Montrealu”.

Z innych  zespołów kameralnych w Quebecu  warto też wymienić  ,,Kwartet Bozzini” i ,,Kwartet Cartier”. Reprezentują one  również wysoki poziom artystyczny i dają rocznie kilkadziesiąt koncertów w Kanadzie  i za granicą.

Radosław Rzepkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>