Destrukcja Detroit

cadillac-cars-logo-emblem

Miasto Detroit zostało założone w 1701 przez Francuza Antoine de Lamothe-Cadillac. Początkowo mała osada była nazwana jako Fort Ponchartrain du Detroit na cześć Ludwika II Phelypeaux de Pontchartrain,ministra Marynarki Wojennej w służbie u króla Ludwika XIV. Od 1749 roku król Francji w celu wzmocnienia swoich wpływów w tym regionie nadaje bezpłatnie ziemie swoim poddanym wyrażającym chęć osiedlenia się na nich. W tym mieście zwanym Motor City lub Motown jest produkowana słynna amerykańska marka samochodów luksusowych Cadillac. Nazwa tej marki została nadana na cześć założyciela w dwusetną rocznicę obchodów założenia miasta w 1902 roku.

gm-detroit

detroit_skyline-e1335900516716

Detroit było kiedyś miastem, w którym chciało się mieszkać. Było to prosperujące centrum amerykańskiej motoryzacji oraz tętniący życiem ośrodek kultury i muzyki.W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Detroit jednak podupadło, do czego przyczyniły się w latach sześćdziesiątych XX wieku zamieszki rasowe, w wyniku których biała ludność przeniosła się w dużej części na przedmieścia (w Detroit mieszka ponad połowa czarnej ludności stanu Michigan).

3127201602_37e5998577 detroit_04 Detroit--ville-sauvage--Detroit-Wild-City--photo-2 gm-detroit-1052133-jpg_913453 Metropolitan& Wurlitzer Buildings 28 packard

Wszystko zaczęło się od Henry’ego Forda, który na początku XX wieku założył w Detroit fabrykę samochodów. Sprowadzenie się do miasta jeszcze dwóch potentatów rynku motoryzacyjnego, Chryslera i przede wszystkim General Motors, (który w ciągu kilkudziesięciu lat poprzez wykupowanie firm transportowych i zamykanie ich doprowadził do upadku transportu publicznego w całych Stanach i całkowitego uzależnienia Amerykanów od samochodów – a co za tym idzie zwielokrotnienia na niespotykaną skalę zarobków firm produkujących samochody), doprowadziło do błyskawicznego rozwoju miasta. Trzy koncerny, osiągając krociowe zyski i potrzebując masy siły roboczej, oferowały dużo wyższe zarobki niż fabryki w innych miastach, co wraz z nakręcającym prosperitę zmilitaryzowaniem zakładów na czas wojny zaowocowało spektakularnym sukcesem demograficznym miasta. Z niecałych 300 000 mieszkańców na początku XX wieku, populacja skoczyła do niemal dwóch milionów w 1950, co wywindowało Detroit na 5. miejsce wśród największych amerykańskich miast.

18 piętro gabinet dentystyczny wieżowiec Broderick 04Gabinet dentystyczny w wieżowcu Broderick na 18-tym piętrze…
Atrium Farwell building 03 Atrium w budynku Farwell…

Była biblioteka,Publiczna czytelniaCzytelnia w byłej bibliotece publicznej…

David Whitney Building 06Budynek David Whitney…
Fortepian Szkoła Sw.Alberta Fortepian w szkole Św. Alberta…

 

Hotel Lee Plaza pokój 1504Hotel Lee Plaza,pokój numer 1504…


jordano-detroit-unbroken-1-zoomDzielnica Westside,Detroit…

 

Kościół Metodystów Kościół Metodystów,Detroit…

 

Michigan central station01 Detroit,Centralny Dworzec Kolejowy…

National Bank of Detroit 07 National Bank of Detroit…

Rich-Dex Apartaments Blok z luksusowymi apartamentami;Rich-Dex Apartaments…

Rort Shelby Hotel 16.56.30 Hotel;Port Shelby…

Sala bankietow American Hotel Sala bankietowa w American Hotel…

Szkoła Sw. Marii-Małgorzaty Szkoła Św.Marii-Małgorzaty…

United Artist Theater 08 United Artist Theater…

Westside Detroit 2010

Dzielnica Westside,Detroit…

Hotel Lee Plaza sala bankietowaSala bankietowa w Hotelu Lee Plaza…

Obecnie miasto liczy 700 tysięcy mieszkańców, z których ponad 80 procent to Afroamerykanie. Bezrobocie przekracza 18 procent, wiele dzielnic jest zrujnowanych, w urzędach panuje korupcja, a miasto tonie po uszy w długach. Dlatego właśnie gubernator Michigan Rick Snyder wprowadził zarządcę komisarycznego, który ma uchronić miasto przed bankructwem. Misja ratowania Detroit przypadła prawnikowi Kevynowi Orrowi, który wyprowadził z kryzysu finansowego koncern motoryzacyjny Chrysler. Orr jest Afroamerykaninem, co ma ułatwić jego współpracę z obecnymi władzami miasta. Miasto znalazło się pod kuratelą w dniu 25 marca 2013 roku z zadłużeniem 14 000 000 000 $ (czternaście miliardów dolarów) długu. Miasto Detroit może się dzisiaj poszczycić najlepszymi Raperami na świecie,pomiędzy którymi widnieje Raper Number One in the World: EMINEM :)

Autor:Z.Wasilewski

zdjęcia:internet,www.marchandmeffre.com/detroit/index.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>