Metro:Paryż-Montreal

400px-Metro-M.svg

Jednym z oryginalnych dzieł, którym się chlubi galeria sztuki metra montrealskiego jest secesyjny portyk podarowany przez rząd francuski dla miasta Montrealu . Dar został przekazany montrealczykom w 1967 roku przy okazji oficjalnego otwarcia metra w Montrealu oraz jako podkreślenie współpracy inżynierów francuskich i kanadyjskich przy realizacji projektu budowy metra w tym mieście. Charakterystyczna forma tego żeliwnego wejścia do stacji metra weszła na stałe w pejzaż skweru Wiktorii. Lekkość konstrukcji z dwoma latarniami w formie stylizowanych konwalii w kolorze zielonym z charakterystycznymi pomarańczowymi lampionami w kształcie łezki  harmonizuje się zadziwiająco łatwo z otaczającą nowoczesną architekturą.

Montreal,stacja metra Sqaure Victoria

Paryż,stacja metra Ternes

Montreal,detal portyku

Montreal,detal latarni

W Paryżu wejścia do stacji metra noszą nazwę ich kreatora,francuskiego architekta Hectora Guimard. Montrealski Guimard jest jedynym, oryginalnym egzemplarzem poza Paryżem tych uznanych na całym świecie dzieł sztuki jakimi są wejścia do metra paryskiego.

Hector Guimard (1867 Paryż- 1942 Nowy Jork) - francuski architekt tworzący w stylu secesji. Wybitny przedstawiciel Art Nouveau we Francji. Zaprojektowane przez niego stylowe wejścia na wielu stacjach paryskiego metra (1899-1900) są doskonałymi przykładami sztuki użytkowej okresu. W kamienicy Castel Béranger w Paryżu (1894-1898), akcentując znaczenie szczegółu, każde mieszkanie zaprojektował indywidualnie – styl Art Nouveau jest reprezentowany przez wszystkie elementy budynku, od wykończeń kamieniarskich po klamki. Jego sztukę cechuje fantazja, dekoracyjność. Często wykorzystywał przestylizowane, asymetryczne motywy roślinne i zwierząt.

Montreal,Square Victoria

Paryż,stacja metra Palais Royal

Idea sprowadzenia jednego oryginalnego Guimarda do Montrealu pojawiła się podczas wizyty ówczesnego mera Montrealu w Paryżu. Mer Jean Drapeau obserwując rozbiórkę stacji Etoile paryskiego metra,dzisiaj noszącą nazwę Charles de Gaule-Etoile zasugerował,że Montreal również mógłby mieć swojego Guimarda.

Montreal,oryginalny Guimard podarowany przez Paryżan.

Autor:Z.P.Wasilewski

Photo:Z.P.Wasilewski

One Response to Metro:Paryż-Montreal

  1. Marcin Śmigielski pisze:

    Przez dwa tygodnie wychodziłem i wchodziłem do metra tym ciekawym wejściem na pierwszym zdjęciu i nie wiedziałem, że ma taką ciekawą historię ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>