Pięściarz

boxer_of_quirinal1

Walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie. Znajdował się on w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i czasem kończyły się śmiercią. Walki te, toczone z minimalną ilością reguł, niewiele miały wspólnego z boksem − sportem, jaki narodził się w 1719 roku w Anglii. Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie ”akademię” boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub opadł z sił. Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawy zasad tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George’a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton’s Rules, które w I połowie XIX wieku zostały zastąpione przez London Prize Ring Rules.

Zręby współczesnego zawodowego boksu wywodzą się od opublikowanych w 1867 roku w Wielkiej Brytanii zasad zwanych Queenburry Rules, które po raz pierwszy wprowadziły wymóg zakładania rękawic. Początkowo współistniały one z zasadami londyńskimi, jednak do końca XIX wieku praktycznie je wyparły i walki w rękawicach stały się standardem (np. od 1889 roku bezwzględnie obowiązują one w USA). Symbolem tych przemian stał się John L. Sullivan − uznawany za ostatniego mistrza w walce na gołe pięści, a zarazem pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w walce w rękawicach.

W roku 1916 podjęto ważną decyzję o ograniczeniu oficjalnych zawodowych walk o mistrzostwo świata do 15 rund po trzy minuty każda, z jednominutowymi przerwami. W latach 80. XX wieku, wskutek tragicznej śmierci koreańskiego boksera Kim Duk-koo, zawodowe walki ograniczono do 12 rund.

Amatorzy boksu będą mieć wyjątkową okazję zobaczyć walkę na najwyższym światowym poziomie między Polakiem, Alexem “Ali” Kuziemskim i Kanadyjczykiem Jean-Thenistor Pascal w Centre Bell ,14 grudnia 2012 o godz 19:00.

Aleksy Kuziemski (ur. 9 maja 1977 w Świeciu ) – polski bokser wagi półciężkiej, olimpijczyk (Ateny 2004), zawodowy mistrz świata federacji WBO Inter-Continental, wychowanek Astorii Bydgoszcz.

Liczba walk: 27

Zwycięstwa: 23

Nokauty: 7

Porażki:4

Remisy: 0

Jean-Thenistor Pascal (ur. 28 pażdziernika 1982 w Port-au-Prince ) − kanadyjski bokser haitańskiego pochodzenia.Olimpijczyk (Ateny 2004). Były mistrz świata WBC (2009-2011), IBO i The Ring (2010-2011) w kategorii półciężkiej. Mieszka w mieście  Laval (Quebec)

Liczba walk: 29

Zwycięstwa: 26

Nokauty: 16

Porażki: 2

Remisy: 1

Oto w jaki sposób Jean Pascal wyraził się przed walką o polskim pięściarzu robiąc aluzję do uczestnictwa na olimpiadzie w Atenach,w której sam brał udział ;«To jest rywal,którego w zasadzie powinienem pokonać…ale w zasadzie. Traktuję Kuziemskiego bardzo poważnie. To nie jest młody wilk,on jest doświadczonym bokserem. Kawał szynki nigdy nie będzie brać udziału w olimpiadzie.

C’est un rival qu’en principe, je devrais battre… mais en principe, Je prends Kuziemski au sérieux. Ce n’est pas un jeune loup, il a de l’expérience. Un jambon ne va pas aux Jeux olympiques

Już jutro dowiemy się co bardziej dodaje krzepy;polska szynka czy kreolski ryż z fasolą :)

Autor:Zbigniew Wasilewski

One Response to Pięściarz

  1. Michał pisze:

    Niestety, Aleksy przegrał. Ale i tak gratulacje za dzielną postawę. Wygrał pierwsze dwie rundy i moim zdaniem czwartą.
    Była szansa na niespodziankę, ponieważ Jean Pascal od pewnego momentu walczył “bez lewej ręki” – doznał kontuzji barku. Szkoda, że szansa niewykorzystana…
    Polski doping było nawet słychać w Centre Bell.
    Pozdrawiam chłopaków z Mrągowa, którzy siedzieli obok mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>