Park Pointe-aux-Prairies

DSC_4982

Park Natury  Pointe-aux Prairies  znajduje się u zbiegu  rzek: des Prairies (oddzielającej wyspę Montreal od Wyspy Jezusa, na której znajduje się trzecie pod względem populacji miasto w Quebecu), Laval oraz rzeki Św.Wawrzyńca na wschodzie wyspy montrealskiej. Ten olbrzymi park złożony z mokradeł, lasów, pól i łąk jest  w sieci parków natury należących do  Montrealu.  Rozciąga się na przestrzeni 260 hektarów.  W tym parku występuje ponad 180 gatunków dzikich ptaków, w tym m.in. czapla zielona, kaczka krzyżówka i puchacz wirginijski. Bardzo wczesną wiosną niestety nie można zobaczyć wszystkich tych gatunków, lecz można usłyszeć jazgot ptactwa i tylko  kilka gatunków, które są bardziej oswojone i wcześniej przygotowują się do okresu lęgowego.


Migawki ze spaceru, tak jak się pojawiały chronologicznie, od samego początku aż do opuszczenia go po wielkanocnym spacerze: tutaj szyszki, które wkrótce opadną zastąpione przez nowe, tegoroczne.

Tuż za zakrętem przy ścieżce… Freddy bezradnie spogląda ze słupa – groteska wielkanocnej niedzieli.

Lokum należące do kanadyjskiego Ministerstwa Przyrody.

Wszechobecny drozd, kilka kosów oraz te 3 imponujące stalowe ptaki na mniej stalowym niebie…

Kanada.

Katar.

Szwajcaria.

Ten mały domek farmera, znajdujący się na terenie parku, cały jest zbudowany z drewna.Teren, na którym stoi domek był zajęty od 1721 do 1981 roku przez 7 generacji rodziny Bleau.

Aktualny domek został wybudowany w 1890 na starych fundamentach pierwszego domu wybudowanego w 1732 roku. W 1981 roku, miasto odkupiło dom z terenem w celu zintegrowania go z parkiem.

Cała posesja sprawia wrażenie opuszczonego lub może bardziej,  zapuszczonego gospodarstwa. Porozwalane dookoła sprzęty gospodarcze, maszyny rolnicze a nawet pranie porozwieszane na sznurze i gałęziach drzew. Przy szopie składzik drewna opałowego. Wszystko sprawia niesamowite wrażenie. Tak jakby się weszło w inną epokę. Jeżeli to zostało zrobione celowo aby przywołać wiejską atmosferę sprzed wieku to przyznam, że zostało to zrobione po mistrzowsku i z wyczuciem.

Dalej ukazuje się jezioro już bardziej ożywione i zamieszkałe przez bardzo aktywne kaczki krzyżówki.

Najlepsze trofeum tego dnia – zdjęcie samca wysiadującego jaja w szuwarach – zaproszenie do odwiedzin za kilka tygodni aby podziwiać żółte kaczątka pływające po jeziorze w towarzystwie rodziców.

Oznakowania parkowe dają często do myślenia i mogą prowadzić do różnych konkluzji – ja z tej kompozycji wyczytałem, że rowerzyści i piechurzy muszą uważać na rozpędzone do czerwoności zające…

Po drugiej stronie jeziora zadomowiły się bernikle, ta po prawej ma bardzo trendy szaliczek na szyi, a czerwona z numerkiem w stylu Art Deco, założony przez pracownika Ministerstwa Przyrody.

Ścieżki dla rowerzystów są  jeszcze o tej porze puste, więc i gęsi korzystają zanim nie będą musiały ustąpić pierwszeństwa kolarzom… Za tydzień lub dwa.

Pavillon des Marais où se trouve le centre d’interprétation de la nature:

Adres:

12 300, boulevard Gouin Est

Téléphone: 514 280 6688

Wstęp bezpłatny, parking na cały dzień: 8$ od samochodu.

W parku jest strefa dobrze wyposażona na niedzielny piknik ze stolikami i grillami. Wstęp psów do parku jest dozwolony tylko na smyczy i po wyznaczonych ścieżkach.

Tekst i zdjęcia:  Z.P. Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>